Nejvíc porušení cenových pravidel zjistily úřady v energetice

Nejvíc případů porušení cenových předpisů úřady loni zjistily v energetice, kde za zjištěné prohřešky uložily pokuty za 5,5 milionu korun. Uvádí to pravidelná každoroční zpráva o činnosti cenových kontrolních orgánů za loňský rok, kterou vláda předložila Sněmovně. Celkový počet cenových kontrol loni meziročně klesl o 28 na 2318 akcí, úřady zjistily 489 porušení předpisů, což bylo o jeden případ méně než o rok dřív. Objem uložených pokut loni klesl z 21 na 9,4 milionu korun. Vybrat se podařilo 4,9 milionu korun.
Ilustrační foto | zdroj: Proxima Studio

Ceny může kontrolovat několik úřadů. Například krajské a obecní úřady a Specializovaný finanční úřad (SFÚ) můžou kontrolovat ceny v pohřebnictví nebo vodárenství. Na energetiku dohlíží Energetický regulační úřad a Státní energetická inspekce a na ceny cigaret Celní úřady. Na zdravotnictví dohlíží Státní úřad pro kontrolu léčiv nebo SFÚ. Všechny cenové kontrolní orgány dohlíží na zneužití výhodnějšího hospodářského postavení.

Energetický regulační úřad loni shledal v energetice pochybení při nedostatečném označování cen energií, v teplárenství šlo mimo jiné o uplatňování neoprávněných nákladů nebo špatný výpočet cen tepla. Státní energetická inspekce, která se zaměřuje na podporované zdroje energie, loni zjistila například chybně zapsaný rok uvedení zdroje energie do provozu. Mezi dalšími chybami byla například neobvykle vysoká hodnota ročního využití instalovaného výkonu elektřiny kvůli chybnému odečtu měřidla nebo chybě měření.

Počet stížností směřovaných Energetickému regulačnímu úřadu loni meziročně klesl téměř o čtvrtinu na 1153. Víc než dvě třetiny stížností dorazily od spotřebitelů, domácností a odběratelů tepla. „Většina těchto podání souvisí s rostoucími cenami za energie, poskytováním státního příspěvku na energie ve vyúčtování a s prověřováním způsobů zastropování cen,“ uvádí zpráva.

Pohřebnictví se týkalo 27 kontrol a úřady zjistily 16 pochybení, o sedm méně než předloni. Chyby se týkaly nesestavení a neuchování kalkulací k cenám po dobu stanovenou zákonem. Úřady uložily pokuty za 168.000 korun.

Ve vodárenství úřady uskutečnily 76 kontrol, pochybení našly ve 31 případech a uložily za to pokuty za víc než půl milionu korun, což bylo meziročně o téměř 1,7 milionu korun méně. Mezi zjištěnými chybami bylo třeba zahrnutí ekonomicky neoprávněných nákladů nebo nedodržení pravidel pro výpočet přiměřeného zisku.

Pokuty ve zdravotnictví vzrostly o téměř půl milionu na 1,3 milionu korun. Zpráva to označuje za poměrně výrazný nárůst. Kontroloři našli chyby v téměř 60 procentech případů. Jedním z častých prohřešků bylo nedodržení závazného postupu při tvorbě ceny, zahrnutí ekonomicky neoprávněných nákladů nebo nerozdělení nákladů mezi stomatologii a dentální hygienu.

Související článek

Jak na sdílení elektřiny: Praktické tipy a povinnosti pro bytové domy

Zájem o komunitní energetiku v Česku roste, což potvrzuje stále více bytových domů sdílejících vlastní elektřinu. Do konce roku se musí zaregistrovat u Elektroenergetického datového ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.