PRE buduje solární park, který může být největší u nás

Budování velkých solárních parků nevzbuzuje u veřejnosti příliš velké sympatie. Společnost PRE staví obří fotovoltaickou elektrárnu Velké Sedlo na místě, kde nikomu nevadí, a to v bývalém lomu na uhlí na Sokolovsku. Toto místo chce zároveň rekultivovat a dát šanci živočichům, kteří zde mohou žít.
Solární park | Zdroj: PRE

Pokud chceme dekarbonizovat výrobu elektřiny, jen s malými střešními instalacemi nevystačíme. Proto je třeba také pečlivě plánovat výstavbu velkých solárních parků. Společnost PRE nyní oznámila, že buduje solární park na ploše 19 hektarů, což je plocha přesahující 20 fotbalových hřišť. Elektrárnu buduje PRE na místě, kde se dříve těžilo uhlí, v bývalém lomu Družba 2 kilometry od Nového Sedla. V tomto lomu se těžilo uhlí do sesuvu v roce 2011.

Pokryje spotřebu pro tisíce domácností

Nyní by zde měla vzniknout skutečně velká elektrárna. Zelenou elektřinu zde bude vyrábět 37 622 velkoformátových solárních panelů s bifaciální technologií a celkovým instalovaným výkonem přes 22 MWp (22 026,55 kWp). Fotovoltaická elektrárna Nové Sedlo tak dokáže vyrobit ročně až 24 GWh čisté elektřiny. To může zcela pokrýt celkovou roční spotřebu zhruba 16 tisíc pražských domácností. Jedná se o největší z elektráren, které se budují v posledních letech. Ještě větší jsou elektrárny z let prvního solárního boomu kolem roku 2010, fotovoltaická elektrárna ve Vepřeku z roku 2010 má instalovaný výkon 35 MWp.

Po rozšíření největší solární park u nás

Výstavbu solárního parku zajišťuje společnost Solar Invest – Green Energy ze skupiny PRE. Panely se umístí na vyvýšené místo. Do budoucna se plánuje další rozšíření fotovoltaické elektrárny, PRE ve spolupráci se Sokolovskou uhelnou v současnosti vyhodnocuje možnosti, jak v budoucnu FVE Nové Sedlo zvětšit ještě o dalších 12 hektarů, což by navýšilo instalovaný výkon přibližně o 15 MWp. V takovém případě by se jednalo o největší fotovoltaickou elektrárnu u nás. Náklady PRE spojené s výstavbou solárního parku a výdaji za údržbu ekosystému jsou vyčísleny téměř na 400 milionů korun. PRE počítá s provozem solární elektrárny po dobu 40 let.

Rekultivace a solární park

Významnou součástí tohoto záměru je rekultivace místa, které je těžbou značně poničené. FVE Nové Sedlo vzniká v rámci rekultivace a opětovného využití pozemků po těžbě, které patří společnosti Sokolovská uhelná. „Z našeho pohledu jde o ideální způsob, jak využít rekultivované vytěžené území. Obnovou krajiny po těžbě se Sokolovská uhelná a SUAS GROUP zabývá již od 90. let minulého století a za tu dobu jsme vložili do rekultivací celkem 5,5 miliardy korun. Poskytnout pozemek k projektu výstavby velkého obnovitelného zdroje je naprosto přirozeným krokem k bezemisní a udržitelné budoucnosti. Těší nás, že se na realizaci investice rovněž podílejí zaměstnanci skupiny SUAS GROUP. Solární park navíc vzniká s ohledem na zachování podmínek pro život některých vzácných druhů živočichů v oblasti,“ říká předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné a SUAS GROUP Pavel Tomek.

Ochrání ropuchy a vystaví hmyzí domečky

Solární park Nové Sedlo bude realizován i s ohledem na místní ekosystém. V lokalitě žije několik vzácných druhů živočichů, příkladem je ohrožená ropucha krátkonohá. PRE se zavázala k tomu, že bude na vlastní náklady spravovat zhruba šestihektarové území, kde postaví například kamenné snosy, tůně nebo hmyzí domečky. Tím výrazně zlepší životní podmínky živočichů, kteří se v bývalém těžebním areálu vyskytují.

Ideální místo pro velké solární parky

Podle studie společnosti Deloitte jen v lokalitách ústeckých hnědouhelných dolů je možné po ukončení těžby v dlouhodobém horizontu vystavět až 6 GW FVE. Vyrobených 6,8 miliardy kWh by pokrylo jednu desetinu roční spotřeby elektřiny v České republice. Podle studie společnosti Diamo by areály bývalých černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji mohly poskytnout prostor k umístění fotovoltaických elektráren o instalovaném výkonu až 27 MW.

Zdroj: PRE, Delloitte, Diamo

Související článek

Kolik požárů způsobila FVE v letošním roce? Příčinou bývají rozvaděče, pojistky, kabeláž, ale především nekvalitní realizační firmy

Energetika se posouvá zelenějším směrem a s ní i zvyšující se počet instalací fotovoltaických elektráren, na které je třeba nahlížet jako na jakákoli jiná elektrická ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.