Na trh výkupu přebytků z FVE vstupuje silný hráč. Otevírá se Solární účet

Společnost MND otevřela možnost využívat tzv. Solární účet všem zájemcům z řad domácích provozovatelů solárních elektráren do 50 kW. Jde o účet, kde se hromadí přebytky z připojené fotovoltaiky.
Moravské naftové doly vstupují na trh s fotovoltaikou. Zřídili Solární účet | zdroj: MND, ilustrační foto

Dnes samostatná služba

Vzhledem k tomu, že výkon fotovoltaiky je proměnný, každý její provozovatel řeší otázku, kam s přebytky. Akumulační baterie je stále drahá, další možností je tedy pouze odvést elektřinu do distribuční sítě. Otázka ale je, za jakou cenu. Společnost MND nabízí již dva měsíce tzv. Solární účet, který tyto přebytky také řeší. Původně se Solární účet aktivoval jako dodatek k smlouvě o sdružených dodávkách elektřiny: „Před pár týdny jsme připravili pro naše zákazníky nový produkt, který nazýváme solární účet. Tak jako ostatní produkty, které nabízíme našim zákazníkům, i v tomto případě jsme chtěli, aby byl produkt jednoduchý pro sjednání, aby byl férový pro zákazníka,“ uvedl Jan Sýkora, ředitel marketingu ve společnosti MND.

Proti spotovým cenám a virtuálním bateriím

Výkupy přebytků elektřiny z fotovoltaiky se často oceňují podle spotového trhu, tedy podle okamžité ceny na burze elektřiny: „Zákazníci jsou konfrontováni s tím, že dodavatelé nabízejí výkup za spotovou cenu, a ještě si od toho odečtou marži. To je dobré řešení pro dodavatele energií, už ne tak pro každého zákazníka. Ne každý zákazník chce mít nejistotu, že neví, jakou cenu bude mít. Představte si to, jako kdybyste si dali peníze do banky na spořicí účet a banka vám neřekla, kolik budete mít úrok. Taková situace dneska je, setkáváme se s tím z prvních vazeb od zákazníků, že jsou potom z toho řešení ne úplně spokojeni,“ připomněl Jan Sýkora. Zatímco pro některé zákazníky je zajímavé sledovat pohyb na burze a aktuální stav toho, za kolik elektřinu prodali, mnozí zákazníci nevědí, do čeho jdou. Podobná situace je u zákazníků, kteří využívají tzv. virtuální baterii: „Zákazníci jsou překvapeni, že dodavatelé jim v konečném důsledku dávají nějaké poplatky, které nejsou úplně jasné.“ Ve virtuální baterii si spoří megawatthodiny a pokud překročí zákazník limit baterie, který ze začátku nedokáže říct, tak jsou překvapeni, že jsou jejich přebytky různě zpoplatněny.

Pevná cena dva tisíce za megawatthodinu

Solární účet je určen zákazníkům z řad domácností, kteří disponují fotovoltaikou do 50 kW. Tento produkt nabízí prodej přebytků za cenu 2000 korun za MWh, a to na dobu neurčitou. Za vedení účtu se platí fixní poplatek 60 korun: „Za MND jsme se rozhodli, že budeme zákazníkům říkat jednoduchou cenu, dopředu známou, aby se zákazník mohl dopředu rozmyslet, jestli to od nás bude chtít nebo nebude chtít,“ konstatoval Jan Sýkora. Stav účtu si mohou zákazníci kontrolovat v aplikaci Moje MND. „Zákazníkovi MND otevře jakýsi spořicí účet a na ten spořicí účet mu měsíčně, anebo každoročně dáme všechny ty přebytky, které mu tam na té fotovoltaice vzniknou. Říkáme tomu s nadsázkou solární účet, že zákazník může díky tomu vystavit účet slunci.“

Související článek

Jak bude vypadat reforma poradenského systému?

Poradenství při renovaci se majitelům nemovitostí vyplatí. Správně zrenovovaný dům dokáže ušetřit náklady na energie až o šedesát procent, lépe odolávat vysokým teplotám a v ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.