Výkup přetoků
Takzvaný „výkup přetoků“ nastane ve chvíli, kdy solární panely vyrobí množství energie přesahující aktuální spotřebu domácnosti. Lze ji tedy za určitou finanční kompenzaci nabídnout k využití v rámci veřejné elektrické sítě, což umožňuje většina dodavatelů energie v České republice. Jde tak o skvělou možnost maximalizovat návratnost uživatelovy investice do solárních panelů.
Za jakou cenu
Přetoky lze do sítě prodávat buď za fixní, nebo za spotové ceny. Zatímco fixní cena je stabilní bez ohledu na okolnosti panující aktuálně na trhu, spotové ceny kopírují jeho výkyvy, a je tak sice nutné kontinuálně sledovat výhodnost celého obchodu, ale výnos je obvykle vyšší.
Ukládání pro pozdější využití
Nadbytečnou energii lze uchovat s pomocí energetických úložišť, jež mají zpravidla podobu baterií. Ty umožňují její využití například v chladnější části dne či v období s menší intenzitou slunečního záření. Pořizovací náklady na bateriový systém mohou být sice vyšší, z dlouhodobého hlediska však může tato možnost minimalizovat množství elektřiny nakupované od dodavatele, a tak přispět ke snížení nákladů na provoz domácnosti. Přebytky lze také posílat do sítě bezúplatně a u svého dodavatele si elektřinu uschovat na virtuálním úložišti na horší časy. Podmínkou je však uhradit nikoliv zanedbatelný poplatek za distribuci. Někteří odborníci se proto přiklánějí spíše k variantě bezpřebytkové. Dobrým řešením jistě budou i takzvané komunitní energetiky, v jejichž rámci lze nespotřebovanou energii darovat, sdílet či napřímo prodat někomu dalšímu.
Jakou variantu zvolit
Při rozvažování mezi těmito možnostmi je nutné mít na zřeteli několik hledisek, k nimž patří například míra využití energie v domácnosti, její finanční situace a plány, předpokládaná návratnost investice, geografická poloha a klimatické podmínky v místě instalace, ale také stávající regulace či politika v oblasti obnovitelných zdrojů energie. V úvahu je třeba vzít také pořizovací a provozní náklady příslušného řešení. Co může být výhodné pro jednu rodinu, nemusí vyhovovat jiné.
Pozor na předpisy
Majitelé solárních elektráren s výkonem přesahujícím 50 kW musí mít licenci umožňující zpětný prodej energie do sítě, nutností je i živnostenské oprávnění a povinnost regulérně hradit příjmy z prodeje přetoků. Ještě v loňském roce pravidla například neumožňovala prodávat přebytky někomu jinému než vlastnímu dodavateli energie. Aktuálně už lze dodávat i odebírat separátně, což je mnohem výhodnější, protože výkupní i prodejní ceny se napříč celým trhem značně liší. Od jednoho subjektu je tedy možné odebírat elektřinu, jinému zase prodávat energii z přetoků, obojí samozřejmě za co nejvýhodnějších podmínek.
Poradí odborníci
Klíčem k vybrání vhodné varianty jsou individuální potřeby a okolnosti, na jejichž základě lze učinit finální rozhodnutí, efektivní možnost představuje konzultace se specialistu na fotovoltaické elektrárny, popřípadě s dodavatelem FVE. Obrátit se lze rovněž na profesionály, kteří se v problematice dobře vyznají.
zdroj: www.kalkulator.cz