Přední výrobci fotovoltaických panelů se dohodli na standardizaci rozměrů

Devět největších výrobců fotovoltaiky dospělo k dohodě o standardizaci rozměrů solárních panelů. Dlouhodobě může standardizace podpořit růst a rozvoj fotovoltaického průmyslu.
Světoví výrobci mají v rozměrech panelů jasno | zdroj: Shutterstock

Dohodu podepsali společnosti: Canadian Solar, Risen Energy, JA Solar, JinkoSolar, LONGi, TW Solar, Trina Solar, Astronergy a DAS Solar. Všechny společnosti považují dohodu za „revoluční krok směrem k optimalizaci výkonu a využití prostoru, a to při současném snižování nákladů.

Stanovené standardní rozměry panelů jsou následovné:

2382 mm * 1134 mm, se vzdáleností vertikálních otvorů na dlouhé straně modulu v rozpětí: 400 mm/790 mm/1400 mm. Výrobci si mohou vybrat z těchto standardních rozměrů, aby výrobu mohly přizpůsobit individuálním potřebám svých zákazníků.

Těchto devět společností se zavázalo podporovat a propagovat přijetí standardních rozměrů i ostatními výrobci v oboru a jejich začlenění do průmyslových standardů CPIA. Tato nevládní organizace zastřešuje výrobce, dodavatele a výzkumné instituce v oblasti fotovoltaických technologií v Číně. Podle zástupců těchto firem standardizace rozměrů solárních panelů zlepší kompatibilitu mezi výrobci a také sníží náklady na logistiku a skladování. „Dosáhli jsme shody na standardních rozměrech solárních panelů, což přinese významné výhody pro naše zákazníky,“ uvedl mluvčí jednoho ze zástupců výrobců.

„Kompatibilita mezi různými výrobci je klíčová, a to jak pro dodavatele, tak pro instalatéry a další aktéry v průmyslu.“ Snížení nákladů na logistiku a skladování je dalším pozitivem této standardizace. „Díky standardizovaným rozměrům panelů budeme schopni optimalizovat využití kontejnerů a zjednodušit skladování,“ potvrdil mluvčí výrobce.

„Výsledkem bude snížení nákladů v dodavatelském řetězci a efektivnější distribuce našich produktů.“ Zástupci výrobců také zdůraznili, že dlouhodobě by tato standardizace mohla podpořit růst a rozvoj celého fotovoltaického průmyslu.

„Větší srovnatelnost a kompatibilita panelů přispěje k rozšíření jejich používání a akceptace solární energie jako důležitého obnovitelného zdroje,“ uvedl odborník na fotovoltaické technologie. „Standardizace rozměrů může také zjednodušit implementaci velkých solárních projektů a snížit administrativní bariéry.“

zdroj: CPIA

Související článek

Spotové tarify by mohly pomoci rychlejšímu připojování fotovoltaik

Spotové tarify, kdy se platí za zcela aktuální cenu elektřiny, by mohly pomoci rychlejšímu připojování fotovoltaik. Díky těmto tarifům totiž odběratelé přizpůsobují svou spotřebu ceně ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz