Praha se připravuje na boom elektromobilů. Instaluje desítky nových nabíječek

Hlavním městem vlastněná Technická správa komunikací (TSK) nechá nainstalovat nabíječky pro elektromobily do deseti záchytných P+R parkovišť a dvou podzemních garáží, které provozuje. Záměr dnes schválili radní hlavního města. Praha také plánuje prostřednictvím své další firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) instalovat nabíječky do stožárů veřejného osvětlení.
Ilustrační foto | zdroj: Solární magazín

„Předložený projekt má za cíl zajistit vybudování celkem 30 dobíjecích stanic v rámci veřejných parkovacích domů a ploch ve správě TSK,“ stojí ve schváleném dokumentu. Každá nabíječka bude mít dva nabíjecí body. Celkové náklady mají být podle materiálu zhruba 8,9 milionu korun, většinu peněz chce firma získat z evropské dotace.

Nabíječky plánuje firma umístit na P+R parkovištích Chodov, Nové Butovice, Černý Most 1 a 2, Braník, Kotlářka, Opatov, Rajská zahrada, Běchovice střed a Zahradní město. Kromě toho budou také ve veřejných podzemních garážích, které TSK provozuje u Národního muzea a na Letné.

Město kromě toho plánuje umisťovat elektronabíječky na lampy veřejného osvětlení, jejichž část postupně osazuje potřebnou technologií a kabelovým napojením. Městská firma THMP nedávno vypsala tendr za 15 milionů korun na nákup nabíječek pro 150 lamp, i v tomto případě chce většinu peněz získat z evropských fondů. Výhledově město plánuje vybrat v soutěži provozovatele nabíječek, který by je měl pravděpodobně také sám pořizovat a instalovat.

Nabíječkami město modernizované lampy osadilo zkušebně na Vinohradech, kde koncem roku 2022 městská firma umístila 13 dobíjecích stanic s celkem 25 místy. Město předpokládá, že počet elektromobilů v Praze se do roku 2030 zvýší až na 180 000 vozů, pro které bude potřeba vytvořit zhruba 4500 nabíjecích míst.

Související článek

Obří investice Tesly v Číně: 200 milionů dolarů putuje na výrobu velkokapacitních baterií v Šanghaji

Americká společnost Tesla zahájila v Šanghaji výstavbu továrny na své velkokapacitní bateriové systémy pro skladování velkého množství elektrické energie nazývané megapack. Továrna za 200 milionů ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz