Provozovatelé fotovoltaik nově musí innogy platit poplatek. Kdy se přidají ostatní?

První dodavatel elektřiny, innogy, se rozhodl zatížit majitele fotovoltaiky speciálním poplatkem, který navyšuje cenu odebírané elektřiny. Ten odráží to, že lze u nich jen obtížně předpovídat budoucí spotřebu elektřiny. Tu musí dodavatelé dopředu hlásit operátorovi trhu, společnosti OTE. Pokud se ve svém odhadu dodavatelé zmýlí, musí platit.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

První dodavatel chce cenu za odchylku účtovat jen majitelům fotovoltaik

Předpověď spotřeby elektřiny na následující den musí hlásit každý z dodavatelů elektřiny. U neprůběhového měření je důležitá typizovaná křivka spotřeby (TDD), která je vázaná na distribuční sazbu. Z tohoto diagramu vychází odhad spotřeby. Dodavatel energií od operátora trhu obdrží každý den dopočítané údaje o souhrnné spotřebě všech zákazníků dodavatele zpětně za předchozí den. Ty slouží k předpovědi spotřeby na následující den, kterou je třeba hlásit. Z důvodu růstu počtu domácích FVE se dodavatelům generují vícenáklady v podobě ceny za odchylku. Odchylku platí dodavatel vždy při „nesprávném“ odhadu spotřeby, ať je vyšší nebo nižší. Tyto odhady dodavatelům znesnadňují ti, kteří odebírají elektřinu ze své fotovoltaiky, protože je tento odběr závislý na slunečním svitu. Odhady spotřeby tak už nikdy nebudou tak přesné, jako když vycházely z typizovaných křivek spotřeby u neprůběhového měření bez mikrozdrojů. První z dodavatelů se tyto náklady rozhodl nerozpouštět v ceně pro všechny odběratele, ale přenést je pouze na majitele fotovoltaik.

Náklady jen pro prosumery

Nový poplatek se týká zákazníků, kteří od innogy odebírají elektřinu a zároveň ji vyrábějí na své fotovoltaice: „Příplatek pro zákazníky s fotovoltaikou máme v cenících elektřiny od července. Přikročili jsme k tomuto kroku, protože nepokládáme za férové, aby vyšší náklady pro ty, kteří jsou tzv. prosumeři, hradili všichni naši zákazníci. Očekáváme, že na náš krok záhy naváží další hráči na trhu,“ řekl Solárnímu magazínu Pavel Grochál, tiskový mluvčí innogy. Například E.ON ale tento krok neplánuje:„Situaci kolem zavádění tohoto poplatku sledujeme. Nicméně v současnosti ke speciálnímu zpoplatnění výrobců elektřiny z fotovoltaických elektráren nemáme důvod a zatím o zavedení poplatku neuvažujeme,“ sdělil Solárnímu magazínu tiskový mluvčí E.ON Lubomír Budný. Společnost ČEZ se zatím nechce vyjadřovat: „Každý dodavatel má svou vlastní cenotvorbu, my k tomu nemáme komentář,“ prohlásil Roman Gazdík, mluvčí ČEZ. Centropol poplatek již nyní plánuje: „V současné době tyto vícenáklady zaznamenáváme a pečlivě vyhodnocujeme, a i my je budeme časem zohledňovat v cenotvorbě. Pokud bychom tak neučinili, na nákladech by se podíleli také spotřebitelé se standardním průběhem dodávky, kteří je negenerují. Takový stav by nebyl spravedlivý pro drtivou většinu našich klientů. Zatím tyto dodatečné náklady jdou na vrub naší marže,“ řekl Solárnímu magazínu Jiří Matoušek z Centropolu. Poplatek chtějí zavést do roka: „Nemáme stanoven pevný termín, kdy k tomuto kroku přistoupíme. Za důležitější považujeme přesnost výpočtu, na němž pracujeme. Do jednoho roku se tak ale pravděpodobně stane. Vícenáklady nyní kalkulujeme v řádu nižších stokorun vůči jedné MWh dodané silové elektřiny. Náklady na odchylku jsou v čase proměnlivé a u dodávek elektřiny do odběrných míst s instalovanou výrobnou jsou vyšší o stokoruny. Mění se ale také profil spotřeby v těchto odběrných místech, kdy klienti od dodavatelů neodebírají levnější elektřinu v letních měsících a odebírají větší podíl elektřiny v měsících zimních, která je na velkoobchodním trhu dražší.“

Poplatek nechystají ani v PRE: „Situaci vnímáme, sledujeme a analyzujeme. Je fakt, že odchylky jsou těžko odhadnutelné. Čeká nás na toto téma interní diskuse, nicméně v tuto chvíli zavedení speciálního poplatku u nás není na pořadu dne. Lze předpokládat že stejné téma se do budoucna bude týkat nejen fotovoltaických výroben, ale jistě i sdílení elektřiny napříč elektrizační soustavou,“ sdělil Solárnímu magazínu Karel Hanzelka, tiskový mluvčí PRE.

Několik set korun za megawattu

Poplatek bude činit několik set korun za odebranou megawatthodinu: „Zákazníci s fotovoltaikou mají totiž hůře predikovatelnou spotřebu z důvodu závislosti odběru z distribuční sítě na výrobě FVE podle aktuálního osvitu a nelze na ně tedy nakupovat dle typových diagramů dodávky. Náklady na jejich odchylku jsou tak výrazně vyšší v porovnání s klasickými zákazníky. S ohledem na tento fakt dnes pouze novým zákazníkům s FVE nově účtujeme příplatek za odebranou elektřinu ve výši 562Kč/MWh u fixních produktů a 453 Kč/MWh u spotového produktu Dynamik,“ konstatoval Pavel Grochál. Poplatek budou platit noví zákazníci, stávající až jim doběhne smlouva: „Stávajícím zákazníkům platí do konce jejich smluv podmínky bez příplatku a příplatek jim začneme účtovat až po prodloužení smlouvy. Takže například zákazník s FVE, který prolongoval letos v květnu o 24 měsíců, tak mu bude přirážka účtována až k ceníku od května 2026,“ dodal Pavel Grochál.

Související článek

Na co si dát pozor u měničů pro FV ohřev vody? Shrnuli jsme životu nebezpečná rizika

Dotace z programu NZÚ Light zamíchaly v minulém roce kartami i v oblasti pro FV ohřev vody. Na českém trhu se začaly objevovat levné, zato ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.