Proč ceny elektřiny kolísají? Pohled do zákulisí energetických burz

Cenu elektřiny pro koncové spotřebitele stanovují dodavatelé elektřiny, kteří ji odvozují od svých nákladů, tedy v první řadě to, za kolik ji nakoupili na velkoobchodních trzích. Cena elektřiny na burze tedy určuje i cenu pro domácnosti.
Elektřina se obchoduje na burze v Praze a Lipsku | zdroj: Getty Images

Burza nebo bilaterální dohody

Elektřina se na velkoobchodním trhu prodává v rámci bilaterálních dohod (kdy se zkrátka dva subjekty domluví na ceně a dalších okolnostech dodávky), anebo prostřednictvím burzy elektřiny. V současné době jde o poměr zhruba 60 na 40. Ačkoliv je burza elektřiny v poslední době velmi démonizovaná, jako by bylo jejím hlavním cílem, prodražovat Čechům elektřinu, jde o prostor ve kterém se setkává nabídka a poptávka elektřiny. Navíc burza už dnes není ani konkrétní místo, neboť se operace provádějí digitálně a obchodující může v tu chvíli sedět na druhém konci světa. Evropské energetické trhy se začaly před dvaceti lety liberalizovat a spojovat. Elektřina mohla proudit volně ze státu do státu, takže se začalo obchodovat na společné evropské burze. Ta středoevropská sídlí v Lipsku. Dodavatelé a výrobci elektřiny rozhodně nemají nějakou povinnost zde obchodovat, ale je to pro ně zkrátka výhodné. Česká energetická burza funguje od roku 2007. Již od té doby měla na cenu elektřiny pro české odběratele vliv cena elektřiny na německém trhu a to, zda je elektřiny dostatek.

Poptávka a nabídka

Na burze elektřiny platí klasické zákony, jako na burze jiné komodity. Nedostatek komodity žene cenu do výše, naopak při přebytku se cena snižuje. Z tohoto důvodu se na ceně elektřiny na burze podílí také obnovitelné zdroje. Pokud je pěkné počasí a fouká vítr, je rázem elektřiny z obnovitelných zdrojů více a výslednou cenu elektřiny ovlivní. Dále je třeba do úvahy vzít to, jaké jsou výrobní náklady elektřiny z neobnovitelných zdrojů, kterými jsou hlavně uhelné a plynové elektrárny. Uhelné elektrárny musí do ceny započíst cenu emisní povolenky, kterou si musí zakoupit všichni velcí znečišťovatelé. Ta cenu elektřiny výrazně zvyšuje. Účastníky burzy s elektřinou jsou na jedné straně výrobci, na druhé straně pak dodavatelé elektřiny, v některých případech také další subjekty. Na burze platí určitý minimální odběr, který je stále opravdu vysoký, proto je pro drobné odběratele vstup sem nesmyslný.

Cena elektřiny na burze

Cenu elektřiny na burze nabízejí elektrárny za různé ceny. Na burze dochází k vyrovnávání poptávky s nabídkou, cena za elektřinu se stanovuje vždy za jednu hodinu. Právě podle toho, jaká je po elektřině v určité hodině poptávka, se její cena mění. Na burzu přicházejí jednotlivé elektrárny se svou nabídkou elektřiny, kterou si dodavatelé odebírají až do posledního momentu. Cenu elektřiny pak určuje tzv. závěrná elektrárna, což je poslední elektrárna, která slouží k uspokojení poptávky po elektřině. Obchodují se zde kontrakty s různou dobou dodávky. Mohou to být například okamžité dodávky, které se u nás nabízejí na tzv. spotovém trhu. Jejich cena může být velmi volatilní a dosahuje obrovských výšin a minim, které mohou být dokonce záporné. Pro produkty s odloženou dodávkou takové zvraty již nejsou typické.

Burza funguje dál

Během energetické krize se ceny elektřiny na lipské burze i na běžné dvouleté kontrakty vyšplhaly do obrovských výšin. Právě tehdy se poukazovalo na to, že je burza nefunkční, neboť zde cenu elektřiny ovlivňovaly hlavně závěrné plynové elektrárny. Cena plynu během krize v Evropě stoupala kvůli ruské agresi na Ukrajině. Ačkoliv se tenkrát volalo po státní energetice, která se nebude řídit tržním prostředím, burza těmto tlakům odolala a funguje nadále.

zdroj: cez.cz

Související článek

Kam směřuje česká energetika? Experti varují před nevyužitým potenciálem zelené energie

Návrhy základních energetických plánů vlády nejsou podle Komory obnovitelných zdrojů energie špatné. Avšak neodrážejí potenciál, kterého lze dosáhnout správnou legislativou a fiskální politikou. Strategický dokument ...