Obce k využití obnovitelných zdrojů energií přistupují různě. Inspirací může být město Břeclav

Obce napříč celou českou republikou řeší, jak ušetřit za energie. Jejich přístup je různý. Jedním z průkopníků v této oblasti je město Břeclav. Plány města směřují k obnovitelným zdrojům energií.
Břeclav nainstalovala téměř čtyři tisíce nových úsporných svítidel, šest set fotovoltaických panelů a spoustu dalších vychytávek | Shutterstock

Do takzvaného EPC Projektu (Energy Performance Contracting), je zapojeno osm objektů.

Základní školy Slovácká, Na Valtické, Kupkova a Sovadinova, dále budova městské policie, hlavní budova městského úřadu a přilehlá budova C, kde se vyřizují například občanské průkazy či řidičáky, a v neposlední řadě zimní stadion.

Stavební fáze skončila. Od začátku července nastupuje doba, kdy se investice začíná splácet. Právě to je smyslem EPC projektů, aby se náklady na realizaci úsporných opatření vrátily díky garantovaným úsporám. „Projekt je to vzorový, úspory nám v průměru mohou vycházet i 40 procent,“ míní místostarosta Jakub Matuška.

Do energetických opatřeních město investovalo 54 milionů korun bez DPH s využitím téměř dvanáctimilionové dotace. Úspora, kterou přinesou, by měla být zásadní. Bez těchto opatření by za deset let město za plyn, elektřinu a vodu jen na těchto budovách zaplatilo 87 milionů korun. Firma Amper Savings, která EPC projekt pro město zajišťuje, garantuje dosažení úspory ve výši 35,6 milionu korun. Úspor se přitom dosahuje mimo jiné i využitím čisté zelené energie „Aktivity energetického managementu nám tak dávají smysl nejen finančně, ale i ekologicky,“ doplňuje Matuška.

Nová světla i topení ovládané na dálku

Vůbec nejviditelnější změny jsou vidět na zimním stadionu, který je energeticky nejnáročnější. Díky fotovoltaické elektrárně na střeše je stadion nově v části roku energeticky soběstačný. Chytré technologie umí rozdělovat a optimalizovat teplotu v jednotlivých sekcích stadionu. Nové vzduchotechnické jednotky zlepšují kvalitu vzduchu v šatnách a část tepla z odebraného vzduchu umějí vracet zpět – díky tomu se nemusí v šatnách větrat a znovu je vytápět a docílí se tak značných úspor.

Zajímavostí je i znovuvyužití odpadní vody ze sněžné jámy. Led, který rolba seškrabe z plochy stadionu, se po rozpuštění přefiltruje, vyčistí a ohřeje. Voda je tak znovu využitelná. Ohřívat se může třeba i odpadním teplem z kompresoru čpavkového hospodářství pro přípravu ledové plochy.

„Nejvíce viditelným opatřením je osvětlení ledové plochy. Splňuje parametry osvětlenosti i pro zápasy extraligových tříd, přesto dosahuje úspory vyšší jak 60 procent oproti původním výbojkovým svítidlům,“ vysvětluje Pavel Řehák, projektový manažer Amper Savings.

V budově radnice zase vznikl systém individuální regulace teploty. Radiátory jsou vybavené chytrými hlavicemi, které je možné ovládat i na dálku. Díky nim je možné – zjednodušeně řečeno – vytápět třeba jen jedinou kancelář bez návaznosti na zbytek budovy. V kancelářích i na chodbách došlo k výměně svítidel, což přinese další výraznou úsporu. Fotovoltaika se postará o energii pro klimatizaci, ale i případné vytápění v jarních měsících. Velmi podobné technologie se objevily i na školách či sídle městské policie.

Ve hře je dalších třicet budov

Pro Břeclav je to přitom jen začátek. „Toto je první větší investice. Máme ale spoustu plánů, jak dosáhnout dalších energetických úspor. Nyní posuzujeme asi třicet nemovitostí, které by bylo možné zařadit do další fáze EPC projektu. O které konkrétně půjde, bude jasné do konce prázdnin,“ doplnil Martin Černý, vedoucí ekonomického odboru Městského úřadu Břeclav a také pracovní skupiny, která na EPC projektu pracuje.

V Břeclavi dnes nezávisle na sobě fungují již tři EPC projekty. První vznikl v Gumotexu, další v areálu nemocnice. „Břeclav je v tomto skutečně unikátní. V tom, jak komplexně se zde energetika řeší, je daleko před jinými municipalitami,“ domnívá se Vladimír Kučera, obchodní ředitel společnosti Amper Savings.

Břeclav ostatně již předloni za přípravu svého EPC projektu získala ocenění v soutěži o Nejlepší připravovaný energetický úsporný projekt v České republice. Soutěž vyhlašuje Asociace poskytovatelů energetických služeb.

zdroj: Město Břeclav

Související článek

U sousedů je balkonová fotovoltaika za pár euro: Může to být ale taky pořádný malér

Němci si aktuálně mohou v běžné samoobsluze za pár stovek euro zakoupit solární panely na balkon. Levná fotovoltaika ale není žádný zázrak. Čechům se koupě ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.