Solarni magazin nové logo

Optimalizace nákladů na elektřinu? Pomoci může srovnávač od ERÚ

Na konci minulého roku představil Energetický regulační úřad vlastní nástroj na srovnání cen elektřiny. Jak tento nástroj funguje a k čemu slouží?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Srovnání cen elektřiny od ERÚ lze najít na adrese srovnavac.eru.cz. Slouží ke srovnání cen různých dodavatelů elektřiny. Srovnání cen elektřiny není tak snadné, neboť musí zohledňovat několik parametrů. Jednak je to výše spotřeby, dále typ úvazku (na dobu určitou, počet let, nebo na dobu neurčitou), využívaný jistič elektřiny a také distribuční území. Před zadáváním dat do srovnávače ERÚ je tedy vhodné vzít si k ruce poslední fakturu na elektřinu, která obsahuje všechny důležité údaje, které pro srovnání elektřiny budete potřebovat.

Spotřeba elektřiny

V první řadě je to spotřeba elektřiny, a to spotřeba ve vysokém a nízkém tarifu. Ačkoliv je u mnoha dodavatelů tato cena sjednocená, je tato spotřeba důležitá pro cenu za distribuci elektřiny. Pokud nemá uživatel k dispozici přesný údaj o spotřebě, lze využít odhad, a to na základě placených záloh dodavateli. Dále je třeba zadat distribuční sazbu, ve které se elektřina odebírá a distribuční území odběrného místa.

Zobrazení ceny za kilowatthodinu nebo celkové útraty

Po kliknutí na tlačítko se zobrazí nabídka nejrůznějších nabídek od dodavatelů. Nabídku lze dále filtrovat například na základě typu úvazku, možnosti zvýhodnění, garance fixace ceny, nebo na určité dodavatele. Nabídky lze zobrazit podle celkové roční útraty, nebo podle ceny za kilowatthodinu. Každou nabídku si lze velmi podrobně prohlédnout. Rozkladem se zjistí cena za kilowatthodinu v nízkém i vysokém tarifu, pevná měsíční platba dodavateli, orientační měsíční záloha, zda následuje automatická prolongace, kolik činí sankce za nedodržení smlouvy a obecné informace o dodavateli a počtu odběrných míst, do kterých elektřinu prodává. Po kliknutí se zobrazí také detailní ceník dodavatele.

Bez objednání elektřiny

Po kliknutí na odkaz je možné přejít na web dodavatele, kde lze elektřinu poptat. Na webu není třeba nikde zadávat na sebe telefonní číslo, ani e-mailovou adresu. To je velký rozdíl oproti běžným komerčním srovnávačům, kde kontakt slouží k tomu, aby se zájemce okamžitě kontaktoval a aby mu obchodník srovnávače nabízel, že mu sjedná smlouvu s dodavatelem. Přitom žádný komerční srovnávač nenabízí všechny dodavatele elektřiny, kterých je více než sto, ale vždy jen několik, nebo například jen jednoho. Na druhou stranu může mít srovnávač k dispozici tzv. neveřejné nabídky, které jsou oproti běžným ceníkům nižší.

zdroj: ERÚ

Srovnání elektřiny bez uvádění kontaktu

Mnohé srovnávače se honosí tím, že nabízejí “nezávislé srovnání”. Srovnávač elektřiny a plynu od ERÚ poskytuje aktuální a pravdivé ceny elektřiny od dodavatelů, a to bez zadávání kontaktu a následného nucení k pořízení produktu od pár dodavatelů. Srovnavač by měl najít místo také v připravované novele energetického zákona LEX OZE III. „Legislativně jsme také ukotvili srovnávací nástroj, kde si mohou spotřebitelé porovnat nabídky dodávek elektřiny a plynu. Díky tomu budou mít domácnosti přehled o aktuálních cenách a mohou si tak vybrat, která nabídka je pro ně nejvýhodnější,” uvedl ministr Josef Sikela.

Související článek

Česko získá 3,2 miliardy eur na podporu kombinované výroby elektřiny a tepla

Evropská komise (EK) Česku schválila program státní podpory za 3,2 miliardy eur (75 miliard Kč) na podporu výroby elektřiny z nových a zmodernizovaných elektráren, které ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz