Nastal čas na fixaci elektřiny? Ano, ale opatrně, radí odborníci

Prudký nárůst cen elektřiny v posledních letech donutil zákazníky vybírat pečlivě svého dodavatele elektřiny. Cena elektřiny naštěstí klesá, znamená to, že nastal čas na fixaci ceny elektřiny?
Důležité je si dát pozor na automatickou prolongaci smlouvy | Foto: Shutterstock

Cenový strop

K výraznému růstu ceny elektřiny přispělo před pár lety hned několik faktorů. Šlo například o prosazování obnovitelných zdrojů elektřiny a růst ceny emisních povolenek, kterou musí platit všichni velcí znečišťovatelé ovzduší, včetně uhelných elektráren. K dalšímu růstu ceny elektřiny přispěla významně válka na Ukrajině. Ta vyhnala ceny plynu do astronomických výšek. Hradit skutečnou cenu elektřiny bylo pro mnohé domácnosti, kterým skončila fixace, až neúnosné, proto vláda přistoupila k zastropování ceny elektřiny, kdy si většinou domácnosti objednávaly nefixované úvazky. Právě díky zastropování byly chráněny před extrémním zvyšováním ceny.

Cena na burze je stabilní

Zastropování platí ale pouze do konce letošního roku a mnohé domácnosti budou postaveny před volbu, jaký další typ smlouvy s dodavatelem elektřiny zvolit. Zároveň ceny elektřiny klesly. Znamená to, že by domácnosti měly shánět fixovaný úvazek? Jiří Gavor z Asociace nezávislých dodavatelů elektřiny pro Solární magazín (SM) konstatuje, že ceny elektřiny klesly, ale oproti období před krizí jsou stále poměrně vysoké: „Cena elektřiny výrazně neklesá, ani neroste, cena dodávky v kontraktu pro příští rok se drží mezi 130 až 160 EUR.“ Připomeňme, že v období kolem roku 2020 šlo o cenu zhruba 44 EUR. Na druhou stranu mnozí dodavatelé během posledního roku začali sami od sebe snižovat cenu pod vládní strop, nejprve pro nové zákazníky, později i pro stávající.

První zlevňoval E.ON

„Zákazníkům snižujeme ceny vždy, když nám to situace na trhu umožňuje. I proto jsme ceny pro naše stálé zákazníky snížili pod vládou stanovené cenové stropy jako první na energetickém trhu v České republice už v únoru letošního roku – a to jak pro elektřinu, tak pro plyn. Ceny pod stropem má tedy drtivá většina našich klientů už půl roku a benefitují z toho. Elektrickou energii dodáváme zhruba 1,4 milionu klientů,“ potvrzuje pro SM Roman Šperňák, tiskový mluvčí společnosti E.ON. Co se stane po konci cenového stropu? Zákazníci, kteří nebudou mít fixované ceny, mohou čelit nenadálému zvýšení cen. Na druhou stranu vzhledem k vývoji cen na trhu s elektřinou nelze očekávat velmi prudké zvýšení cen. Čeští zákazníci však raději volí jistotu a historicky dávají přednost fixovaným úvazkům, kterých bylo vždy nadpoloviční množství. Konkrétně byl dříve nejoblíbenější produkt ten s dvouletou fixací. Vzhledem k tomu, že se očekává spíše pokles cen, jde ale o poměrně dlouhé období. Dodavatelé tedy začali nabízet fixaci již od jednoho roku: „Pro nové zákazníky aktuálně nabízíme jedno a dvouleté produkty s fixovanou cenou a pak tříletý produkt s klesající cenou do roku 2025, kdy se každý rok cena snižuje. Všechny naše nabízené produkty jsou pod vládním stropem a patří k nejvýhodnějším na trhu. Vidíme, že zákazníci aktuálně preferují spíše jedno nebo dvouleté fixované produkty, které převažují.

Nejlepší je jednoletá fixace

Bez zájmu ale nejsou ani tříleté produkty s klesající cenou, o ně mají zájem hlavně konzervativnější zákazníci, kteří chtějí mít jistotu dodávek elektrické energie na delší časové období,“ upozorňuje Roman Šperňák z E.ON. Analytik Jiří Gavor radí zákazníkům právě jednoletou fixaci, nebo jen o něco málo delší fixaci: „Zákazníkům mohu doporučit kratší fixaci. Jednat by měli všichni ti, kdo mají smlouvu na dobu neurčitou, a to právě nyní, kdy mají dost prostoru pro výběr vhodného dodavatele elektřiny,“ připomněl. Smlouvy na dobu neurčitou mají totiž určitou výpovědní lhůtu, takže měnit smlouvu až v prosinci by mohlo být pozdě. Všichni zákazníci si zároveň musí dát pozor na automatickou prolongaci smlouvy, na kterou mají dodavatelé právo.

Související článek

Rodinnou firmu na Jesenicku zasáhly povodně. Nyní připravuje bateriové úložiště pro ČEPS

Nejen domácnosti se musely vyrovnat se ztrátami, které přinesly letošní povodně. Rodinná firma prokázala svoji odolnost a oznámila plány na vybudování nového bateriového úložiště v ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.