Přední výrobci fotovoltaických panelů se dohodli na standardizaci rozměrů

Devět největších výrobců fotovoltaiky dospělo k dohodě o standardizaci rozměrů solárních panelů. Dlouhodobě může standardizace podpořit růst a rozvoj fotovoltaického průmyslu.
Světoví výrobci mají v rozměrech panelů jasno | zdroj: Shutterstock

Dohodu podepsali společnosti: Canadian Solar, Risen Energy, JA Solar, JinkoSolar, LONGi, TW Solar, Trina Solar, Astronergy a DAS Solar. Všechny společnosti považují dohodu za „revoluční krok směrem k optimalizaci výkonu a využití prostoru, a to při současném snižování nákladů.

Stanovené standardní rozměry panelů jsou následovné:

2382 mm * 1134 mm, se vzdáleností vertikálních otvorů na dlouhé straně modulu v rozpětí: 400 mm/790 mm/1400 mm. Výrobci si mohou vybrat z těchto standardních rozměrů, aby výrobu mohly přizpůsobit individuálním potřebám svých zákazníků.

Těchto devět společností se zavázalo podporovat a propagovat přijetí standardních rozměrů i ostatními výrobci v oboru a jejich začlenění do průmyslových standardů CPIA. Tato nevládní organizace zastřešuje výrobce, dodavatele a výzkumné instituce v oblasti fotovoltaických technologií v Číně. Podle zástupců těchto firem standardizace rozměrů solárních panelů zlepší kompatibilitu mezi výrobci a také sníží náklady na logistiku a skladování. „Dosáhli jsme shody na standardních rozměrech solárních panelů, což přinese významné výhody pro naše zákazníky,“ uvedl mluvčí jednoho ze zástupců výrobců.

„Kompatibilita mezi různými výrobci je klíčová, a to jak pro dodavatele, tak pro instalatéry a další aktéry v průmyslu.“ Snížení nákladů na logistiku a skladování je dalším pozitivem této standardizace. „Díky standardizovaným rozměrům panelů budeme schopni optimalizovat využití kontejnerů a zjednodušit skladování,“ potvrdil mluvčí výrobce.

„Výsledkem bude snížení nákladů v dodavatelském řetězci a efektivnější distribuce našich produktů.“ Zástupci výrobců také zdůraznili, že dlouhodobě by tato standardizace mohla podpořit růst a rozvoj celého fotovoltaického průmyslu.

„Větší srovnatelnost a kompatibilita panelů přispěje k rozšíření jejich používání a akceptace solární energie jako důležitého obnovitelného zdroje,“ uvedl odborník na fotovoltaické technologie. „Standardizace rozměrů může také zjednodušit implementaci velkých solárních projektů a snížit administrativní bariéry.“

zdroj: CPIA

Související článek

Hromosvod a fotovoltaika: Skrytá nebezpečí, která vám mohou zničit domov

Článek, ve kterém Asociace energetických specialistů varuje před požáry, které způsobuje neodborné zapojení fotovoltaiky, vzbudil velký ohlas. Mnoho našich čtenářů zajímalo, jakou roli v možnosti ...