Podvodníci na lovu. Pozor na falešné nabídky tepelných čerpadel!

Zvažujete pořízení tepelného čerpadla? Pravděpodobně oslovíte někoho, kdo se zabývá tímto způsobem vytápění. Jenže po instalaci můžete být na pokraji zhroucení. Některé firmy nutí lidem tepelná čerpadla, která se později ukážou jako chybná investice. S jakými nekalými praktikami se můžete setkat? Na co si dát pozor?
Ilustrační foto | zdroj: Shutterstock

Místo úspor vyšší náklady na energie a poruchovost TČ

Když si pořídíte tepelné čerpadlo, očekáváte, že ušetříte na nákladech za energie. To je ten lepší scénář. Bohužel, v Česku se lidé stávají oběťmi podvodníků, kteří slibují snížení nákladů na vytápění a ohřev vody. Místo toho se dočkali vyšších účtů za energie a potýkají se s vysokou poruchovostí tepelného čerpadla, od které dávají podvodné firmy ruce pryč. Někdy jsou tito podvodníci natolik přesvědčiví, že podlehnete jejich nátlaku a podepíšete nevýhodnou smlouvu.

9 šokujících triků podvodníků, kteří nabízejí tepelná čerpadla

1. Nadhodnocené ceny: Nabízejí vám nekvalitní produkty za nesmyslně vysoké ceny.

2. Neuvěřitelné provozní úspory: Tvrdí, že s jejich tepelným čerpadlem ušetříte až 80 % za energie. Ve skutečnosti se výše úspor odvíjí od konkrétního typu čerpadla, provozu domácnosti a dalších faktorů.

3. Falešné slevy: Zamlčují, že nabízejí tepelné čerpadlo mnohem dráž než konkurence. Slibují vám „speciální slevy“ a tlačí na rychlé podepsání smlouvy, abyste neměli čas porovnat ceny.

4. Pocit naléhavosti: Tvrdí, že se jedná o jedinečnou a časově omezenou nabídku, kterou mohou poskytnout pouze jednomu zákazníkovi, nebo že už někdo v obci s nimi podepsal smlouvu.

5. Neúplná cena tepelného čerpadla: Uvádějí pouze základní cenu tepelného čerpadla a nezahrnují do ní další nezbytné komponenty. Tyto součástky si pak musíte dokoupit zvlášť.

6. Cena bez instalace: Účtují si další poplatky za dopravu, montáž tepelného čerpadla, jeho uvedení do provozu a další úkony.

7. Nepravdivé údaje o topném faktoru (COP): Topný faktor (COP) je důležitým ukazatelem energetické účinnosti tepelného čerpadla. Uvádějí nepravdivý topný faktor, aby zkreslili skutečnou energetickou náročnost tepelného čerpadla.

8. Nereálná životnost: Životnost tepelných čerpadel se pohybuje mezi 15 až 25 lety podle typu a kvality. Slibují nereálně vysokou životnost, aby vás zlákali k nákupu.

9. Chladicí jednotky namísto tepelných čerpadel: Vydávají chladicí jednotky za tepelná čerpadla. Tato zařízení sice dokážou vyhřát prostor při poklesu teploty na 5 až 10 stupňů Celsia, ale nejsou navržena pro vytápění v zimních podmínkách střední Evropy. Jejich provoz je energeticky náročný a hlučný.

To ale není vše: podvodní prodejci také slibují prodlouženou záruku na TČ, ale neřeknou vám, že se jedná o placenou službu, kterou budete muset uhradit poté, co uvedou čerpadlo do provozu. Jiné firmy vám zase mohou prodat čerpadlo bez funkce ohřevu teplé vody a bez kvalitní regulace. Ve skutečnosti pak obyčejný termostat vydávají za regulaci.

Jak se chránit proti podvodníkům s tepelnými čerpadly?

Před těmito praktikami vás mohou ochránit tři věci: dostatek času na prostudování smlouvy, nezávislé recenze zákazníků a značka kvality Q. Tuto značku přiděluje tepelným čerpadlům nezávislý zkušební ústav po důkladném testování. Díky tomu máte jistotu, že Evropská značka kvality Q garantuje správnost udávaných parametrů. Zároveň je ukazatelem toho, že v Česku funguje servisní síť a že náhradní díly pro konkrétní model TČ budou k dispozici minimálně po dobu 10 let.

Zdroje:
https://www.klimfax.com/en/how-to-avoid-scams-when-buying-a-heat-pump/
https://www.bydletcesky.cz/tepelna-cerpadla-v-roce-2024-pozor-na-tyto-nekale-techniky-prodejcu/
https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/triky-prodejcu-tepelnych-cerpadel

Související článek

Rady pro domácnosti: Kam umístit vzduchové tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo patří mezi alternativní způsoby vytápění domu, které postupně nahrazuje plynové kotle a kotle na tuhá paliva. Důležité je, aby bylo umístěno na správném ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz