Domácí fotovoltaika zažívá velký rozmach.
Domácí fotovoltaika slaví obrovský rozkvět. Střešních domácích instalací přibývá. Pro tyto majitele z řad běžných domácností, kteří nejsou odborníky na problematiku, nastává nová úloha. Fotovoltaika vyrábí elektřinu nerovnoměrně a v určitých obdobích se jí vyrobí více, než je možné v domácnosti spotřebovat. Přebytky lze ukládat do bateriového úložiště, které je ale nákladné a investici prodražuje. Pokud si majitel fotovoltaiky nepřikoupí baterii, musí na přebytky pamatovat a hospodárně s nimi nakládat. Pokud by tyto přebytky přetekly do distribuční sítě, aniž by měl dojednanou tuto dodávku s někým, kdo elektřinu vykupuje, pak by musel platit obrovské pokuty. Proto je třeba si dobře rozmyslet, jak bude majitel fotovoltaiky s vyrobenou elektřinou nakládat.
Ceny vykupované elektřiny
Čím více se zapojuje do distribuční soustavy dalších fotovoltaických zdrojů, tím je vyrobené elektřiny více. Poptávka po ní tedy klesá a stejně tak klesá i ochota dodavatelů elektřiny ji vykupovat z mikrozdrojů – tedy z výroben, pro které není třeba mít povolení. Pro dodavatele to totiž znamená nutnost neustále řídit celkový objem takto vykoupené elektřiny. V distribuční síti musí být totiž v konkrétní moment elektřiny tak akorát, aby se uspokojila poptávka po ní, jinak bude rozvodná síť kolabovat. Dodavatel není nikterak povinen elektřinu z mikrozdroje vykupovat. Je tedy třeba aktivně hledat a zkoumat jednotlivé nabídky. Cena za kWh dodané elektřiny se liší podle nabídek jednotlivých dodavatelů. Ti nabízejí buď fixní cenu, anebo dynamickou, která se odvíjí od spotového trhu. Fixní cenu nabízí například E.ON, který vykupuje elektřinu za 2000 korun za MWh stejně jako MND. Společnost Delta Green odvozuje výkupní cenu od spotové elektřiny na trhu. Od té ale ještě odečítá cenu převzetí odpovědnosti za odchylku. Jde o ohodnocení rizika, které nese dodavatel elektřiny za dodávku elektřiny do distribuční sítě. Ten totiž slíbil, že dodá určitý objem a pokud se od něj odchýlí, hradí za to poplatek. Ze spotových trhů vychází také společnost ČEZ. Ta pro výpočet ceny využívá vzorec, který sestává z ceny denního trhu organizovaného OTE v EUR/MWh. Ten se násobí kurzem ČNB CZK/EUR − 500 korun. Ze spotových trhů vychází naprostá většina ceníků pro výkup elektřiny. Někteří dodavatelé elektřiny nabízejí spolu s výkupem elektřiny chytré zařízení, které výkup elektřiny řídí automaticky podle aktuálních spotových cen. Výkup tak probíhá tehdy, když jsou ceny na trhu pro výrobce nejvýhodnější a vše probíhá automaticky. Centropol elektřinu z přebytků domácích fotovoltaik vykupuje, pouze nepřibírá nové klienty s výkupem. Cena výkupu, pokud má klient zároveň spotřebu u Centropolu, je 1 750 Kč za MWh vykoupené elektřiny bez dalších poplatků. Pokud klientovi elektřinu nedodává, výkupní cena je 1 250 Kč za každou megawatthodinu.
Spotové ceny – jaké je nebezpečí?
Stále více dodavatelů elektřiny nabízí výkup elektřiny na základě spotových cen. To jsou ceny, které se odvíjejí od okamžité ceny na burze elektřiny. Ceny elektřiny na burze jsou nejvyšší, pokud je elektřiny nedostatek. To bývá ale typicky tehdy, když soláry nevyrábějí. Naopak v poledne, kdy je výroba z fotovoltaiky na nejvyšší úrovni může být elektřiny nadbytek. Na burze se to projeví tak, že jsou ceny záporné. A bohužel záporné ceny musí hradit samotní majitelé fotovoltaik, pokud jejich výrobna dodala v tomto okamžiku elektřinu do sítě. Výkup elektřiny pro mikrozdroje není zdaleka tak lukrativní, jak by se na začátku mohlo mnohým zdát. Jako nejvýhodnější se stále ukazuje spotřeba elektřiny doma. S tím souvisí chování aktivního zákazníka, který svou spotřebu přizpůsobuje aktuální výrobě elektřiny.
zdroj: Centropol, E.ON, MND, ČEZ