Přechod z plynového kotle na tepelné čerpadlo: Co byste měli vědět?

Zvažujete, že přejdete z plynového kotle na tepelné čerpadlo? Prozradíme vám, na co myslet při přechodu na tento systém a jaké jsou výhody a nevýhody tohoto zařízení. Jak vyměnit plynový kotel za tepelné čerpadlo?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Proč lidé přecházejí z plynového kotle na tepelné čerpadlo?

Lidé modernizují své topné systémy z různých důvodů. Někteří kvůli strachu z rostoucích cen energií, jiní kvůli obavám z nedostatku zemního plynu, další kvůli zastaralému topnému systému. Tepelná čerpadla mají nižší provozní náklady, nehrozí u nich únik plynu ani riziko výbuchu, vyžadují minimální údržbu a jejich obsluhu zvládne každý. Tepelná čerpadla dosahují účinnosti až 187 %, zatímco plynové kotle průměrně 110 %. Návratnost investice se odhaduje na 6 až 10 let podle typu čerpadla a výše dotace. Pokud tedy zvažujete tepelné čerpadlo, máte dvě možnosti. Jaké?

Tepelné čerpadlo jako doplněk nebo výměna za plynový kotel

Doplňte váš stávající systém tepelným čerpadlem vzduch-vzduch. Díky tomuto cenově dostupnému modelu můžete využívat současně oba zdroje tepla. V chladnějších dnech můžete zapnout plynový kotel, zatímco v mírnějších dnech můžete vytápět tepelným čerpadlem. Pokud můžete investovat vyšší částku, nahraďte plynový kotel tepelným čerpadlem vzduch-voda nebo země-voda. A co konkrétně očekávat od výměny plynového kotle za tepelné čerpadlo?

Přechod na tepelné čerpadlo konzultujte s odbornou firmou, která vám navrhne vhodný typ a výkon TČ a zároveň zhodnotí váš současný topný systém a izolaci domu. Odborník vám zpracuje detailní návrh systému, včetně umístění vnitřní a venkovní jednotky a udělá vám cenovou nabídku. Sdělí vám, jaké jsou možnosti dotací a za jakých podmínek je můžete získat. V některých případech budete potřebovat stavební či jiné povolení, které obvykle vyřizuje firma, na kterou jste se obrátili. Ta také provede demontáž plynového kotle a zajistí jeho ekologickou likvidaci.

Odborný pracovník dále nainstaluje tepelné čerpadlo a připojí ho k vašemu topnému systému a případně i k zásobníku teplé vody. Nakonec provede kalibraci tepelného čerpadla a otestuje jeho funkčnost. Vysvětlí vám, jak se zařízení ovládá a jak provádět základní údržbu. Domluví se s vámi na pravidelných kontrolách a servisu. Celý proces může trvat několik dní až týdnů, podle složitosti instalace a potřebných úprav. Samotná výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo pak trvá 1 až 3 dny.

Možná se nevyhnete zateplení domu

Tepelné čerpadlo se hodí pro většinu rodinných domů, protože přináší nižší provozní náklady, možnosti chlazení a propojení s fotovoltaickými panely. Pokud máte dům s extrémně vysokou tepelnou ztrátou, zeptejte se odborníka, zda se vám tepelné čerpadlo vyplatí. Možná vám poradí nejprve dům zateplit. I na to můžete získat státní dotace, ale celkově to může přechod na tepelné čerpadlo prodražit.

Až o polovinu nižší náklady na provoz tepelného čerpadla

Po přechodu na TČ můžete očekávat až o 50 % nižší provozní náklady. Ceny energií se neustále mění, ale obecně platí, že pokud spotřebujete 100 kWh plynu, s tepelným čerpadlem to bude jen 58 kWh.

Zjistěte, jestli je tepelné čerpadlo vhodné pro váš topný systém

Pozor: Tepelná čerpadla pracují s nižšími teplotami výstupní vody než plynové kotle. Proto byste si měli nechat ověřit, jestli váš současný topný systém (např. radiátory) bude kompatibilní s čerpadlem. Pokud radiátory zvládnou vytopit místnost i při nižší teplotě vody (např. 43 °C), můžete čerpadlo bez problémů připojit. V opačném případě byste museli nechat upravit topnou soustavu. Tepelná čerpadla produkují teplou vodu pomaleji než plynové kotle. Z toho důvodu byste měli instalovat bojler s kapacitou 200 litrů a více.

Výhodou je, že díky tepelnému čerpadlu se stanete energeticky soběstačnější. I když tepelné čerpadlo vyžaduje počáteční investici a plánování, díky dotacím a specializovaným firmám to zvládnete bez větších problémů.

Zdroje:
https://www.tepelka.cz/blog/prechod-z-plynu-na-tepelne-cerpadlo/
https://smartsolarenergy.cz/prechod-z-plynu-na-tepelne-cerpadlo-proc-se-vam-investice-vyplati/
https://www.zatopime.cz/vymena-plynoveho-kotle-za-tepelne-cerpadlo

Související článek

Jak mohou tepelná čerpadla zlepšit kvalitu vzduchu v domě?

Výběr správného vytápění a chlazení vašeho domova má velký vliv jak na vaše zdraví, tak i na vaše pohodlí. Například tepelná čerpadla se stávají čím ...