Na Tachovsku vyrostly dvě fotovoltaické elektrárny za 230 milionů

Developerská společnost CTP postavila za 230 milionů Kč dvě fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 8,1 megawattu. Podle investora jde o dosud nejrozsáhlejší střešní fotovoltaický projekt v ČR. Vznikl na střechách dvou hal o celkové ploše 115.000 metrů čtverečních v podnikatelském parku CTPark Bor na Tachovsku. ČTK to řekla mediální zástupkyně developera Pavlína Křivancová. CTPark Bor je největší industriální zóna v ČR u hranic s Německem.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

„Za příznivých klimatických podmínek pokrývá fotovoltaika během dne téměř celou spotřebu elektrické energie v CTParku Bor, který má zastavěnou plochu zhruba 620.000 metrů čtverečních. Naším dlouhodobým cílem je mít vybrané podnikatelské parky energeticky nezávislé,“ řekl Martin Pirkl, ředitel správy budov CTP pro ČR a Slovensko.

Elektrárna na první hale CTParku Bor má výkon čtyři megawatty, druhá 4,1 MW. „Obě tak přesahují výkon dosud největší střešní fotovoltaické elektrárny v ČR na střeše objektu Amazon v Kojetíně, která má výkon 3,951 MWp,“ uvedla Křivancová.

Energii prodává developer nájemcům a energetické společnosti ČEZ ESCO, s níž spolupracuje od loňska. Obě elektrárny budou ročně vyrábět elektřinu, která odpovídá spotřebě více než 3000 domácností. Instalace navazují na první společný projekt s ČEZ ESCO, jímž byla fotovoltaická elektrárna o výkonu dva megawatty na střeše haly v CTParku Prague East, v níž sídlí logistická společnost Raben Group.

„CTP má více než 13 let zkušeností s instalací a provozováním fotovoltaických elektráren na střechách svých parků v ČR. Aktuálně dosahuje kumulovaný výkon všech těchto zdrojů v Česku zhruba 44 MW a developer jej plánuje v blízké době zvýšit o dalších 30 MW. Do roku 2030 plánuje CTP vytvořit na střechách svých hal v Česku střešní fotovoltaické elektrárny s celkovým výkonem 250 až 300 MW, což odpovídá malému jadernému reaktoru,“ dodala mediální zástupkyně developera.

Společnost CTP je největším developerem zalistovaným na burze, vlastníkem a správcem logistických a průmyslových nemovitostí podle hrubé pronajímatelné plochy s loňskými 12 miliony metry čtverečními v deseti zemích.

Související článek

Varování před požáry fotovoltaik: Důležité informace pro majitele domů

Asociace energetických specialistů vydala varování před možnými požáry fotovoltaik. Podle Asociace hrozí velké riziko požárů u nově instalovaných fotovoltaik, neboť boom instalací FVE na střechy, ...