Není čas dál se rozmýšlet: Nové podmínky pro lokální vytápění platí už od 1. září

Od 1. září 2024 vstupuje v platnost novela zákona, která zakazuje provoz starých kotlů 1. a 2. emisní třídy. Tato změna má za cíl nejen zlepšit kvalitu ovzduší a životní prostředí, ale také snížit náklady na vytápění pro spotřebitele.
Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay

Lokální vytápění přispívá k celkovému znečištění

Data z měřicích stanic hovoří zcela jasně. Je to právě lokální vytápění a kotle na tuhá paliva, jež se zejména v menších obcích podílejí na výrazném zhoršení kvality ovzduší a přispívají k největší emisní zátěži. Podle údajů Ministerstva životního prostředí zůstávají spalovací zařízení na pevná paliva, tedy kotle, kamna a krby, velmi významným zdrojem znečišťujících látek, především prachových částic (PM10 a PM2,5) a na ně navázaného benzo(a)pyrenu. Kromě samotných topidel je na vině používání nekvalitních paliv a spalování odpadu, podíl na této situaci mají rovněž neudržované spalinové cesty a špatná obsluha kotlů.

Pět emisních tříd

Kotle vyrobené před rokem 2000, kdy se třídění do těchto skupin v Evropské unii zavedlo, nemají kategorii žádnou. Zařízení vyrobená mezi lety 2000 a 2012 spadají do 1., 2. a 3. třídy, produkce po roce 2012 splňuje podmínky 3., 4. a 5. emisní třídy. Protože zákaz provozu prvních dvou skupin kotlů platí už od 1. září 2024, mají domácnosti na nápravu situace už jen velmi málo času. Pokud někdo přesto po daném datu v nevyhovujícím kotli zatopí a bude přistižen, hrozí mu pokuta až 50 000 korun. Pouze provozovateli, který doloží, že učinil kroky k výměně zařízení, se pokuta může odpustit.

Podpora státu

Známé jsou především takzvané kotlíkové dotace, o které se žádá prostřednictvím krajských úřadů. Ty jsou určené nízkopříjmovým domácnostem, například seniorům, nebo rodinám, které pobírají přídavky na děti. O tyto dotace je v současné podobě možné žádat již jen do konce srpna. V současné době činí podpora až 95 % ze způsobilých výdajů: na tepelné čerpadlo maximálně 180 000 korun, na kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva 130 000 korun a na kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva 130 000 korun.

Dotace na kotle od září

Všechny ostatní domácnosti mohou dosáhnout na podporu výměny starého vytápění za ekologické díky dotaci Nová zelená úsporám, o které se žádá u Státního fondu životního prostředí. Podpora v rámci kotlíkových dotací se od 1. září 2024 sníží o desítky tisíc korun. Na druhou stranu budou sloužit všem, kdo provozují kotle na uhlí a ty budou chtít nahradit. Stát chce podporovat výměnu všech neekologických zdrojů vytápění: „Výše podpory na výměnu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy a nově i uhelných kotlů vyšších emisních tříd například za moderní kotel na biomasu (pelety nebo kusové dřevo) bude 110 tisíc korun, na výměnu za tepelné čerpadlo až 150 tisíc korun, případně 50 000 Kč na lokální zdroje na biomasu. Nově se nízkopříjmovým domácnostem otevře možnost výhodněji vyměnit i další neekologické zdroje vytápění – kotle na topné oleje, elektrické vytápění, stará lokální topidla nebo plynové kotle,“ uvedl ministr Hladík.

Podporované kotle

Jaké zdroje vytápění by měli lidé zvažovat? V zásadě jde o všechny druhy vytápění kromě těch zakázaných. Je to tedy i kotel na tuhá paliva a na dřevo, plynové kotle nebo elektrokotle. Ty si musí domácnost hradit ze svých prostředků. Pro stát je ovšem žádoucí, aby dali lidé přednost vytápění, které je ekologické a také ekonomické. Pokud budou chtít využít výrazné podpory od státu, mají na výběr tepelné čerpadlo a kotle na biomasu (včetně moderních kotlů na dřevo), tedy například na pelety. Vytápění je třeba volit vždy v závislosti na konkrétních parametrech nemovitosti a také dalších součástí otopné soustavy. Stát nabízí bezplatné poradenství prostřednictvím středisek EKIS nebo Místních akčních skupin. Seznam těchto znalců je k dispozici na webu Ministerstva průmyslu a obchodu MPO Efekt.

Budoucnost plynových kotlů

Pomocí kotlíkových dotací si v minulosti lidé pořizovali hlavně plynové kotle. V současné době ale tato podpora již neplatí a tento druh vytápění si musí každý hradit ze svého. Nad jejich další podporou visí otazník. Evropská unie přijala návrh na to, aby se od roku 2029 nemohly nové samostatné plynové kotle prodávat, rozhodně ale nešlo o zákaz jejich používání. Vzhledem k tomu, že výrobci musí nabízet náhradní díly ještě deset let po skončení prodeje, by to znamenalo garantovanou možnost je používat a opravovat s podporou výrobce až do roku 2039.

Jak budou probíhat kontroly?

Revize vytápění bude od 1. září velmi snadná, v podstatě postačí pouze ověřit štítek konkrétního zařízení. Pokud půjde o kotel 1. a 2. emisní třídy, může jeho majitel počítat s pokutou. Jak ale podotkl ministr životního prostředí, cílem nařízení není pokutovat domácnosti, účelem je vyměnit co nejvíce kotlů.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí, Státní fond životního prostředí

Související článek

Efektivní vytápění domácnosti: Tepelné čerpadlo s podlahovým topením nebo radiátory?

Spojení tepelného čerpadla s podlahovým vytápěním nebo radiátory nabízí různé výhody a možnosti pro efektivní vytápění domácnosti. Porovnáním obou systémů, jejich energetické účinnosti a nákladů ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.