Nejvíce žádali senioři a Středočeský kraj
Program Nová zelená úsporám light spustilo Ministerstvo životního prostředí 9. ledna loňského roku. Program pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy v loňském roce podpořil 50 tisíc žadatelů částkou bezmála 6 miliard korun. K 7. prosinci ministerstvo zastavilo příjem žádostí až do 17. ledna, kdy se spouští upravený dotační titul. Lidé budou moci žádat o dotace v hodnotě 3 miliard korun. „V současné chvíli mohou lidé nadále své záměry konzultovat a dělat přípravy,“ připomněl ministr Petr Hladík. Nejvíce se žádalo ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, průměrná hodnota dotace činila 112 000 korun, nejčastěji žádali senioři. Dotace se nejčastěji čerpala na výměnu oken a vchodových dveří, ale také na solární ohřev vody. O dotaci mohou žádat nejenom příjemci důchodu, ale také příjemci příspěvku na bydlení a invalidního důchodu: „Kolem tří procent žádostí byly od lidí s invaliditou 3. stupně,“ uvedl ministr. Nejvíce žádosti v přepočtu na počet obyvatel se podalo v Královehradeckém kraji. Díky dotacím se ušetřily peníze a také vyrobené energie. Ti, co žádali o zateplení domu, pak ušetří v průměru 7000 za rok, dohromady pak 125 GWh energie, 287 milionů ušetřené energie za rok. Ti, co žádal o dotaci na ohřev vody, pak zajistili 36,5 GWh uspořené energie, 80 milionů korun ušetřených každý rok a na jeden dům tisíc korun.
Dotace na okna pro jednotlivce i v bytovém domě
Pro rok 2024 se připravují změny. O dotaci mohou požádat vlastníci, nebo družstevníci, kteří mají byt v bytovém domě (SVJ, nebo vlastněný družstvem) tam kde proběhla výměna oken a oni ji nezrealizovali, protože tenkrát nechtěli, neměli na ně finanční prostředky, nebo byt zakoupili a okna nebyla vyměněná, byť ve většině domu vyměněná jsou. Nejde o dotaci v případě, že v celém domě nejsou vyměněna okna. Další změnou je to, že Ministerstvo životního prostředí rozšiřuje okruh žadatelů na ty, kteří pobírají příspěvek na bydlení. „Finanční nástroje Nová zelená úsporám se dostaly k lidem, kteří mají nízké příjmy a nebyly na ně schopni dosáhnout. Přídavek na děti pobírá 156 000 domácností na 303 000 dětí. Z toho zhruba 100 000 bude moci být domácnostmi, které mohou využít NZU light. Jsou to lidé s nižšími příjmy, 38 procent z nich má jedno dítě, 39 procent má dvě děti, 7 – 8 čtyři a více dětí, 77 % domácností jsou ekonomicky aktivní,“ připomněl ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka. Dále dodal, že program poskytuje široké poradenství v terénu, kdy zástupci místních akčních skupin docházejí do obcí a nabízejí poradenství.
Boj proti šmejdům
V Česku se měli rozšířit „energošmejdi“, kteří nabízejí seniorům „solární ohřev“ za korunu a neposkytují kvalitní služby. Další změny se tedy plánují, aby nemohli podvodné firmy instalace nabízet. V případě solárního ohřevu vody budou přesněji definovány nároky na instalované systémy. Požadována bude větší plocha termických solárních panelů a vyšší minimální instalovaný výkon fotovoltaických panelů. V případě termického i fotovoltaického systém bude povinná ochrana proti opaření a přepnutí na bivalentní zdroj ohřevu v případě nedostatečného výkonu fotovoltaického systému bude automatické (nikoliv manuální). Zpřesní se také požadavky na kvalitní montáž oken a dveří, aby byla v souladu s normou ČSN 74 6077. „Bohužel se ukazuje, že některé firmy zneužívají obzvlášť zranitelné skupiny obyvatel. Nabízejí instalaci sestav pro solární ohřev vody, které mají zanedbatelný dopad na úspory energie, využívají stávající bojlery s nevhodným topným tělesem, u kterého je efekt ohřevu z fotovoltaiky minimální,“ konstatuje Petr Valdman. Nově proto bude nutné navrhnout celý fotovoltaický systém tak, aby za běžných podmínek v období jara až podzimu efektivně ohřál dostatečné množství teplé vody s pomocí sluneční energie.