Příští schůze vlastníků bytových jednotek nabízí možnost otevřít téma, které bývá často přehlíženo – stav střechy vašeho domu. Pokud se vám podaří společně složit na její renovaci, můžete nejen předejít problémům, ale taky mnohé získat. „Střechy bytových domů bývají obvykle nepochozí. Jelikož na nich netrávíme čas, můžeme na ně pak snadno zapomínat. Je-li však střecha ve špatném stavu, způsobuje pak problémy v celém domě,“ upozorňuje Pavel Rydlo ze společnosti Isover, která se specializuje na výrobu izolačních materiálů.
Oprava střechy není pouze preventivním opatřením proti zatékání a vzniku plísní, ale může přinést také nové možnosti, jak zlepšit komfort bydlení a dosáhnout úspor na energiích.
Vhodnější nátěr i zateplení jako krok k úsporám
Jak popisuje odbornice na hydroizolaci Pavlína Sobotíková ze společnosti Weber, velká část panelových domů, které se u nás v éře socialismu stavěly, má hydroizolaci provedenou asfaltovou lepenkou. Někdy se využívalo také měkčené PVC. „Oba tyto systémy jsou relativně problematické, protože se obtížně napojují na konstrukci, křehnou a mají velké množství spojů, jež vedou k častým defektům,“ vysvětluje, proč se při opravách vyplatí zvážit moderní alternativy, jako je polyuretanový nátěr, který je bezešvý a odolný vůči povětrnostním vlivům a UV záření.
Kdo se rozhodne střechu renovovat, měl by zvážit také možnost zateplení. Podle Isoveru to obyvatelům domu přinese významnou úsporu, protože díky němu ušetří zhruba 13 procent nákladů na vytápění. Pro ploché střechy se nejčastěji používá čedičová vlna, která nejen izoluje, ale je i pochozí, což usnadňuje údržbu. V některých případech lze využít pěnový polystyren, avšak často je nutné jej kombinovat s minerální izolací, aby bylo dosaženo optimálních vlastností.
Zateplení navíc nepomáhá jen v zimě. Obyvatelé podkrovních bytů ocení, že izolace během letních měsíců pomáhá zabránit přehřívání interiérů, což výrazně zvyšuje komfort bydlení.
Fotovoltaické panely jako cesta k soběstačnosti
Když je střecha zateplena, může na ni být nainstalována i fotovoltaická elektrárna, která pomůže snížit spotřebu energií. „Pro standardní fotovoltaické panely nemusíme obvykle vyřizovat žádné stavební povolení. Elektřina, kterou z nich vyrobíme, nám ale může pomoci pokrýt spotřebu energie ve společných prostorách, například na osvětlení,“ vysvětluje Jiří Novák ze společnosti V-systém elektro. Fotovoltaické panely vyžadují instalaci na stabilní povrch. Ideálním řešením je střecha zateplená deskami s vysokou pevností v tlaku a bodovou zatížitelností, která zajistí bezpečný a dlouhodobý provoz panelů.
Další inovací, kterou můžete při modernizaci střechy zvážit, je realizace zelené střechy. „Zelená střecha samozřejmě vyžaduje dostatečnou únosnost střechy, takže ji nelze realizovat všude. Základní extenzivní vegetační souvrství – tedy střecha tvořená převážně skalničkami – vyžaduje únosnost zhruba 90 kilogramů na metr čtvereční,“ vypočetl odborník na zelené střechy z Isover Josef Hoffmann.
Zelené střechy mají hned několik výhod – zlepšují izolaci budovy, snižují tepelné úniky v zimě a v létě ochlazují stavbu, čímž pomáhají snížit náklady na klimatizaci. Další výhodou je zadržování srážkové vody, což přispívá k lepšímu hospodaření s vodou a snižuje odtok do kanalizace minimálně o polovinu.
Zelené střechy mohou zvýšit i efektivitu fotovoltaických panelů. „Výparem vody uchované ve vegetační vrstvě se fotovoltaické panely ochlazují. Nehrozí jim tím pádem přehřátí a ztráta výkonu,“ doplňuje Rydlo. Díky této synergii je kombinace zelené střechy a fotovoltaiky ideálním řešením pro bytové domy, které usilují o ekologickou a energeticky soběstačnou budoucnost.
Majitelé bytů by se neměli téma možnosti modernizace střechy bát otevřít. Kromě finančních úspor totiž může bytové družstvo získat i dotaci z programu Nová zelená úsporám, což návratnost investice ještě více urychlí.
Zdroje: Isover, Saint-Gobain, V-systém elektro, Weber