Přetoky vítány. U sousedů to funguje jinak

Německá společnost sonnen není jen výrobce fotovoltaiky a baterií, ale také umožňuje zapojit své baterie do sítě a stát se členem komunity, která provozuje virtuální elektrárnu.
Položení panelů firmy sonnen Group | zdroj: sonnen Group

Spojuje baterie a fotovoltaiky do sítě

Pokud si dnes domácnost objednává fotovoltaiku, snaží se optimalizovat její výkon tak, aby pokryla hlavně spotřebu domácnosti a vyhnula se přetokům do sítě. Ceny přetoků jsou totiž stále velmi nevýhodné, stejně jako například virtuální baterie. Příklad našich německých sousedů ukazuje, že to jde také jinak. Společnost sonnen totiž umožňuje spojovat baterie, které vyrábí, do důmyslné sítě, což členům této komunity přináší značné výhody. To navíc zlepšuje kapacitu sítě pro všechny ostatní. „Téměř každá země, která přejde na čistou energii, dříve nebo později dosáhne limitů svých energetických sítí pouhým přidáním kapacity. Proto jsou úložiště a digitalizace klíčovými technologiemi, a proto rozšiřujeme naši technologii na stále více evropských trhů, USA a Austrálii. S naší virtuální elektrárnou máme existující nástroj pro integraci fotovoltaických systémů, elektromobilů nebo tepelných čerpadel do našich sítí. Naše elektrárna je již v domácnostech lidí a nevyžaduje žádný další prostor,“ řekl Oliver Koch, generální ředitel společnosti sonnen.

Sdílení vyrobené elektřiny

Zákazníci společnosti sonnen, kteří využívají její produkty, tvoří komunitu a sdílí elektřinu, kterou vyrobí. Pokud tedy některý člen komunity vyrobí v určitou dobu více, než potřebuje, může ji nabídnout ostatním členům komunity. Za členství v komunitě se platí měsíční poplatek. Členové mají ale díky sdílení velmi nízké ceny elektřiny, kterou si koupí, ale také za zajímavé ceny mohou elektřinu navíc prodávat. Členové komunity mohou dále nabídnout pro služby komunity svou baterii. Díky zapojení do tzv. sonnenCommunity vzniká virtuální elektrárna, kdy se elektřina široce sdílí. Odměnou členům jsou peníze za ušetřenou elektřinu a peníze za elektřinu, kterou prodají. Pokud se využívá jejich baterie, získají za to odměnu a pohledem do aplikace zjistí, nakolik se jejich baterie využívá a opotřebovává.

sonnen jako agregátor flexibility

Virtuální elektrárna tak ulehčuje přenosové soustavě a funguje jako agregátor flexibility, jehož význam bude do budoucna ještě stoupat. Kromě fotovoltaik jsou do sítě dále zapojené wallboxy a tepelná čerpadla. Jejich spotřeba a odběr elektřiny se díky tomu přesouvá do času, kdy je elektřiny v síti dostatek a rozvodné síti se tak ulehčuje. Právě to je cesta, kterou se budeme do budoucna ubírat a která také zrychlí další připojování fotovoltaik do sítě.

Související článek

Češi podceňují úspory: Fotovoltaika ušetří až trojnásobek odhadovaných částek!

V Česku je stále obrovský prostor na energetické úspory. S těmi vlastně teprve začínáme. Prim přitom hraje fotovoltaika, ačkoliv se stát snaží domácnosti tlačit v ...