Pozor na nové šmejdy. Cílí na seniory a nabízejí solární ohřev za korunu

Senioři by měli zpozornět, pokud jim firmy nabízejí solární ohřev za korunu. Některé z nich inkasují za vyřízení dotace peníze, nebo nabízejí zařízení, které senioři nepotřebují.
Fotovoltaický ohřev financovaný z Nové zelené úsporám Light bude podléhat určitým nařízením | zdroj: NZÚ Light

Devadesát tisíc na solární ohřev

Dotace Nová zelená úsporám Light nabízí seniorům a dalším znevýhodněným skupinám pořízení zateplení oken a dveří a také instalace úspornějšího ohřívání vody, například pomocí solárních panelů. V programu lze žádat dotaci ve výši 90 tisíc korun na vybudování fotovoltaického nebo termického systému na ohřev vody. Na rozdíl od zateplení, které je možné realizovat i svépomocí, musí instalaci provést odborně způsobilá osoba, držící oprávnění podle zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Nabídek na realizaci tohoto úsporného opatření se od spuštění dotace vyrojila celá řada. Ne všechny jsou ale seriózní a některé bohužel na seniory cílí jako na oběti.

Nevýhodné nabídky                                                                                             

Zástupci podobných firem neváhají seniory obtelefonovávat a nabízet jim pořízení fotovoltaického systému, které se na první pohled tváří velmi výhodně. Spoléhají ale, že senioři problematice příliš nerozumí a že jim budou moci vnutit jakékoliv řešení, tedy i takové, které je pro seniory navíc a nepotřebují ho. Velmi často se podobné nabídky tváří, že jsou vlastně zadarmo, což ale nakonec není pravda. Zástupci mohou dokonce seniory navštívit osobně a již při první schůzce je nutit k podepsání nevýhodné smlouvy. Největší pastí je pak samotná dotace. Ačkoliv si o ni může kdokoliv zažádat sám a zcela zdarma, firmy nabízejí, že dotaci vyřídí za seniora za určitý poplatek v řádu procent z této dotace. „Bohužel se ukazuje, že některé firmy zneužívají obzvlášť zranitelné skupiny obyvatel. Nabízejí instalaci sestav pro solární ohřev vody, které mají zanedbatelný dopad na úspory energie, využívají stávající bojlery s nevhodným topným tělesem, u kterého je efekt ohřevu z fotovoltaiky minimální,“ konstatoval Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Nové parametry ohřevu

Podobných aktivit si všímá i Ministerstvo životního prostředí, které dotaci vypisuje. Proto se rozhodlo vymezit přesněji parametry solárních systémů, které mají mít větší plochu a vyšší minimální instalovaný výkon fotovoltaických panelů. Systémy budou muset zahrnovat ochranu proti opaření a automatické přepnutí na bivalentní zdroj ohřevu v případě nedostatečného výkonu fotovoltaického systému. Fotovoltaický systém by měl dokázat nahřát vodu od března až do listopadu.

Kde se poradit zdarma?

Odborníka na úspory přitom není třeba hledat daleko. Nejenom senioři mohou využít rozsáhlou poradenskou síť, kterou financuje stát. Jedná se o Energetická konzultační a informační střediska (EKIS a mobilní M-EKIS), ve kterých působí energetičtí odborníci, kteří jsou garantovaní Ministerstvem průmyslu a obchodu a kteří poradí zcela zdarma. Kontakt na ně lze najít na webových stránkách dotace, konkrétně na adrese novazelenausporam.cz/poradenstvi-pro-nzu-light. Zde stačí zadat svou adresu (nebo povolit prohlížeči přístup k vaší poloze) a následně si vybrat některé z poradenských center a konkrétního poradce. U poradce je uvedena vzdálenost od vaší adresy a také kontakt na něj, telefon a e-mail. Poradce pak stačí oslovit a sjednat si schůzku, na které se probere vše důležité. Na poradce je možné se obrátit ještě před tím, než zájemce osloví instalační firmu, anebo poté, co od firmy obdrží nabídku.

Související článek

Počet firemních fotovoltaik roste, domácích na střechách se postavilo méně

Je konec prudkému rozvoji sektoru domácích fotovoltaik? Podle údajů za první pololetí, které prezentovala Solární asociace, to tak vypadá. Na druhou stranu ale neklesá celkový ...