Přechod na spotové tarify. Jak to změní váš účet za elektřinu?

Cena elektřiny od srpna 2022 klesá, aktuálně se pohybuje okolo 83 EUR/MWh na příští rok. Důvodem je uklidnění trhu s plynem díky novým obchodním trasám a vysokým zásobám po teplé zimě. Volatilita cen na spotovém trhu představuje příležitost pro úspory při přizpůsobení spotřeby.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Podle Jana Szabó, experta ze společnosti bezDodavatele, budou spotové tarify do budoucna stále důležitější. Pomohou totiž s tak často zmiňovanou kontrolovanou spotřebou elektřiny, která se bude přesouvat do části dne, kdy je nejlevnější a kdy je jí taky kvůli vyrábějícím fotovoltaikám nejvíce.

Jaký vývoj ceny elektřiny zaznamenalo bezDodavatele v posledních několika měsících? Jaké jsou podle vás důvody?

Cena elektřiny od srpna roku 2022, kdy byl vrchol krize, v podstatě neustále klesá s drobnými korekcemi pádu. V posledních měsících se situace stabilizuje a ceny už padaly podstatně pomaleji. Ceny dodávek na příští roky se již dostaly hlouběji pod hranici 100 EUR za MWh, na příští rok se aktuálně pohybuje okolo 83 EUR. Spot a dodávky na nejbližší měsíce se dokonce pohybují pod 60 eury. Důvodem je samozřejmě uklidnění situace na trhu s plynem, kdy se vybudovaly nové náhradní obchodní trasy pro plyn a výpadek ruských dodávek plynovody nahradily z velké části dodávky LNG. Přispívá k tomu také konec teplé zimy, po které zásobníky plynu zůstaly plné téměř z 60 %.

Jak je v současné době volatilní cena elektřiny na spotovém trhu? Jaké jsou rozdíly mezi minimy a maximy?

Předně je třeba zdůraznit, že volatilita hodinových cen spotového trhu je normální jev a vůbec není na místě, aby vyvolávala pocit nejistoty nebo dokonce strachu. Je normální, že každá hodina dne má svou cenu ve vazbě na poměr mezi spotřebou a výrobou. Jiné ceny jsou v pracovních dnech, jiné o víkendu nebo o svátcích. Tuto volatilitu je třeba vnímat především jako příležitost pro významné snížení nákladů. Pokud změnám cen v průběhu dne umíme a chceme přizpůsobit svou spotřebu, vytváří se až nečekaný prostor pro úspory. Čím větší spotřeba, kterou dokážeme v čase přesunout, tím větší úspory (např. nabíjení elektromobilu, ohřev teplé vody v bojleru, provoz tepelného čerpadla). Málokdo si uvědomuje, že rozdíly v cenách v rámci dne i v rámci roku musejí obchodníci promítnout i do fixních cen na rok, dva nebo tři.

Podívejme se tedy na konkrétní výsledky spotových cen za první čtvrtletí 2024. Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší hodinou v rámci jednoho dne byl 25 EUR až 146 EUR. S tím, že průměrně a nejčastěji jsou rozdíly během dne 56,9 EUR (průměr) respektive 53,68 EUR (medián). Co se týče cenové úrovně a volatility mezi jednotlivými dny, tak průměrná cena za první čtvrtletí (aritmetický průměr hodinových cen) je 74 EUR (cca 1 870 Kč). Denní průměrná cena dosáhla svého maxima i minima v první dekádě ledna. 1. ledna byla cena 18 EUR a 10. ledna 112 EUR. Zákazníci s typickým profilem spotřeby elektřiny pro běžnou spotřebu měli výslednou cenu silové elektřiny zhruba 2860 až 2 900 Kč/MWh včetně DPH.

Jak může klient přejít k bezDodavatele, pokud nemá průběhové měření spotřeby elektřiny pomocí chytrého elektroměru?

Pro zákazníky z řad domácností, které nemají průběhové měření, zákonné podmínky nedovolují využívat spotového tarifu. Aby ani této nejpočetnější skupině zákazníků nebyla úplně zapovězena možnost těžit z vlastností krátkodobých cen, připravili jsme cenový tarif, kde je cena stanovena stejně transparentně jako u spotového tarifu. Je známa před koncem aktuálního měsíce a platí po celý následující měsíc. Tento tarif jsme pojmenovali Naše energie na měsíc.

Všechny domácnosti s fotovoltaickými elektrárnami mají osazeny elektroměry s průběhovým měřením a mohou tedy spotových cen naplno využívat. Od 1. července se však cesta ke spotovým cenám otevře i domácnostem, kterým někdo elektřinu nasdílí. V účinnost totiž vstoupí část energetického zákona, který toto umožňuje. Majitelé fotovoltaických elektráren budou mít nově možnost distribuovat energii až do deseti dalších odběrných míst. Tato odběrná místa musí provozovatel distribuční soustavy osadit elektroměrem s průběhovým měřením a domácnosti, kterým někdo elektřinu sdílí si tak budou moci sjednat spotový tarif.

Jak mohou klienti bezDodavatele sledovat aktuální cenu elektřiny?

Aktuální tržní cenu elektřiny mohou naši zákazníci sledovat na webových stránkách energetické burzy PXE, v sekci komoditní trh. Odkaz na ní máme na našich stránkách. Cenu energií u cenového tarifu Naše energie na měsíc naleznou zákazníci na našem webu v sekci Cena, kde ji měsíčně aktualizujeme.

Jaký bude význam spotových produktů do budoucna?

bezDodavatele vstoupil v roce 2020 na trh s jediným cenovým tarifem a tím byl tarif spotový. Není pochyb, že se zvyšujícím se podílem obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Evropě, jejichž produkce závisí na přízni nebo nepřízni počasí, potřebujeme více než kdykoli předtím zákazníky, kteří budou schopni a ochotni svou spotřebu aktuálnímu vývoji přizpůsobit. Nástrojem proto, aby se tak dělo, je spotový tarif. Fyzika a z ní plynoucí ekonomická realita jsou tu již dnes a nástroj k řízení poptávky v podobě spotového tarifu je tu také. Je jen otázkou času, než si najde své příznivce a prokáže svou nezastupitelnou úlohu na novém energetickém trhu.

Související článek

Spot, nebo fixace? Jaký typ smlouvy na elektřinu je pro vás ideální?

Končí vám smlouva na elektřinu, nebo byste se rádi rozhlédli, jaké jsou nabídky na trhu? Volit můžete z fixovaných, nefixovaných, případně spotových úvazků. Který z ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz