Solarni magazin nové logo

Obchodní napětí mezi USA a Čínou eskaluje: Vyšší cla na solární panely a elektromobily

Vláda USA se rozhodla zpřísnit celní poplatky na dovoz solárních článků a elektromobilů z Číny. Tímto krokem se snaží ochránit domácí trh. Co to znamená pro Čínu a jakým způsobem to pomůže americkému trhu?
Ilustrační foto | zdroj: Pexels

Proč USA zvedla celní poplatky na některé zboží z Číny?

Americká vláda se usnesla, že zvýší celní poplatky na solární články z Číny, ať už sestavené do modulů nebo nikoliv. Tyto poplatky se zvýší z 25 % na 50 %. Důvodem je snaha zabránit nadměrné kapacitě na trhu, která je důsledkem čínské politiky. Čína poskytuje výrobcům vysoké dotace, což brání růstu cen a vývoji solárních technologií v jiných zemích. Bílý dům ve svém vyjádření zdůraznil, že Čína používá neférové praktiky k ovládnutí většiny globálního trhu se solárními produkty. To vede k tomu, že investice do solární výroby mimo Čínu nemají smysl, protože čínská nadprodukce uměle snižuje ceny solárních článků na světových trzích.

Jakých komodit se zvýšení celních poplatků týká?

Bidenova administrativa nedávno oznámila zvýšení celních poplatků na další komodity dovážené z Číny. Toto opatření se dotkne různých produktů, jako je hliník a ocel, které budou nově zdaněny od 7,5 % do 25 %. Podobně se mění i poplatky pro polovodiče, jejichž sazba stoupne z 25 % na 50 %. Toto rozhodnutí se však neomezuje jen na kovy a elektronické součástky. Zvyšují se i celní sazby pro elektromobily z 25 % na 100 % a pro lithium-iontové baterie pro elektromobily ze 7,5 % na 25 %.

Čína jako lídr v celosvětové produkci klíčových surovin

Americká vláda upozornila, že americké podniky mohou konkurovat komukoliv, pokud je soutěž férová. Ovšem Čína se dlouhodobě uchyluje k nekalým obchodním praktikám. Nucené přesuny technologií do Číny a krádeže duševního vlastnictví přispěly k tomu, že Čína nyní ovládá 70 až 90 % celosvětové produkce klíčových surovin, které jsou nezbytné pro americké technologie, infrastrukturu, energii a zdravotní péči. Podle vlády je to rizikové pro dodavatelské řetězce a ekonomickou bezpečnost Ameriky.

Prezident Biden chce chránit domácí trh

Od roku 2024 se sazba cla pro lithium-iontové baterie, které se používají v elektrických vozidlech, zvýší ze 7,5 % na 25 %. Tento nárůst se od roku 2026 týká baterií používaných mimo elektrická vozidla. I přes snahu přesunout výrobu baterií do Spojených států, Čína stále ovládá většinu některých částí dodavatelského řetězce baterií, zejména v oblasti těžby a zpracování důležitých minerálů. Prezident Biden reagoval na tuto situaci investicemi do domácí výrobní kapacity baterií a materiálů. Jeho iniciativa, známá jako Americká iniciativa pro bateriové materiály, má za cíl zajistit spolehlivý a udržitelný domácí dodavatelský řetězec důležitých nerostů a materiálů.

Díky novému zákonu o snižování inflace poskytuje americká vláda investiční pobídky pro výrobce solárních komponentů. Tito výrobci mohou nyní využít daňové úlevy a dotační programy a úvěry, kterými vláda podporuje rozvoj solárních projektů. Díky prezidentově iniciativě ohlásili výrobci solárních panelů plánované investice ve výši téměř 17 miliard dolarů. Tato částka znamená osminásobný nárůst výrobní kapacity v USA. Každý rok by výrobci byli schopni dodávat panely pro miliony domácností, a to až do roku 2030.

USA brojí proti čínským elektromobilům

Vraťme se k čínským elektromobilům. Podle nového zákona se celní poplatky za tato vozidla zvednou z 25 % na 100 %. Toto rozhodnutí je reakcí na rapidní nárůst čínského vývozu elektromobilů, který v letech 2022 a 2023 vzrostl o 70 %, přičemž tento růst byl důsledkem vysokých čínských dotací. Tento krok je v souladu s prezidentovým závazkem, kdy slíbil, že zajistí, aby budoucnost automobilového průmyslu byla v rukách amerických firem.

Zdroje:
https://www.pv-magazine.com/2024/05/15/us-government-doubles-tariff-rates-on-pv-cell-imports-from-china-to-50/
https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/05/14/fact-sheet-president-biden-takes-action-to-protect-american-workers-and-businesses-from-chinas-unfair-trade-practices/

Související článek

Kdo zvítězí v honbě za čistou energií? Čína, USA nebo Evropa?

Čína, Evropa a USA svádí „závod“ o zelenou energii. Soutěží v oblasti čistých technologií, solárních a větrných elektráren, elektromobilů a elektrifikace. Kdo vede tento závod ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz