Neveřejné ceníky elektřiny. Jak fungují a kdo na ně má nárok?

Dodavatelé elektřiny mají na webu své ceníky, ve kterých uvádí různé produkty a cenu za kilowatthodinu elektřiny. To, za kolik elektřinu ve skutečnosti prodávají, se ale může výrazně lišit.
Neveřejné nabídky jsou výrazně levnější než ty ceníkové | Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

V současné době se silová cena elektřiny (bez distribuce a dalších částí ceny) pohybuje kolem 3000 korun za megawatthodinu, v závislosti na délce fixace. Jde o ceny, které je možné najít běžně v ceníku dodavatele elektřiny. Dosáhnout lze ale i nižších cen, než těch ceníkových. Zákazníkovi se může stát, že mu dodavatel elektřiny nabídne tzv. neveřejnou nabídku, kterou ho chce nalákat. Takovou nabídku může zákazníkovi představit jednak sám dodavatel nebo také srovnávač elektřiny, který má od dodavatele pověření tyto ceny nabízet. Nabídku často překládá dodavatel tehdy, pokud zákazník vyjádří přání od něj odejít a dokonce se rovnou „upíše“ jinému dodavateli. Taková nabídka se označuje za retenční.

Neveřejné nabídky nejsou automatické

Pochopitelně dodavatel elektřiny chce prodat za co nejvyšší cenu, proto v jeho prvotním zájmu jistě není dávat slevy. Neveřejná snížená nabídka tak nepřijde automaticky, ale poté, co o ní zákazník nějak projeví zájem. K tomu je třeba se dodavateli ozvat po telefonu nebo e-mailu, či osobně a jasně mu sdělit, že zákazníkovi ceník elektřiny nevyhovuje a že hledá výhodnější nabídku. S největší pravděpodobností vyjde dodavatel zákazníkovi vstříc a elektřinu mu zlevní, otázka je tedy hlavně to, o kolik bude tato nabídka výhodnější. Podle ředitele srovnávače Ušetřeno.cz Petra Hoška ale tyto nabídky svým způsobem křiví celý trh: „My bychom byli radši, kdyby neveřejné ceníky neexistovaly, aby to bylo pro klienty transparentní už na straně dodavatelů. To je jeden z důvodů, proč srovnávač Ušetřeno existuje. Dodavatelé klientům situaci neulehčují. Aktuálně se pohybujeme na slevě 200 korun za megawatthodinu, co se týká veřejného a neveřejného akvizičního ceníku, pokud se klient ozve,“ uvádí Petr Hošek, ředitel Ušetřeno.cz. Podle Lukáše Kaňoka, ředitele vertikály Energie lze ale ve srovnávači Kalkulátor.cz dosáhnout ještě vyššího rozdílu.

Rizika retenčních nabídek

Do jednoho odběrného místa může dodávat jen jeden dodavatel. Smlouvu je tedy možné mít podepsanou a platnou pouze s jednou společností. Proto je tedy třeba se ujistit, která smlouva platí a nemít v žádném okamžiku uzavřené dvě smlouvy. V takovém případě by musel zákazník platit určité sankce. I retenční nabídku je třeba porovnat s jinými. Neplatí totiž, že je vždy velmi výhodná. V některých případech může být ceníková nabídka jiného dodavatele mnohem výhodnější. V některých případech dodavatel nesleví na ceně za kilowatthodinu, ale poskytne určitý bonus, který přitom neplatí například po celou dobu fixace a jiné nabídky jsou tedy výhodnější. Odchod od dodavatele by měl řešit sám zákazník a nedávat dodavateli nebo srovnávači svou plnou moc. Zodpovědnost totiž nakonec leží nikoliv na dodavateli, který má změnu vyřídit, ale na zákazníkovi.

Související článek

Jak zajistit maximální výkon solárních panelů? Klíč je ve správném umístění

Pro maximální výkon fotovoltaických panelů je důležité pochopit, kam je správně umístit. Klíčovými faktory jsou sklon, světová strana a kvalita krytiny, jež mohou výrazně ovlivnit ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.