Proč se vyplatí komerční bateriové úložiště?

V posledních letech se komerční bateriová úložiště stávají stále častějším tématem diskusí. Průmyslové, obchodní a zemědělské společnosti s nimi mohou optimalizovat svou vlastní spotřebu a stát se ekonomičtějšími a nezávislejšími. V tuzemsku se navíc rozšířil podpůrný dotační program pro úložiště s kapacitou do 100 kWh.
Bateriové úložiště | Zdroj: Getty Images

Každý systém ukládání energie splňuje požadavky, jako je vykrytí krátkodobých špiček zatížení nebo zajištění záložního napájení. Lze jej navíc rozšířit bez omezení výkonu a kapacity díky škálovatelnému modulárnímu principu. Otázka tedy zní, proč se investice do komerčního bateriového úložiště firmám vyplatí? V českém kontextu existují čtyři důvody, které odprezentoval Dominik Kotala ze společnosti BayWa r.e. na veletrhu moderní energetiky v pražských Letňanech.

Zvýšení využití vlastní vyrobené energie

„Pokud firma vyrábí elektřinu například z fotovoltaiky, často se stává, že ji nemůže okamžitě spotřebovat. S bateriovým úložištěm si ale může přebytečnou energii uložit a využít ji v době, kdy slunce nesvítí nebo je nepříznivé počasí,“ pronesl Kotala.

Toto řešení zvyšuje energetickou soběstačnost a mezi hlavní výhody patří optimalizace vlastní spotřeby a úspora za energie.

Peak-shaving

„S bateriovým úložištěm je zajištěna funkce peak-shaving, tedy podpora špiček při spuštění větších odběrů tak, aby energie šla přímo z úložiště nebo měničů, a nikoli ze sítě,“ apeloval Kotala, protože všechny podniky mají určitý rezervovaný příkon pro svoji elektrárnu. Pokud dojde k překročení limitů, firmy musí zaplatit vysoké pokuty.

„Nebo si potom musí kupovat větší hodnotu rezervovaného příkonu, a tím pádem i vyšší hodnotu jističe, což je u velkých proudů velice nákladné,“ doplnil.

Špičkování se proto hodí především průmyslovým podnikům, zejména výrobním a energeticky náročným společnostem. Mezi hlavní výhody, které zazněly, se řadí snížení rezervovaného příkonu a snížení sankcí za překročení odběrných limitů.

Záložní napájení

Pokud dojde k výpadku elektřiny, bateriové úložiště může sloužit jako záloha a okamžitý zdroj energie. To je důležité nejen pro speciální sklady a podniky, které si nemohou dovolit neočekávané přerušení provozu, ale třeba také pro nemocnice.

„Jakýkoli distributor může vypnout elektrickou energii. Tím, že mám zálohu v baterkách, tak můžu vesele běžet dál a podporovat právě ty spotřebiče, které potřebuji,“ shrnul Kotala v krátkosti hlavní výhody, mezi které patří nezávislé zásobování energií, ochrana technologického zařízení a snížení nákladů za dodanou energii.

Navýšení výkonové kapacity

Posledním bodem je možnost navýšení výkonové kapacity, která je důležitá zejména v kontextu dobíjecích stanic pro elektromobily. Bateriové úložiště může celý den akumulovat energii při nižším odběru a poté tuto energii rychle dodat do elektromobilů ve chvíli, kdy je potřeba vysoký výkon.

„V současnosti se navíc vyrábí DC nabíječky s výkonem až 200–300 kW, což mi umožňuje přenést energii do elektromobilu opravdu rychle,“ vysvětlil Kotala snazší vybudování nabíjecí infrastruktury, z čehož mohou benefitovat také dobíjecí parky, hotely, supermarkety nebo zpracovatelský průmysl.

I když tento bod zatím v Česku není zcela rozvinutý, v zahraničí se bateriová úložiště běžně využívají také k agregaci a poskytování podpůrných služeb pro distribuční síť. Bateriové úložiště může rychle reagovat na změny a dodávat energii tam, kde je potřeba.

Zdroj: Smart Energy Forum

Související článek

Nárůst bateriových úložišť v Česku: Jaké výzvy a příležitosti přináší?

Český trh s bateriovými úložišti zažívá rychlý růst, podporovaný jak domácími instalacemi, tak velkokapacitními průmyslovými projekty. Tento trend je poháněn rostoucí potřebou uchovávat energii z ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.