Solarni magazin nové logo

Praha 13 ušetří za elektřinu, na střechu svého sídla namontovala solární panely

Radnice Prahy 13 se rozhodla snížit množství nakupované elektrické energie. Na střechu své budovy na Slunečném náměstí proto nechala namontovat desítky solárních panelů, jejichž výkon bude 17,5 kilowatthodiny. Malá fotovoltaická elektrárna bude v provozu na začátku příštího roku. ČTK to sdělila mluvčí radnice Lucie Steinerová. Plán na osazování střech svých budov nebo svých organizacích má rovněž magistrát.
Panely na radnici Prahy 13 | zdroj: Solární magazín

„Možnostem umístění fotovoltaiky na střechy budov v majetku naší městské části se zabýváme již dva roky. Prověřili jsme možnosti a technické parametry školních budov, také poliklinik a kulturních zařízení. Bohužel ne všude střechy splňují technické parametry, které instalace solárních panelů vyžaduje. Střecha radnice je prvním projektem, který jsme zrealizovali. A věřím, že postupem času se podaří i další,“ uvedl starosta David Vodrážka (ODS).

Na jižním okraji střechy radnice je tak umístěno 38 solárních panelů, které sice samy plně nepokryjí spotřebu budovy radnice elektrickou energií, ale pomohou snížit množství nakupované elektřiny. „Vyrobenou energii svede ze střechy do prvního podzemního podlaží, kde je umístěna rozvodna elektřiny, téměř 300 metrů kabelů. V plném provozu bude na začátku příštího roku,“ uvedla mluvčí.

Solární panely se mají objevovat také na střechách magistrátních budov nebo sídlech jejích firem a dalších organizací. Cílem města je nejen ušetřit za energie, ale také přispět ke zlepšení životního prostředí a bojovat proti změnám klimatu. Umisťování panelů je součástí schváleného klimatického plánu, jehož cílem je do roku 2030 snížit emisí oxidu uhličitého v metropoli o 45 procent.

Související článek

Čínský solární byznys v problémech. Přebytek panelů dusí trh

Čína je lídrem ve výrobě solárních panelů a díky tomu je schopná nabízet panely za nejnižší ceny. Světová konkurence je ale nyní ve střehu. Čínský ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz