Pozor na tyto chyby při instalaci tepelného čerpadla. Mohou vás stát tisíce

Tepelné čerpadlo stále více nahrazuje tradiční metody vytápění a ohřevu vody. Jak stoupá poptávka po tomto zařízení, objevují se firmy, které nemají dostatek zkušeností s jeho instalací. Jaké jsou nejčastější chyby při instalaci tepelných čerpadel?
Ilustrační foto | zdroj: Freepik

Jakých chyb se dopouští firmy při instalaci tepelného čerpadla?

Ani ta nejlepší tepelná čerpadla nebudou pracovat správně, pokud se nenainstalují podle pokynů výrobce. Důsledkem by byla vyšší spotřeba energie a poruchovost zařízení. Jaké jsou nejčastější chyby, se kterými se klienti mohou setkat?

1. Nevhodné umístění venkovní jednotky

Pokud se venkovní jednotka umístí na místo, kde na ni dopadají srážky, hrozí poškození až porucha zařízení. Je nezbytné dát ji na takové místo, kde bude chráněna před povětrnostními vlivy a nepřízní počasí. Pouze tak bude jednotka fungovat správně po celou dobu své životnosti.

Problémy mohou způsobit také nánosy sněhu v těsné blízkosti TČ. Typ tepelného čerpadla vzduch-voda má sice vnitřní mechanismy pro roztátí sněhu a ledu, ale při špatném umístění nebo instalaci mohou tyto technologie selhat. Ideální je jednotku instalovat v dostatečné výšce nad zemí.

2. Nesprávná instalace

Nesprávná instalace může mít vážné důsledky a zapříčinit nebezpečné a nákladné poruchy. Ze špatně nainstalovaného potrubí může unikat chladivo a kvůli tomu může tepelné čerpadlo v zimě zamrznout nebo přestat fungovat. Dále není vhodné, aby k čerpadlu vedlo příliš dlouhé potrubí. Znamenalo by to, že by chladivo muselo urazit delší cestu. Takové potrubí se navíc může v průběhu času deformovat a snížit průtok chladiva.

3. Viditelné kabely a neutěsněné průduchy

Další chybou je, když firma nechá kabely tepelného čerpadla ležet volně po domě. Vzniká tím nebezpečí úrazu členů domácnosti. Navíc při špatném utěsnění otvorů (pěnou nebo tmelem) vzniknou průduchy pro škůdce a hlodavce, kteří mohou poškodit kabely. Kromě toho může docházet k úniku vzduchu, což zvyšuje spotřebu energie.

4. Chybné dimenzování

Nesprávně dimenzované tepelné čerpadlo vám může přinést řadu starostí. Často se stává, že nedokáže efektivně vyhřát dům, i když běží nepřetržitě. Kvůli tomu platíte vysoké účty za energie. Dalším problémem je malé tepelné čerpadlo, které se často spouští a vypíná. To může zkrátit jeho životnost. Správně dimenzované tepelné čerpadlo by mělo běžet pouze několik hodin denně a mělo by vytopit dům na požadovanou teplotu a udržet ji. Pokud máte podezření, že je vaše tepelné čerpadlo chybně dimenzované, neváhejte kontaktovat servisního pracovníka.

5. Problémy s chladivem

Problémy spojené s chladivem tepelného čerpadla mohou mít několik příčin. Nedostatek chladiva může být důsledkem netěsností v systému. To vede k tomu, že dochází k nadměrnému tlaku v tepelném čerpadle, což způsobuje nejen vyšší náklady na energie, ale také větší riziko poruch. Naopak přebytek chladiva může poškodit kompresor. Vzhledem k tomu, že chladivo může být toxické pro životní prostředí, měli byste řešit tyto potíže co nejdříve.

Předejděte chybám při instalaci tepelného čerpadla tím, že si vyberete firmu s pozitivními recenzemi a dlouholetými zkušenostmi na trhu. Pouze tak budete mít jistotu, že váš systém bude fungovat tak, jak má. Ušetříte si tím čas, peníze a starosti. Odborný pracovník vám pomůže vybrat vhodný systém, zváží jeho umístění a zajistí jeho profesionální instalaci. A co je důležité – po dokončení instalace vám vše vysvětlí a ochotně zodpoví vaše dotazy.

Zdroje:
https://sealed.com/resources/improper-installation-heat-pumps/
https://www.callbayside.com/most-common-heat-pump-installation-mistakes/
https://www.goldstarheatpumps.co.nz/common-problems-with-heat-pump-installation-and-how-to-avoid-them/

Související článek

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch: Výhodná investice nebo předražená klimatizace?

Vzduchové tepelné čerpadlo má své odpůrce i příznivce. Pro někoho je to předražená forma klimatizace, zatímco jiní v něm spatřují účinné řešení pro vytápění v ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz