Provoz tepelných čerpadel zlevní. Topenáři a čerpadláři zaplatí za regulovanou složku elektřiny o devět procent méně než v předchozím roce

Podle Energetického regulačního úřadu má Česko historicky jednu z nejlevnějších topenářských sazeb v Evropě. O konečných částkách za regulovanou složku cen energií úřad rozhodne na konci listopadu. V týdnu se v Plzni navíc uskutečnila odborná konference Pro moderní Česko, kde byl zdůrazněn význam náhrady fosilních paliv pomocí rozvoje tepelných čerpadel i ekonomické přínosy pro tuzemské hospodářství.
Tepelná čerpadla čeká zlevnění elektřiny | Zdroj: Welcomia

„Současný krok ERÚ vítáme. Majitelé tepelných čerpadel se loni cítili poškozeni, protože v dobré víře investovali do jednoho z nejúspornějších způsobů vytápění, a stát je ‚odměnil‘ vyššími náklady,“ uvedl Jan Potucký, ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel, který zhodnotil situaci majitelů, kteří začínali na konci loňského roku o výhodnosti svého zdroje vytápění pochybovat. Loni se totiž u této skupiny zákazníků projevilo navýšení regulovaných cen nejvíce.

Podle návrhu úřadu by v roce 2025 měla regulovaná složka u sazby D57d meziročně klesnout o 9 %, z 17 369,54 Kč na 15 764,00 Kč, což spolu se snížením silové složky znamená celkový pokles nákladů na elektřinu o 10,87 % na distribučním území ČEZ.

Jedinou položkou, která se v rámci návrhu zvýšila, je roční poplatek za jistič, který vzroste z 5 677,32 Kč na 6 679,20 Kč, a zůstává tak fixním nákladem, který může částečně snížit dosaženou úsporu.

Během loňského roku bylo nainstalováno přes 55 tisíc nových tepelných čerpadel různých systémů. Jde zhruba o 8% pokles oproti roku 2022. Tepelná čerpadla podporuje Ministerstvo životního prostředí v rámci několika evropských dotačních programů, hlavním tahounem zájmu domácností je zejména program Nová zelená úsporám. Na tepelná čerpadla přispívá mezi 75–130 tisíc Kč.

V Česku se navíc ročně vyrobí více než 2 miliony jednotek tepelných čerpadel a sektor dává práci zhruba 5 tisícům lidí ve výrobě. Hlavním centrem produkce je právě Plzeň, kde společnost Daikin vyrobí 1,6 milionu jednotek. Instalace pomáhají k tomu, že nemusí být spáleno zhruba 330 milionů kubíků zemního plynu a dojde k úspoře 374 tisíc tun oxidu uhličitého za rok.

„Česká republika je průmyslovou zemí a patří k velkým exportérům tepelných čerpadel na evropský trh. To chceme jako vláda i nadále podporovat. Právě tepelná čerpadla hrají klíčovou roli v odchodu od uhlí. Jejich potenciál není jen ve využití pro rodinné domy, průmyslové objekty či školy a kancelářské budovy, ale i pro teplárenské soustavy. Využít je mohou i čistírny odpadních vod a města tak díky nim budou moct brát teplo z kanalizační sítě,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Dle údajů OEC jsme za rok 2022 s podílem 3,83 % šestým nejvýznamnějším výrobcem zařízení hned po Číně, Německu, Francii, Švédsku a Itálii. Celková hodnota vývozu činila 5,1 miliardy Kč. I z hlediska těchto údajů představuje segment výroby tepelných čerpadel potenciál pro růst české ekonomiky.

Podle údajů Eurostatu se přibližně 50 % veškeré energie spotřebované v EU používá na vytápění a chlazení budov a z toho je stále 70 % fosilních paliv. Po energetické krizi by se měl tento podíl snižovat. „Výměna stávajících plynových kotlů v budovách za nejmodernější tepelná čerpadla, která jsou nejúčinnější technologií pro vytápění a chlazení, nejen podpoří dosažení ambiciózních dekarbonizačních cílů, protože vede k významnému snížení emisí CO2, ale také přinese obrovské úspory energie s krátkou dobou návratnosti investice zejména u veřejných či komerčních budov,” doplnil konkrétní přínosy generální ředitel společnosti Daikin Vladimír Steiner.

Zdroje: ČTK, ERÚ, Eurostat, MPO, MŽP

Související článek

Elektřinu bude Česko dovážet. I tak musí budovat nové jaderné elektrárny

Uhelné elektrárny se vypínají. Hrozí Česku nedostatek elektřiny? Podle hodnocení zdrojové přiměřenosti, kterou připravila společnost ČEPS, provozovatel distribuční soustavy, budeme za pár let elektřinu dovážet ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.