Odpor k elektromobilům nebo jen vandalismus? Nabíjecí stanice čelí útokům

Odpůrci elektromobilů nebo jen běžní vandalové? Tuto otázku si pokládá řada provozovatelů nabíjecích stanic, kteří čelí útokům vandalů. Jaké škody tito jedinci způsobují a jaký postih jim hrozí?
Vandalové ničí nabíjecí stanice pro elektromobily | zdroj: Getty Images

Odpůrci elektromobilů nebo jen běžní vandalové? Tuto otázku si pokládá řada provozovatelů nabíjecích stanic, kteří čelí útokům vandalů. Jaké škody tito jedinci způsobují a jaký postih jim hrozí?

Proč vandalové ničí nabíjecí stanice pro elektromobily?

Jisté je, že elektromobilita se stává nedílnou součástí našich životů a očekává se, že jednou budou mít elektromobily významný podíl v dopravě. Někteří z těch, kteří elektromobilitu odmítají, se uchylují k nezákonným praktikám a ničí veřejné nabíjecí stanice pro EV. Mezi těmito vandaly se mohou nacházet lidé, kteří mají obavy z elektromobility, podléhají dezinformacím nebo popírají klimatické změny. Ačkoliv se nejedná o masivní problém, tito vandalové způsobují provozovatelům nabíjecích stanic potíže.

Poškozené dobíjecí konektory i uřezané nabíjecí kabely

Provozovatelé se často potýkají s poškozenými dobíjecími konektory a uřezanými nabíjecími kabely, což vyžaduje jejich opravu nebo výměnu. Zřejmě se nejedná o aktivity „sběračů cenných kovů.“, protože většinou provozovatelé naleznou napájecí kabely odhozené poblíž. Již loni se začaly objevovat první problémy: kromě uříznutých kabelů vandalové znečišťovali nabíjecí stanice exkrementy.

S útoky vandalů se také musejí vypořádat majitelé elektromobilů. Vyskytují se případy, kdy majitelé vozidel se spalovacími motory úmyslně blokují místa u nabíjecích stanic a dokonce někteří poškozují lak EV. Majitelé elektromobilů by proto měli zvážit připojištění svého vozu proti vandalismu.

Poškození nabíjecí stanice jako trestný čin

Oprava uříznutých kabelů může provozovatele stát i 100 000 Kč. Vzhledem k tomu, že škoda překračuje hranici přestupku (která je stanovena na 10 000 Kč), pachatel by mohl být odsouzen až k ročnímu vězení.

Jaké zkušenosti s vandalismem má společnost E.ON?

Společnost E.ON má s touto problematikou bohužel zkušenosti. Martin Klíma, jednatel společnosti E.ON Drive Infrastructure, uvedl v minulém roce: „Zhruba jednou za tři měsíce k nějakému poškození dochází. Dobíjecí stanice v Čestlicích je bohužel výjimka, zde došlo během šesti měsíců už třikrát k odstřižení všech dobíjecích kabelů. Nejčastěji se jedná o ustřižené kabely, dále silné znečištění stanice, rozbité dobíjecí konektory. Dobíjecí stanici v Praze nám vandal dokonce pomazal exkrementy.“ Podle Martina Klímy nelze úmyslnému poškození nabíječek zcela předejít. Mohou však přistoupit k preventivním opatřením – od instalace kamer po intenzivnější osvětlení. Pomoct by mohly také informační kampaně, které by vyvracely mýty kolem elektromobility.

S poškozováním nabíjecích stanic mají problém i v zahraničí

Zatímco v Česku se vandalismus na nabíječkách elektromobilů teprve rozmáhá, v sousedním Bavorsku se s ním potýkají již delší dobu. Tamní vandalové například napěchovali do zdířek dobíjecích zásuvek syrové mleté maso, což způsobilo zkrat a zničení zásuvek. Tuto formu vandalismu pravděpodobně mají na svědomí jednotlivci, kteří považují uživatele elektrických vozů za vegany, kteří konzumují rostlinnou stravu, aby snížili ekologickou zátěž planety. Ve městě Bristol ve Velké Británii zase poničili elektrický vůz klimatičtí aktivisté, kteří se už delší dobu zaměřují na ničení SUV. Společnost Tesla již začala v okolí svých nabíjecích stanic instalovat kamery.

Je nutné zdůraznit, že i když jsou elektromobily poháněny energií z uhelných elektráren, jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí než vozidla s tradičními spalovacími motory, jelikož neprodukují emise během jízdy. Otázkou zůstává, jak častý bude vandalismus na nabíjecích stanicích v Česku a jaké budou motivace místních vandalů.

Zdroje:

Zdroje:
https://insmart.cz/cesti-vandalove-nici-nabijecky-elektromobilu/
https://www.autosalon.tv/novinky/nova-auta/ustrizene-kabely-nebo-znecisteni-vykaly-cesti-vandalove-si-zacinaji-vsimat-nabijecich-stanic
https://cnn.iprima.cz/nabijeci-stanice-se-cim-dal-casteji-stavaji-predmetem-vandalismu-skody-jdou-do-statisicu-372716
https://www.bbc.com/news/uk-england-bristol-67893216

Související článek

Xiaomi vstupuje na trh elektromobilů s novým modelem. Bude to propadák, nebo geniální tah?

Čínský gigant Xiaomi vstoupil na trh s elektromobily se stylovým sportovním modelem SU7 EV, který kombinuje designové prvky od Porsche a je za nižší cenu ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz