Proč někteří Češi odmítají tepelná čerpadla?

V Česku i v zahraničí mnoho lidí odmítá tepelné čerpadlo. Jaké k tomu mají důvody? Co je odrazuje od pořízení tohoto zařízení? Pravdou je, že články o provozu čerpadel jsou protichůdné a lidi to mate. Podívejme se na nejčastější důvody, proč lidé nechtějí vyměnit stávající topný systém za tepelná čerpadla (TČ).
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Lidé nemají o tepelných čerpadlech dostatek informací

Vlády se snaží prosazovat vzduchová tepelná čerpadla, protože je považují za ekologickou a udržitelnou alternativu k topným systémům na fosilní paliva. Výzkum společnosti Mitsubishi Electric však ukázal, že 7 z 10 lidí nemá o tepelných čerpadlech dostatek informací.

Proč lidé odmítají tepelné čerpadlo?

Lidé mají stále v paměti rychle rostoucí ceny elektřiny, kterou tepelné čerpadlo potřebuje ke svému provozu. I když se situace stabilizovala, nelze v budoucnu vyloučit podobné výkyvy cen. Strach z rostoucích cen energií je natolik silný, že si lidé ponechávají současný topný systém a ohřev vody a v současné době nechtějí investovat do tepelných čerpadel. Mezi další důvody patří:

 • Nerozumí technologii TČ ani tomu, jak fungují.
 • Často slyší o TČ, ale ve skutečnosti je nikdy neviděli a neumí si je představit.
 • Mají pochybnosti o nových technologiích a raději zůstávají u toho, co znají a co se jim osvědčilo.
 • Myslí si, že technologie TČ je relativně nová a čekají na zkušenosti ostatních.
 • Někteří technologii TČ jednoduše nevěří.
 • Vyčkávají, až jim stávající topný systém přestane sloužit.
 • Raději investují do elektromobilu.
 • Nechtějí provádět žádné stavební úpravy.
 • Obávají se viditelné kabeláže a ztráty prostoru.
 • Slýchají od známých ve svém okolí o problémech s TČ.
 • Nedostávají od dodavatelů uspokojivé odpovědi na své otázky.
 • Zpochybňují celosvětovou propagaci TČ.
 • Obávají se, že jim dodavatel dodá nekvalitní zařízení a stanou se oběťmi podvodu.

Lidé jsou často přesvědčeni o tom, že tepelné čerpadlo není vhodné pro jejich dům. Přispívá tomu fakt, že někteří odborníci tvrdí, že čerpadla nejsou účinná v domech bez izolace. Lidé rovněž slyší příběhy, že zařízení je horší na vytápění domu v zimě. Dalším důvodem mohou být zkušenosti lidí, kteří se potýkají s nadměrným hlukem z venkovní jednotky.

Co s tím? Jak zvýšit důvěru lidí v tepelná čerpadla?

Obavy lidí jsou opodstatněné a vlády by měly rychle jednat, aby získaly důvěru spotřebitelů v tato zařízení. Je důležité vysvětlovat jim, co znamenají jednotlivé parametry tepelného čerpadla, kolik mohou získat na dotacích, kolik musejí investovat ze svého, jak náročná je instalace, kolik ušetří na energiích a do jakých venkovních teplot je TČ efektivní. Přechodu na TČ nepomáhá ani fakt, že lidé cítí tlak ze strany Evropské unie a vlád a mohou mít pocit, že nemají na výběr. Zkuste se zeptat lidí ve svém okolí, zda by chtěli tepelné čerpadlo. Odpovědi vás nejspíš nepřekvapí.

Tepelná čerpadla mohou šetřit životní prostředí i zlepšit komfort domácností

Tepelná čerpadla jsou oblíbená díky schopnosti přeměnit jednu jednotku elektřiny na dvě nebo více jednotek tepla. Pokud se napájí elektřinou z obnovitelných zdrojů, celý proces je uhlíkově neutrální. Tato technologie je velmi flexibilní, protože může využívat teplo ze země nebo vody, což je účinnější než ze vzduchu. Teplo se pak může přenášet přímo do vzduchu uvnitř budovy pomocí potrubního systému. Navíc spousta tepelných čerpadel dokáže v zimě vytápět a v létě chladit.

Zdroje:
https://les.mitsubishielectric.co.uk/the-hub/do-people-know-enough-about-heat-pumps
https://www.renewableenergyinstaller.co.uk/2023/05/why-are-we-only-talking-about-heat-pumps/
https://switchedon.reneweconomy.com.au/content/why-we-need-urgent-action-to-solve-the-heat-pump-dilemma
https://theconversation.com/do-heat-pumps-work-in-the-uks-climate-an-expert-answers-your-low-carbon-heating-questions-211150

Související článek

Jak mohou tepelná čerpadla zlepšit kvalitu vzduchu v domě?

Výběr správného vytápění a chlazení vašeho domova má velký vliv jak na vaše zdraví, tak i na vaše pohodlí. Například tepelná čerpadla se stávají čím ...