Jak spotřebovat co nejvíce elektřiny doma?
Fotovoltaika může vyrábět zajímavé množství energie, nejvíc ovšem obvykle v době, kdy není nikdo doma, a spotřeba je tedy nejnižší. Navíc všechny fotovoltaiky připojené do distribuční sítě vyrábějí nejvíce ve stejném čase, a pokud dodávají své přebytky do distribuční sítě, dojde v ní k nerovnováze a ceny elektřiny jsou záporné. Situaci lze vyřešit zčásti posílením účinné spotřeby energie v místě výroby. Z tohoto pohledu je však ideální spojení tepelného čerpadla a fotovoltaiky, přičemž klíčové je dimenzovat obě zařízení přesně tak, aby se ve svých výkonech doplňovala.
Tepelné čerpadlo hřeje i chladí
Oproti starším zdrojům vytápění čerpadlo sice elektřinu ke svému fungování potřebuje, ale pouze na pohon systému v podobě elektromotoru. Zatímco například elektrokotel přemění jednu kilowattu na jednu jednotku tepla, u čerpadla je tento poměr jedna ku třem. TČ potřebuje pro své fungování tím méně elektřiny, čím nižší je rozdíl teploty chladiva a okolního prostředí. Může se využívat nejenom v zimě na vytápění domu, ale díky reverznímu chodu také v létě ke chlazení. V takovém případě již není třeba klasické klimatizace.
Čerpadlo vyřeší problém s přetoky
Střešní instalace solárních panelů loni ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů vedly, rok předtím se jich připojilo do sítě zcela rekordní množství. Jde o fotovoltaiky s výkonem do 10 kWp, které vyrábějí typicky nejvíce přes poledne při hezkém počasí. Problém je, že v tento moment „jedou“ takto všechny fotovoltaiky a do sítě se dostane elektřiny příliš – více než jí je pro spotřebu nutné. Tím pádem může dojít k tomu, že za zasílání přetoků do sítě výrobce dokonce platí. Díky tepelnému čerpadlu se ale významná část elektřiny spotřebuje v místě, což je hlavní současný trend.
Kombinace čerpadla a solárů zkracuje návratnost
Tepelné čerpadlo je vedle kotle na biomasu jediný zdroj vytápění, který je nyní podporovaný pomocí dotací. Jeho cena začíná na 200 000 korun, v závislosti na výkonu tepelného čerpadla a vytápěné ploše domu. Pořízení fotovoltaiky obnáší investici ve výši několika stovek tisíc korun, i ta je podporována státem. Celková výše investice závisí na parametrech vytápěné nemovitosti, u většího rodinného domu může jít až o milion korun. Díky tomu, že tepelné čerpadlo odebírá významnou část vyrobené elektřiny, která by jinak mohla „propadnout“, protože by se její výroba a dodávání do sítě nevyplatila, lze u obojího výrazně snížit návratnost investice. Ta se udává už kolem čtyř let. A to i tehdy, pokud tepelné čerpadlo nespotřebovává pro svůj provoz výhradně elektřinu z fotovoltaiky, ale doplňuje ho elektřinou ze sítě, což je nejtypičtější varianta.
Management pro největší efektivitu
Pro co nejvyšší dosažení energetických úspor je vhodné začlenit fotovoltaiku jako zdroj na jedné straně a tepelné čerpadlo jako masivní spotřebič na straně druhé do celkového energetického managementu domácnosti. O tom se původně hovořilo hlavně u velkých podniků, kde spotřeba dosahovala obrovských objemů. Stále častěji se ale tyto pojmy skloňují také u domácností, neboť díky správě energetických zařízení lze dosáhnout velkých úspor.
Tepelné čerpadlo v energetickém managementu
Jde o velký domácí spotřebič, který odebírá dostatek vyrobené elektřiny, a zlepší tak energetickou bilanci domácnosti. Do systému je však výhodné zapojit ještě další velké spotřebiče, včetně baterie. Velký význam má i TČ doplněné o akumulační zásobník, do něhož lze uložit přebytečné teplo, a z ohřáté vody ho později opět odčerpat. Ve spojení s produkcí elektřiny kolem poledne, kdy není třeba tolik topit, lze díky zásobníku rozvrhnout spotřebu i do období, kdy fotovoltaika tolik nevyrábí. Některá TČ je navíc možné připojit přímo do FVE, takže mohou svůj provoz aktuálně ovlivňovat v kontextu s produkcí energie. Právě tehdy může nastat mezi výrobou a spotřebou optimální poměr.
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí, www.bosch-homecomfort.com/cz