Prodloužená záruka na tepelné čerpadlo. Vyplatí se připlatit?

Tepelná čerpadla se dnes řadí mezi ekologické způsoby vytápění domácností. Tyto systémy využívají přírodní teplo z okolního prostředí (vzduchu, vody nebo země) a přeměňují ho na tepelnou energii pro vytápění domu a ohřev vody. I když jsou tepelná čerpadla spolehlivá a účinná, je důležité informovat se o záruce, která vám zajistí klid v případě poruchy.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Prodloužení záruky na tepelné čerpadlo? Ano, ale za poplatek

Ze zákona máte nárok na dvouletou záruku tepelného čerpadla. Výrobce nebo prodejce garantuje, že zařízení bude fungovat po dobu uvedenou v podmínkách. Většina z nich poskytuje záruční lhůtu delší, v průměru 5 let. Délka záruky se liší podle výrobce a konkrétního modelu tepelného čerpadla, ale nelze požadovat záruku delší než 2 roky.

Prodloužená záruka nad rámec té zákonné může platit pro určité komponenty, jako je kompresor nebo výměník tepla. Záruční doba se obvykle počítá od data uvedení do provozu. Některé společnosti mohou nabídnout prodloužení záruční doby za příplatek, který se pohybuje mezi 5 000 až 10 000 Kč. Záruční lhůta je platná pouze tehdy, pokud bylo tepelné čerpadlo uvedeno do provozu autorizovanou servisní firmou.

Na co se záruka vztahuje?

Setkat se můžete se dvěma typy záruk: od výrobce a prodejce. Výrobce dává záruku zejména na výrobní vady a nedostatky materiálu. Naopak prodejce poskytuje záruku spíše na další služby, jako je montáž a servis. V rámci záruky můžete požadovat opravu nebo výměnu vadných součástí, náklady na opravu a dopravu odborníka. Naopak do záruky většinou nespadá poškození způsobené neodbornou instalací a zásahem nebo chybným používáním systému. Součástí záruky obvykle nejsou náklady na údržbu, ovšem některé firmy mohou nabízet bezplatný servis po celou dobu záruční lhůty.

Prodloužená záruka jako znak serióznosti firmy?

Před pořízením tepelného čerpadla se informujte u prodejce o dostupných zárukách a pečlivě si prostudujte podmínky záruky. Ujistěte se, že pokrývá všechny důležité komponenty TČ, stejně jako práci technika a náklady na cestování. Doba trvání záruky může být ukazatelem spolehlivosti a kvality tepelného čerpadla. Výrobci, kteří důvěřují svým produktům, často nabízejí delší záruční lhůty. Tímto způsobem si budují důvěru se zákazníky, protože prodlouženou záruční dobou ukazují, že jsou ochotni nést zodpovědnost za případné problémy.

Zjistěte si informace o výrobci či prodejci

Není od věci, když si zjistíte reputaci výrobce či prodejce a zkušenosti zákazníků. Zjistěte, jak dlouho již firma působí na trhu a jak přistupuje k zárukám a servisu. Porovnejte různé firmy a jakou nabízejí záruční lhůtu. Ověřte si, co všechno je zahrnuto v záruční době.

O tepelné čerpadlo pečujte i po záruční době

O tepelné čerpadlo byste měli pečovat i po uplynutí záruční doby. Provádějte pravidelnou údržbu a servis, abyste minimalizovali riziko poruch a prodloužili životnost systému. Sledujte výkon tepelného čerpadla a všímejte si jakýchkoliv změn – pokud TČ nefunguje tak, jak by mělo, nechte si zkontrolovat tlak v chladivu, vyčistit filtrační jednotku nebo prověřit celý systém.

Dále se ujistěte, že je okolí jednotky čisté – odstraňte listí, sníh a další nečistoty. Ubezpečte se, že nic nebrání dostatečnému přísunu vzduchu nebo vody pro optimální provoz tepelného čerpadla. Pokud dojde k závažnější poruše, zvažte, zda je lepší nechat čerpadlo opravit nebo investovat do nového, modernějšího systému. Likvidaci starého tepelného čerpadla nechte na odbornících kvůli možnému úniku chladicí kapaliny a riziku úrazu.

Zdroje:
https://coastalheatpumps.com/why-is-a-heat-pump-warranty-important/
https://www.finance.cz/544619-zaruka-na-tepelne-cerpadlo/
https://www.vaillant.cz/servis/zarucni-lhuta/prodlouzena-zarucni-lhuta-na-tepelna-cerpadla/

Související článek

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch: Výhodná investice nebo předražená klimatizace?

Vzduchové tepelné čerpadlo má své odpůrce i příznivce. Pro někoho je to předražená forma klimatizace, zatímco jiní v něm spatřují účinné řešení pro vytápění v ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz