„Možnostem umístění fotovoltaiky na střechy budov v majetku naší městské části se zabýváme již dva roky. Prověřili jsme možnosti a technické parametry školních budov, také poliklinik a kulturních zařízení. Bohužel ne všude střechy splňují technické parametry, které instalace solárních panelů vyžaduje. Střecha radnice je prvním projektem, který jsme zrealizovali. A věřím, že postupem času se podaří i další,“ uvedl starosta David Vodrážka (ODS).
Na jižním okraji střechy radnice je tak umístěno 38 solárních panelů, které sice samy plně nepokryjí spotřebu budovy radnice elektrickou energií, ale pomohou snížit množství nakupované elektřiny. „Vyrobenou energii svede ze střechy do prvního podzemního podlaží, kde je umístěna rozvodna elektřiny, téměř 300 metrů kabelů. V plném provozu bude na začátku příštího roku,“ uvedla mluvčí.
Solární panely se mají objevovat také na střechách magistrátních budov nebo sídlech jejích firem a dalších organizací. Cílem města je nejen ušetřit za energie, ale také přispět ke zlepšení životního prostředí a bojovat proti změnám klimatu. Umisťování panelů je součástí schváleného klimatického plánu, jehož cílem je do roku 2030 snížit emisí oxidu uhličitého v metropoli o 45 procent.