Od plánování po spuštění: Jak se instaluje tepelné čerpadlo?

Rozhodli jste se pro tepelné čerpadlo, ale obáváte se zásahu do vaší nemovitosti a do otopného systému? Prozradíme vám, jakým způsobem probíhá instalace tepelného čerpadla a zda je nutné provést stavební úpravy.
Ilustrační foto | zdroj: Welcomia

Instalace tepelného čerpadla? Pouze odbornou a zkušenou firmou

Na začátku je potřeba zmínit, že toto není návod pro instalaci tepelného čerpadla svépomocí. Vždy ji ponechte na odborné firmě, která vám systém dodává. Nejprve je však nutné zvolit typ tepelného čerpadla. Při projektování systému by měla specializovaná firma doporučit optimální výkon TČ pro váš dům a zohlednit energetické potřeby.

První instalace tepelného čerpadla

Instalace nového tepelného čerpadla zahrnuje uvedení vnitřní a venkovní jednotky do provozu. Ujistěte se, že máte v domě prostor pro tepelné čerpadlo. Připravte se na to, že po celou dobu instalačních prací budete bez tepla. Před samotným umístěním tepelného čerpadla se musí vyrovnat prostor a nainstalovat kompozitní podložka. Odborní pracovníci provedou instalaci TČ obvykle během dvou dnů. Usadí části systému, spojí je potrubím a následně je izolují. V dalším kroku napustí a natlakují otopný systém a propojí tepelné čerpadlo s rozvaděčem. Nakonec ověří funkčnost čerpadla a seznámí vás s jeho ovládáním.

Výměna stávajícího tepelného čerpadla

Uveďme si ve zkratce, jak se mění stávající tepelné čerpadlo za nové. Tým odborníků nejprve bezpečně odstraní stávající tepelné čerpadlo, aby nedošlo k úniku chladiva. Poté odpojí elektrické vedení od jednotky. Následně vyjme tepelné čerpadlo a vymění kompozitní podložku, na kterou umístí nové tepelné čerpadlo. Před usazením podložky vyrovná zem, například štěrkovým podkladem. Dále demontuje a instaluje výparníkovou spirálu, sadu potrubí, ovládací vodič a venkovní čidlo. Zapojí kabeláž, provede test všech funkcí a uvede TČ do ostrého provozu. Instalace obvykle trvá jeden až dva dny.

Na co si dát pozor?

Tepelné čerpadlo může vydávat určitou hladinu hluku. V takovém případě se řiďte jednoduchými pravidly: neumisťujte ho pod okna ložnice a dalších obytných místností. „Pokud je tepelné čerpadlo před stěnou, bude se zvuk odrážet a bude proto vyšší i hluk. Lepší variantou je umístění ve volném prostoru na zahradě. Je nutné počítat s tím, že musí být splněny hygienické normy, což znamená 50 decibelů pro denní provoz a 40 decibelů pro provoz noční,uvedl Lukáš Petr z technické podpory Asociace pro využití tepelných čerpadel.

Kam umístit venkovní jednotku TČ?

Odborníci doporučují, abyste se pokusili dodržet co nejkratší vzdálenost mezi venkovní a vnitřní jednotkou. Nejlépe byste měli umístit vnější jednotku za technickou místnost, maximálně 15 metrů daleko. Čím jsou jednotky dále od sebe, tím stoupá spotřeba elektrické energie. Někteří majitelé domu to řeší tak, že umisťují vzduchové tepelné čerpadlo na plochou střechu domu nebo garáže. K tomuto kroku přistupte jen po kontrole střechy statikem. Pokud tuto možnost nemáte, umístěte venkovní jednotku k nepoužívané straně domu nebo pod přístřešek pro auto.

Velkou roli hraje orientace tepelného čerpadla

Stejně tak byste měli myslet na orientaci TČ, které nasává vzduch a vyfukuje studený, zbavený tepla. Ujistěte se, že ani vás, ani sousedy nebude obtěžovat proud chladného vzduchu. A jak je to s větrem? „Pro účinnost je nepříznivé, pokud výtlačná strana směřuje přesně do směru, odkud často vane silný vítr, protože v zimních měsících může být u venkovních jednotek potíž s odtáváním. Naopak jižní strana, kde se předpokládá osvit, je pro provoz výměníku lepší,“ řekl Martin Patočka, vedoucí servisního technického oddělení TC Mach.

Zdroje:
https://www.climatecare.com/blog/installing-a-heat-pump-in-an-existing-home/
https://indoortemp.com/resources/heat-pump-system-installation-process
https://www.alpha-innotec.cz/tepelna-cerpadla/montaz-tepelnych-cerpadel/
https://www.denik.cz/kutilstvi/tepelne-cerpadlo-umisteni.html

Související článek

Češi podceňují úspory: Fotovoltaika ušetří až trojnásobek odhadovaných částek!

V Česku je stále obrovský prostor na energetické úspory. S těmi vlastně teprve začínáme. Prim přitom hraje fotovoltaika, ačkoliv se stát snaží domácnosti tlačit v ...