Orlen Unipetrol chystá u Litvínova stavbu velké fotovoltaické elektrárny

Chemička Orlen Unipetrol připravuje stavbu velkokapacitní fotovoltaické elektrárny o výkonu 60 megawattů v těsné blízkosti litvínovského areálu. Tam bude i elektrolyzér k výrobě takzvaného zeleného vodíku, vytvořeného pomocí zdrojů obnovitelné energie. Celkové náklady na investici jsou okolo čtyř miliard korun. ČTK to řekla mluvčí společnosti Lada Gadas.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

V současné době vyrábí chemička takzvaný šedý vodík vyrobený prostřednictvím fosilních zdrojů částečnou oxidací ropných zbytků po rafinaci. Čistota vodíku je pro účel alternativního paliva, pro plnicí stanice Orlen, nezbytná a je dána normami. Jedna stanice je u chemického areálu Záluží u Litvínova.

Roční kapacita obnovitelného vodíku bude až 4500 tun. Fotovoltaickou elektrárnu začne společnost stavět na přelomu letošního a příštího roku. „Dokončení předpokládáme do konce roku 2028. Bude to naše první fotovoltaická elektrárna a elektrolyzér. Obě technologie se svým výkonem zařadí mezi největší v Česku,“ uvedla Gadas.

Při výrobě bude chemička kombinovat vlastní energii vyrobenou ze slunce s dodávkami zelené energie od jiných subjektů tak, aby zajistila chod výroby i v nočních hodinách, kdy slunce nesvítí. „S obnovitelným vodíkem počítáme nejen pro dekarbonizaci dopravy, ale také průmyslu. Kromě našich vodíkových plnicích stanic jej budeme využívat zejména pro dekarbonizaci našich výrobních a energetických jednotek,“ řekla mluvčí.

Na stavbu fotovoltaické elektrárny získala chemička z unijního Modernizačního fondu zhruba půlmiliardovou dotaci.

Související článek

Woodburn a Woltair zahajují spolupráci na fotovoltaickém projektu

Společnost Magna Exteriors (Bohemia) s.r.o., jež v České republice reprezentuje mezinárodní divizi výroby exteriérových dílů globální automobilové společnosti Magna International, podepsala svou první smlouvu o ...