Nová generace fotovoltaiky? Nenápadné panely splývají s fasádou i střechou

Fotovoltaické panely většinou na první pohled poznáte. Švýcarská společnost Solaxess vyrábí panely, které nijak nevyčnívají, ale na první pohled splývají se střechou nebo s fasádou. Vyrábějí se už i u nás.
Krytina Solaxess se hodí na historické i moderní budovy | zdroj: Solaxess

Barevné střechy, ale také fasády

Kdo říká, že fotovoltaické panely musí být vždy tmavé? Švýcarská společnost Solaxess je vyrábí v šíři barev. Mohou tedy být klidně zelené, červené nebo bílé. Pokud se zákazník zaváže k odběru více kusů, pak lze dokonce vyvinout jakoukoliv barvu podle přání. Tyto panely navíc na první pohled opravdu nevypadají jako fotovoltaika, spíše tenké dlaždice. Na rozdíl od tradičních solárních panelů jsou jejich dlaždice malé a přizpůsobitelné, což jim umožňuje zcela pokrýt jakýkoli tvar střechy a obejít překážky, jako jsou okna. Firma Solaxess z Neuchatelu prodává nanotechnologické fólie, které jsou nanášeny na fotovoltaické panely. Ty lze obarvit podle vkusu architekta nebo klienta. Připomínají tradiční stavební materiály dostupné v několika barvách a mohou pokrývat nejen střechy, ale i fasády budov. Technologie Solaxess Advanced Interlayer je vyvinuta ve spolupráci s CSEM, švýcarským výzkumným a vývojovým centrem, které působí v oblasti přesné výroby, digitalizace a obnovitelné energie, a odpovídá potřebám stavebního sektoru. Folie Solaxess jsou plně kompatibilní s běžnými fotovoltaickými technologiemi. Výrobce fotovoltaického systému je EzSolar Plus. Všechny produkty MegaSlate jsou vyrobeny ve Švýcarsku v souladu s místními fotovoltaickými a stavebními normami.

Třicet let garance na fasádě

Velký význam mají tyto fotovoltaické panely pro památkově chráněné budovy: „Předpokládá se, že v České republice bude enormní zájem pro památkově chráněné objekty o střechu v barvě terakota mat.“ Podle Yvette Orlit ze Solaxessu nejsou z pěti metrů pozorovatelné žádné dráty, takže působí krytina v jednom kuse: „Na střeše umíme dělat i pasivní prvky, takže je střecha jednolitá. Lze si vybrat mat, vysoký lesk, lesk nebo satén. To se primárně používá hlavně na fasádách, kde dáváme garanci třiceti let. Momentálně máme 16 barev. Každou barvu testujeme dva roky a nepustíme ji klientovi dříve. Testuje se ve světovém výzkumném ústavu, kde jsou zástupci všech kontinentů světa.“

Vyrábět se bude v Kopřivnici

V Česku bude panely vyrábět v licenci firma OK Panel, která otevřela moderní výrobnu solárních panelů a solárních aktivních skel: „My odmítáme 75 % potenciálních výrobců. Důležitá je pro nás maximální švýcarská preciznost a dokonalost,“ konstatovala Yvette Orlit. K certifikaci firmy přijeli ze Švýcarska přední odborníci. „Technologii máme z Číny, ale výroba je stoprocentně naše. Výroba není stoprocentně automatizovaná. Máme výhodu, že když budeme dělat střechy a fasády na míru, jsme schopni linku překalibrovat za chodu,“ uvádí Igor Hojdyš z OK Panel. Firma OK Panel strávila půl roku výběrem komponent do výrobní linky. Vyrábí panely různých velikostí, až po velikost 3,20 na 2,5 metru: „Vše, co se vejde do laminovačky. Alfa a omega je to dobře zapéct, aby se tam nedostala voda. Solaxess je unikátní tím, že vyvinul folii tak, aby to neohrozilo články, aby panel těsnil a nevznikaly tam žádné kyseliny. “

Související článek

Požáry nebo výbuchy baterií? Okolo fotovoltaiky panuje mnoho mýtů a neprávem je označována jako riziková, říká technický ředitel Svatomír Rafaj

Pražská energetika se spojila se společností SolidSun, čímž získala předního lídra na trhu s fotovoltaickými elektrárnami. A zatímco poptávka na firemním trhu stoupá, zájem u ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.