Nové podmínky neplatí okamžitě, ale až se vyčerpá původní alokace, což bude v řádu týdnů. „Některé změny, které dnes představujeme, mohou být překážkou schválení připravované žádosti podle stávajících podmínek. Proto jsme přistoupili ke zveřejnění ještě v době zbývající alokace, kterou budeme denně aktualizovat, a otevřeného příjmu žádostí, aby mohli žadatelé dokončit projektovou přípravu nutnou pro podání žádosti a žádost podat za stávajících podmínek,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR a dodává: „Změny se netýkají oblasti bytových domů, ani výměn zdrojů tepla na vytápění u rodinných domů. Tam vše běží podle stávajících podmínek.“
Zájemci o dotaci Nová zelená úsporám (NZÚ) museli v poslední době čelit určitému chaosu. Kromě standardního programu NZÚ byly spuštěny další dva podprogramy – NZÚ Light, zaměřený na menší úsporná opatření do 100 tisíc korun, a Oprav dům po babičce s vyšší finanční podporou. Kromě toho ještě fungoval standardní program NZÚ, který se nyní ruší.
Čerpání vždy zálohově
Do budoucna se žadatelé budou muset rozhodnout, zda zrealizují komplexní úsporná opatření, nebo pouze dílčí. Pro menší zásahy, jako je instalace domácí fotovoltaiky nebo solárního ohřevu vody, zvolí program NZÚ Light. Naopak pro rozsáhlejší projekty, jako je komplexní rekonstrukce, je určen program Oprav dům po babičce.
V obou případech zájemci získají peníze zálohově. Původně si musel každý zájemce v programu NZÚ vše financovat sám a peníze získal až poté, co opatření provedl. To představovalo pro mnohé domácnosti stopku. „Vyplácet zálohy předem budeme nově všem žadatelům. Zejména tím chceme podpořit středně příjmové domácnosti, které často odkládají nutné renovace z důvodu nedostatku prostředků na předfinancování svých projektů,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.
„Zároveň také všichni žadatelé budou moci získat zvýhodněný úvěr k zateplení, případně i opatření s ním kombinovaná. Získat i více než jeden milion korun předem na komplexní rekonstrukci bude možné v programu Oprav dům po babičce. Nově v programu NZÚ Light budou moci žádat všechny domácnosti o podporu na celou škálu dílčích opatření, samostatně nebo v kombinaci, jako například částečné zateplení fasády a konstrukcí budovy včetně výměny oken a dveří, instalaci domácích fotovoltaik, výměnu neekologických zdrojů vytápění atd. V NZÚ Light se tedy nově budou moci ucházet o příspěvek na úsporná opatření jak běžné domácnosti, tak i jako doposud nízkopříjmové skupiny obyvatel. Ty zvýhodníme vyšší jednotkovou dotací na zateplení až do výše 250 tisíc korun,“ vysvětluje Hladík.
Poloviční úroky pro všechny žadatele
O úvěr je možné žádat u několika bank, je určený pro příjemce dotace na zateplení v obou programech. Úrok je poloviční oproti běžně poskytovaným úvěrům, aktuálně okolo 3 procent, má dlouhodobou splatnost a nízkou měsíční splátku. Dále není vyžadována zástava nemovitosti a může dosáhnout až dvojnásobku výše poskytnuté dotace.
Žadatelé mohou získat díky dotaci 30 procent nákladů na realizaci všech opatření, dále 50 procent nákladů na realizaci u komplexních zateplení a 80 procent nákladů na realizaci, pokud žádají o dotaci na zateplení ohrožené domácnosti do maximální výše 250 tisíc korun. Podpora fotovoltaických elektráren byla zastropována na 5 kWp bez omezení rezervovaného výkonu.
To nepovažuje za šťastné Aleš Hradecký, předseda Cechu fotovoltaiky a akumulace: „ Návrh nových podmínek pro fotovoltaiku jde v praxi proti trendu soběstačných budov i proti sdílení, které se skvěle rozjíždí a v pondělí slaví výročí. Jde i proti souběžné instalaci tepelných čerpadel, pro které 5kW fotovoltaika nevyrobí dost elektřiny. A jde i proti evropským směrnicím. Komplexní zateplování je proti tomu podpořeno bez limitů a do výše až 50 procent. A to vše v situaci, kdy není jasné, zda zateplování je pro stát a klima výhodnější než čisté zdroje.
Bonusy při čerpání dotací zůstávají beze změn. Žadatelé mohou stále získat kombinační bonusy, pokud např. instalují tepelné čerpadlo a fotovoltaiku. Dále obdrží 50 tisíc korun za každé nezaopatřené dítě.
Zdroj: MŽP