Ve starém kotli už nezatopíme
Od 1. září platí zákon, podle kterého již nesmíme zatápět ve starých kotlech 1. a 2. emisní třídy. Pokud někdo přesto zatopí, prozradí ho hustý kouř, který jiné zdroje vytápění nepůsobí. Pak je pro kohokoliv snadné na něj ukázat a kontrola poslaná místním obecním, nebo městským úřadem zjistí, zda dotyčný topil v nepovoleném zdroji. Zda domácnosti a firmy zákaz provozu kotlů 1. a 2. druhé emisní třídy skutečně dodržují, budou podle Asociace pro využití tepelných čerpadel prověřovat právě obecní úřady. Ty mohou od provozovatele vyžádat protokol o kontrole kotle na pevná paliva. Podle něj poznají, jaký kotel je v dané nemovitosti v provozu.
Jak se vyhnout pokutě za vytápění?
Pokud půjde o starý kotel, je možné udělit až padesátitisícovou pokutu a obce ji budou moci ukládat i opakovaně, dokud majitel nezjedná nápravu. Ministerstvo životního prostředí, které nový zákon pro ukončení provozu starých kotlů připravilo, ale dopředu upozornilo, že na začátku budou úředníci shovívavější. Hlavním účelem totiž není rozdat spoustu pokut, ale iniciovat výměnu kotlů a zlepšit tak ovzduší v českých obcích. Proto by na začátku mělo stačit, pokud majitel objektu prokáže, že se do výměny kotle již pustil. Otázkou ale je, který zdroj tepla si místo starého kotle vybrat?
Tepelné čerpadlo – investice na desítky let
Při výběru nového zdroje je užitečné dívat se dopředu: „Tepelná čerpadla mají samozřejmě vyšší pořizovací náklady než ostatní systémy vytápění, na druhou stranu je vhodné si uvědomit, že tuto investici neděláte na rok či pět, ale klidně na dalších 20 až 30 let. A když z nákladů odečtete poměrně štědrou dotaci, ekonomika může rázem vycházet velmi přívětivě k vašemu rodinnému rozpočtu,“ vysvětluje předseda Asociace VTČ Radek Červín a dodává: „Málokdo si uvědomuje, že už za tři roky začnou platit emisní povolenky na vytápění budov. Zatím není jisté, o kolik přesně domácnostem navýší faktury za fosilní paliva, ale tento aspekt může výrazně promluvit do návratnosti investice.“
Emisní povolenky na vytápění
Emisní povolenky z provozu budov se budou platit od roku 2027, státy Evropské unie to schválily před rokem a půl. Budovy se tak spolu s dopravu zařadí mezi všechny hlavní znečišťovatele, jako jsou elektrárny a průmyslové provozy. Provoz budov se v Evropské unii podle existujících studií podílí na spotřebě energie z více než 40 procent a tvoří 36 procent emisí. Emisní povolenky tak zdraží vytápění těm, kdo mají kotle na plyn, nebo na uhlí. Nyní tedy mají ještě tři roky na to, aby tento zdroj vytápění vyměnili.
Levnější čerpadlo díky dotacím
Pořídit tepelné čerpadlo výrazně usnadňují dotační programy. Pro každého je to Nová zelená úsporám (NZÚ) a pro žadatele z řad nízkopříjmových domácností Nová zelená úsporám light. V rámci standardního programu Nová zelená úsporám, který rovněž podporuje výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy (i výměnu všech druhů kotlů na uhlí nebo koks a dalších neekologických zdrojů tepla), dochází ke změně ve výši maximálních částek podpory. Změna v programu NZÚ se týká tepelných čerpadel a maximální dotační částka je stanovena na 130 000 korun (systémy voda-voda, země-voda). U nejběžnějšího řešení podpory NZÚ v případě tepelných čerpadel systém vzduch-voda bude vyplácena částka 75 000 Kč, pokud čerpadlo slouží pouze k vytápění. V případě systému, který kombinuje vytápění s ohřevem vody, je dotace ve výši 90 000 Kč.
Pomoc pro nízkopříjmové domácnosti
Program NZÚ Light zůstává nadále určen pro domácnosti s nižšími příjmy. Zvýhodněnou podporu na výměnu kotle budou moci využít starobní důchodci, příjemci invalidního důchodu 3. stupně a domácnosti pobírající příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě. Pokud starý zdroj nahradíte kotlem na biomasu včetně akumulační nádrže nebo kotlem na biomasu se samočinnou dodávkou paliva, můžete zažádat až o 110 000 Kč. Na výměnu za kamna (sálavá, teplovzdušná nebo s teplovodním výměníkem), je maximální dotace 50 000 Kč. V případě výměny nevyhovujícího kotle za tepelné čerpadlo získá žadatel až 130 000 Kč, pokud tepelné čerpadlo bude sloužit pouze pro vytápění. V případě, že tepelné čerpadlo bude zajišťovat i ohřev vody, je možné získat dotaci až 150 000 Kč. „Jedná se o prostředky z Národního plánu obnovy, které je možné využít pouze do konce příštího roku, celková alokace je 2 miliardy korun a výše dotace bude nižší, než je tomu ve stávajících kotlíkových dotacích. Domácnostem budou pomáhat naši poradci a pro výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy to bude poslední šance, ” uvádí ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Zdroj: Asociace pro využití tepelných čerpadel, Státní fond životního prostředí ČR