Požáry fotovoltaiky: Co se můžeme naučit z úspěšného zásahu v Přerově?

Jak hasiči uvádějí, počty požárů fotovoltaik se zvyšují přímo úměrně rostoucímu počtu instalací. Nebezpečím zůstávají především neodborné montáže. K jednomu takovému požáru došlo 30. července odpoledne v Přerově.
Ilustrační foto | zdroj: Comstock, Photo Images

Úspěšný zásah i díky majiteli

Olomoučtí hasiči nasadili na likvidaci požáru tři hasičské jednotky, které po příjezdu odpojily přívod elektrické energie a oheň v zakouřené místnosti dohasily. Přestože takové události bývají často likvidační, v Přerově naštěstí duchapřítomný majitel garáž zavřel, a zabránil tak rozšíření ohně do obytných částí domu. Díky tomu je výsledná škoda výrazně nižší.

Neshořel celý dům

„Využili jsme hasicí přístroje s CO2. Prostor jsme odvětrali přetlakovým ventilátorem a bateriové úložiště jsme přemístili do dvorního traktu, kde proběhla kontrola termokamerou. Příčinu zjišťuje náš vyšetřovatel ve spolupráci s kriminalisty PČR,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Lucie Balážová. Škoda je předběžně odhadnuta na 700 tisíc korun s tím, že zásahem hasičů byly uchráněny hodnoty ve výši 5 milionů korun, tedy značná část domu.

Hasiči nejsou proti fotovoltaice

Zprávy o tom, že někde hořela FVE, jsou hojně sledované. Obava, že fotovoltaika může způsobovat požáry, totiž trápí mnoho uživatelů solárních panelů. Podle hasičů takových případů přibývá, na tento nárůst je třeba ale pohlížet i v poměru s rostoucím počtem instalací.

Požárů přibývá

„Před deseti lety jsme hasili 10 požárů fotovoltaiky za rok, loni jich bylo už 55. Počet instalací na střechách domů rychle roste, loni jich bylo připojených více než 160 tisíc,“ upozorňuje Martin Kavka, tiskový mluvčí hasičů, a dodává, že hasiči rozhodně nechtějí od instalací fotovoltaiky odrazovat: „Znovu opakuji, nejsme proti fotovoltaice. Poměr instalací a požárů je poměrně malý.“

Především nekvalitní instalace

Přímá spojitost vzniku požáru a fotovoltaiky byla loni podle statistik u 13 případů z 55, z většiny právě kvůli nekvalitní nebo amatérské instalaci. Samotná fotovoltaika navíc nehoří, neboť je ze skla. Hořet může kabeláž, střídač a podobně. Kvalita montáže je tedy zcela klíčová.

Problematické je i napojení

Hasiči sice příčiny požárů fotovoltaiky evidují, ale jejich hlavním cílem je upozorňovat na problematiku hašení FVE a jejích součástí. Problémem bývá i baterie napojená na fotovoltaiku, která může vybouchnout. „Nikdo z kolegů netvrdí, že hoří panely. Proto upozorňujeme na nutnost pověřit realizací odbornou firmu, celý systém fotovoltaiky včetně baterie navíc musí projít revizí,“ upozorňuje Martin Kafka.

Příklady hovoří jasně

„Řešili jsme například požár bateriového úložiště, kde výbuch jednoho ze šesti akumulátorů zapříčinil vznik požáru, druhý pak explodoval v průběhu našeho zásahu. Jindy jsem stál přímo před domem, v němž baterie vybouchly. Jedna, než jsme přijeli, druhá ve chvíli, kdy už jsme tam byli… Zdi sice zůstaly stát, ale okna, vstupní dveře, vrata od garáže, to všechno tlaková vlna vyrazila nebo poškodila. Expertízy prokázaly, že k výbuchu vedl zkrat, požár vznikl v technické místnosti, kde byly všechny komponenty fotovoltaiky,“ vzpomíná Kafka. „Baterii jsme následně propíchli a zaplavili vodou“, uzavírá v podcastu Jakub Kozák, velitel směny u moravskoslezských profesionálních hasičů.

Související článek

Firemní fotovoltaiky – rady a tipy pro velké společnosti i koncové zákazníky. 2. díl exkluzivní podcastové série

Fotovoltaika se stává stále populárnější, a to nejen v rezidenčních oblastech, ale i v komerční sféře. Důvodem je snaha o energetickou nezávislost a významné úspory, ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.