Praha se stává lídrem v instalaci solárních elektráren

Bytových domů je v Praze mnoho a tím pádem také vhodných střech, které je možné osadit solárními panely a vyrábět tak elektřinu nejen pro své sousedy. Jak se zde solární energetice daří?
Pražské společenství obnovitelné energie plánuje v roce 2023 dokončit 40 instalací. | zdroj: Pražská strojírna

Praha –  aktivní při budování solárních elektráren

Hlavní město se ve výstavbě solárních elektráren aktivně angažuje. O tom, že se hodlá na jejich budování podílet, se rozhodlo před dvěma lety: „Myšlenka solárních elektráren vznikla již při tvorbě Klimatického plánu hl. m. Prahy, který byl schválen zastupitelstvem v květnu 2021. Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE) poté zahájilo činnost k 1.únoru 2022.” připomíná pro Solární magazín (SM) Jaroslav Klusák, ředitel Pražského společenství obnovitelné energie. Tuto organizaci zřídilo Hlavní město Praha, hlavní činností společenství je pomoc při instalaci obnovitelných zdrojů energie v rámci hlavního města Prahy na městských i soukromých budovách.

Největší solární elektrárna v Pražských službách

Jednou z aktivit společenství bylo také vybudování největší městské solární elektrárny: „Největší solární elektrárnu, kterou PSOE v současné době realizuje, je elektrárna v areálech Pražských služeb, konkrétně v areálech Pod Šancemi, Chrášťany, Drnovská a ZEVO Malešice s celkovým instalovaným výkonem 999 kWp, která bude vyrábět ročně asi 1050 MWh obnovitelné energie. V současné době Pražské společenství obnovitelné energie provozuje a dokončuje menší instalace s výkonem v řádu desítek kWp. Instalace je poměrně jednoduchá u menších systémů, u systémů větších je již složitější jednotný řídící systém.” uvádí Jaroslav Klusák. Do budoucna by chtěla společnost své tempo růstu ještě zvýšit: „Dle naší Strategie rozvoje plánuje Pražské společenství obnovitelné energie v roce 2023 dokončit 40 instalací, pro rok 2024 máme cíl 190 instalací. Pokud je dobře zpracovaná projektová dokumentace a projekt probíhá v řádných krocích, jsou i administrativní kroky poměrně lehce zvládnutelné. Pražské společenství obnovitelné energie navíc k instalacím využívá externí finanční prostředky z Modernizačního fondu a z programu Nová zelená úsporám, kde jsou také nezbytné administrativní kroky. Nicméně pro instalace zůstává zásadní vhodný objekt, kvalitní projektová dokumentace a zkušená realizační firma.” konstatoval Jaroslav Klusák.

Nová elektrárna ve Vinoři

V létě vznikla v Praze další velká instalace. Jedná se o fotovoltaickou elektrárnu, která je umístěna na střeše Pražské strojírny ve Vinoři, továrny, ve které se vyrábějí a vyvíjejí kolejové konstrukce a výhybkové systémy pro tramvajovou dopravu a zároveň dceřiné společnosti Dopravního podniku hl. m. Prahy. Elektrárnu zde spustili letos v červenci. Ve Vinoři instalovali celkem 2200 kusů solárních panelů s výkonem 450 Wp, které pokrývají plochu odpovídající výměře 23 tenisových kurtů. Celkově má elektrárna výkon 996 kWp a je schopna vyrobit až 980 MWh elektřiny za rok. Množství takto vyrobené elektřiny odpovídá například roční spotřebě 300 běžných domácností. Elektrárnu zde vybudovali od prvotního návrhu za 15 měsíců. Na budování se podílelo několik městských firem. Dodavatelem řešení byla společnost Prometheus, dceřiná firma Pražské plynárenské. Podle plánu bychom měli pokrýt celkovou spotřebu výroby v administrativních budovách, což zahrnuje i 24hodinové provozy několika soustruhů, čističek vzduchu a dalších strojů a ještě 35 % prodat. Nadále ale budeme odebírat proud ze sítě, zejména ve špičkách a během zimy. Nezbývá než doufat, že po spuštění bude hodně svítit sluníčko.“ říká Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny.

Související článek

Vnitřní fotovoltaika. Jak fungují solární panely uvnitř budov?

Fotovoltaické panely máme spojené se střechami domů. Nyní ale nastává revoluce v domácích fotovoltaických systémech: přichází éra vnitřních solárních panelů. Možná to zní příliš futuristicky ...