Solarni magazin nové logo

Prodávání elektřiny ve spotovém režimu: Jak to funguje?

Přetoky elektřiny lze prodávat také ve spotovém režimu. Jak to chodí u Nano Green, dodavatele elektřiny, který obchoduje jen zelenou elektřinu, jsme se zeptali produktového ředitele Jana Hicla.
Vyplatí se spotový prodej přebytků z FVE? Jak komu | zdroj: Freepik

Vaše společnost vykupuje elektřinu za tzv. spotové ceny. Co to pro zákazníka znamená, od čeho se odvíjí cena vykupované elektřiny?

Spotové ceny jsou ceny, za které se elektřina obchoduje na trhu. Každý den kolem 14:00 vydává organizátor trhu s elektřinou jejich hodnoty na další den. Je jich dvacet čtyři, pro každou hodinu jedna. Do jejich výše promlouvá více faktorů. Záleží například na tom, kolik elektřiny bude potřeba, kdo ji vyrobí a jaká bude poslední tzv. závěrná elektrárna. Ta určuje cenu pro danou hodinu. Základním stavebním kamenem trhů s energetikou po celé EU budou velmi brzy time-of-use tarify. Tedy takové, které mění cenu v průběhu dne. Stojí za tím jednoduchá logika. S narůstajícím podílem obnovitelných zdrojů v energetickém mixu ztrácíme možnost regulovat výrobu elektřiny. Proto je potřeba motivovat odběratele, aby spotřebovávali elektřinu v době, kdy obnovitelné zdroje vyrábí nejvíce. Majitelé fotovoltaik už dnes běžně přizpůsobují svou spotřebu výrobě. A to čeká i další spotřebitele.

Co znamená režim přenesené odpovědnosti za odchylku?

Aby energetická síť fungovala správně a nedocházelo k blackoutům, je potřeba pořád udržovat rovnováhu mezi spotřebou a výrobou. Obchodníci musí dopředu odhadnout, kolik v každou hodinu dalšího dne budou jejich zákazníci spotřebovávat a výrobci vyrábět elektřiny. Pokud nedodrží slíbené objemy a odchýlí se, dojde v přenosové síti k nerovnováze, tedy odchylce. Pokud se dodavatel ocitne v odchylce, zpravidla za to musí zaplatit. Přenesená odpovědnost znamená, že obchodník na sebe bere odpovědnost za predikce a případné penalizace. Koncový zákazník tak může spotřebovávat a vyrábět elektřinu v libovolné časy a bez obav z penalizace.

Jak zjistí zákazník aktuální cenu, za kterou dodává Nano elektřinu?

Pro naše zákazníky jsme vyvinuli aplikaci, ve které mají k dispozici přehledný graf s tím, jak se cena elektřiny mění a vyvíjí. A to i zpětně. Kromě toho v našem portálu najdou i přehled spotřeby své domácnosti a dokonce predikci toho, jaké budou jejich náklady na elektřinu v dalších týdnech.

Jak administrativně probíhá přihlášení se k výkupu elektřiny?

Proces jsme maximálně digitalizovali a zjednodušili. Zákazníkovi stačí, aby vyplnil jednoduchý formulář na našem webu. V případě, že je potřeba dodat nějaké další informace, ozve se mu naše zákaznická podpora.

Jak dlouho trvá, než se připojí váš dodavatel?

Záleží na několika faktorech. Pokud jde například o rodinný dům s fotovoltaikou, který se do sítě připojuje poprvé jako dodavatel elektřiny, tak je to od momentu, kdy vám distributor potvrdí, že proběhlo první úspěšné paralelní připojení, pět pracovních dnů. Funkční výrobnu, která má už výkup zajištěný, dokážeme připojit do deseti pracovních dnů. Jsme vázáni zákonnými lhůtami i podmínkami, které mohou mít odběratelé v původních výkupních smlouvách.

Jaké jsou podmínky smlouvy a výpovědní lhůty?

Jsme nejspíš jediný dodavatel na českém trhu, který má už od svého vzniku v rámci spotového ceníku měsíční výpovědní lhůtu. Ta začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce, kdy klient podá výpověď. Naši zákazníci vždy pozitivně hodnotili to, že se nemusí vázat fixovanou smlouvou a složitými výpovědními schématy.

Jak mohou zákazníci ovlivňovat svoji výrobu a spotřebu?

Když máte spotový tarif, cena elektřiny se během dne mění 24x. A v budoucnu se systém změní a bude dokonce 96 různých cen během jednoho dne. Pro běžného člověka je tak velmi náročné najít optimální způsob, jak spotřebovávat a vyrábět elektřinu. Nano Green je první český obchodník s energiemi, který nabízí řešení. Umíme domácnostem chytře řídit fotovoltaiky, baterie a významné domácí spotřebiče. Aktuálně plně ovládáme měniče Victron, elektromobily Tesla a Etrel Wallbox. A chystáme se přidat i další systémy. Rozhodně neplatí, že by se lidé museli nějak omezovat, jíst studené večeře, netopit a tak podobně. Například teplo má akumulační schopnost – ohřev vody nebo vytápění lze přesunout do levných hodin a ušetřit tak asi 60 % spotřeby elektřiny. To samé platí pro nabíjení elektromobilu. Cest je opravdu mnoho, od nabíjení baterie v levných hodinách, přes blokaci spuštění silových zařízení nebo predikce výroby fotovoltaiky.

Na našem webu pravidelně vyhlašujeme surfaře měsíce, který dosáhl nejnižší ceny elektřiny na spotu za uplynulý měsíc. V květnu se nám dokonce stalo, že vítěz uspořil 101 % a na spotřebě své domácnosti tak dokonce vydělal.

Související článek

Nenechte se zaskočit. Co vše by měla pokrývat pojistka vaší fotovoltaiky?

Instalace střešní fotovoltaiky zažívá v Česku svůj nebývalý rozvoj. Zároveň se jedná o drahou investici ve výši několika stovek tisíc korun, která by měla mít ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz