Konec závislosti na centrálním vytápění: Tepelná čerpadla pro panelové domy
Panelové domy bývají napojeny na centrální zásobování teplem (CZT). Obyvatelé těchto domů se tak nacházejí v patové situaci, kdy si nemohou zvolit způsob vytápění bytu a musejí akceptovat vysoké ceny dálkového vytápění. Zatímco se hojně přistupuje k zateplování panelových domů, vytápění se již tolik neřeší. Přitom i obyvatelé paneláků mohou šetřit peníze díky tepelnému čerpadlu vzduch/voda. Obyvatelé domu se nemusejí obávat ani hlučnosti, ani vibrací tepelného čerpadla, které má životnost až 20 let. Návratnost investice se pohybuje v průměru kolem 10 let.
V souvislosti s tím jistě mnohé napadá otázka, kam se TČ instaluje: do místností, které má každý panelák z druhé půli minulého století. Řeč je o prádelnách, kočárkárnách a jiných společných prostorech. U novostaveb je tato situace o poznání jiná, protože tam tyto prostory chybí.
Tepelná čerpadla vs. centrální vytápění: Jasný vítěz v boji o úspory
Tepelná čerpadla výrazně šetří obyvatelům peníze za energie. „V průměrném bytě s centrálním vytápěním o velikosti cca 70 metrů čtverečních by se měla spotřeba elektřiny pohybovat okolo 2,6 megawatthodin za rok a okolo 5,5 MWh u tepla. V případě společné plynové kotelny v domě by měla být optimální spotřeba tepla okolo 4,2 MWh. Tato čísla se samozřejmě budou lišit případ od případu, jde o průměr. Pokud má člověk výrazně vyšší spotřebu, pak je dobré se nad tím zamyslet,“ uvedl mluvčí energetické skupiny ČEZ Roman Gazdík. Právě centrální vytápění patří mezi komodity, které výrazně zdražují a zatěžují domácí rozpočet obyvatel paneláků. V minulosti bytové a panelové domy volily vlastní kotelny na plyn. Přesto se jako nejefektivnější řešení jeví tepelná čerpadla, nejlépe v kombinaci s fotovoltaikou. Kromě toho mohou lidé využívat TČ k ohřevu teplé užitkové vody. Fotovoltaika pro změnu snižuje náklady na ohřev vody a pohon čerpadla.
Fotovoltaika k tepelnému čerpadlu
Podle Romana Gazdíka se vyplatí instalovat do fotovoltaické elektrárny o výkonu 20 kW, která pokryje spotřebu elektřiny asi 10 bytů. Pokud mají panelové domy omezený rozpočet, měly by pořídit FVE s výkonem alespoň 10 kW, kdy přebytky lze ukládat pro ohřev užitkové vody. Záleží na domluvě, zda fotovoltaikou pokryjí náklady pro společné prostory (výtah, osvětlení, odvětrávání garáže, vlastní kotelna…) nebo rozvedou vyrobenou elektřinu do jednotlivých bytů. „Vyžaduje to sloučení měření spotřeby a zřízení podružného měření, kdy SVJ nebo družstvo rozúčtovává elektřinu podobně jako vodu na jednotlivé byty. Ideální je proto načasování takového systému na dobu obměny elektroinstalace v domě,“ doplnil Gazdík.
Musíte mít stavební povolení a jak je to s dotacemi?
Obyvatelé panelových domů mohou čerpat dotaci na fotovoltaiku. Na tepelné čerpadlo prozatím dotační program neexistuje za předpokladu, že jím nahradí dodávku z CZT nebo plynové vytápění. Realizace projektu trvá asi dva měsíce, ale je nutné počítat s delší dobou dodání kvůli vyřízení stavebního povolení. Dokládat se musí projektová dokumentace a průkaz energetické náročnosti budovy.
Nechte si spočítat konečnou cenu se všemi náklady
Distributoři CZT pak mohou požadovat náklady spojené s odpojením od dálkového tepla. Zároveň se při plánování TČ musí myslet na výdaje, které zahrnují pravidelný servis, revizi a případné opravy. Konečná cena by proto měla zahrnovat všechny možné náklady a výdaje spojené s tepelným čerpadlem.
Zdroje:
http://www.odpojeni-od-teplarny.cz/tepelna-cerpadla-pro-panelove-domy-panelaky
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-tepelne-cerpadlo-muze-v-panelaku-usetrit-ale-je-to-prace-208616
https://www.ceskestavby.cz/clanky/je-mozne-vytapet-byty-v-panelovem-dome-tepelnym-cerpadlem-25871.html