Průhledné panely a solární silnice. Utopie, či realita?

Jaká je budoucnost solární energie? Očekává se, že ekologicky smýšlející země se zaměří na další rozvoj solární energetiky. Je pravděpodobné, že s poklesem cen solární technologie a s pozitivními dopady na životní prostředí bude stále více firem i jednotlivců využívat solární energii jako hlavní zdroj elektřiny.
Ilustrační foto | zdroj: Bouygues

Jaká je buducnost solárního průmyslu? Průhledné panely i fotovoltaické silnice

Solární průmysl přináší nové technologie. Předpokládá se, že v solární energetice by mohly hrát významnou roli nanomateriály, které by zvýšily účinnost solárních článků. Solární panely již nyní dokážou generovat více elektřiny ze stejného množství slunečního záření. Výrobci panelů se zaměřují na vývoj průhledných solárních panelů, které lze integrovat do oken a stavebních materiálů. Odborníci vidí budoucnost solární energie také v umělé inteligenci, která pomůže optimalizovat výkon solárních systémů.

Solární energie bude pronikat i do dopravního sektoru, kdy uvidíme na silnicích první solárně poháněná vozidla, zejména elektromobily, vybavené speciálními panely. V solární energetice bude mít významnou roli stát, který bude podporovat její rozvoj formou dotací a stanoví krátkodobé i dlouhodobé cíle v oblasti obnovitelné energie. Zároveň bude prosazovat politiku pro podporu využívání solární energie. Státy se také budou účastnit dalších iniciativ a programů na mezinárodní úrovni.

Jaké novinky v oblasti fotovoltaiky se objevily v roce 2023?

Již v minulém roce jsme mohli pozorovat pokrok v solární energetice, a to konkrétně:

 • Klesající náklady na fotovoltaické panely
 • Zdokonalování technologií
 • Dosahování vyšších úspor díky efektivnějšímu využití FVE
 • Růst účinnosti solárních panelů
 • Zvýšený zájem velkých energetických společností o projekty v oblasti solární energie
 • Větší zájem podniků a institucí o solární energii
 • Vyšší počet fotovoltaických elektráren na střechách domů
 • Rozvoj akumulace solární energie (ukládání přebytečné energie generované panely)
 • Používání nových materiálů při výrobě fotovoltaických panelů
 • Využívání bifaciálních solárních panelů, které zachycují sluneční světlo z obou stran
 • Rozvoj plovoucích solárních farem

Jaká je blízká budoucnost solární energie?

Na trh vstoupí výrobci solárních panelů, které lze integrovat do součástí stavby, jako jsou střešní tašky, okna a zdi. Díky tomu nebudou muset být na domech solární panely. Začnou se budovat první silnice se solárními panely, které budou součástí povrchu silnice. Vyrobenou elektřinu bude možné využít k napájení pouličního osvětlení, semaforů a další infrastruktury.

V některých oblastech se bude solární energie využívat k provozu čističek vody, což přispěje ke snížení spotřeby jiného druhu energie nutné k čištění vody a ke snížení emisí skleníkových plynů. Na parkovištích se budou stále častěji objevovat solární nabíjecí stanice pro elektromobily. Uživatelé vozidel tak budou moct dobíjet elektromobily čistou, obnovitelnou energií. Některé společnosti rovněž začnou využívat drony poháněné solární energií pro monitorování plodin, průzkum půdy a doručování zásilek.

Předpověď solární energie na příštích 10 let

Co předpovídají odborníci v oblasti solární energie a na co všechno bude tato technologie sloužit?

 • Cena solárních panelů bude nadále klesat, a tím budou dostupnější.
 • Solární energie se stane důležitým zdrojem elektřiny, zejména v rozvojových zemích, kde pomůže snížit závislost na fosilních palivech.
 • Na silnicích budeme častěji vídat solárně poháněná vozidla.
 • V průmyslovém sektoru se očekává rozšíření nových technologií, včetně výroby solární páry a skladování solární tepelné energie.
 • Předpokládá se větší podpora ze strany státu, zahrnující finanční pobídky a stanovení cílů v oblasti obnovitelné energie.

Hlavním cílem přechodu na solární energii je zastavit závislost na fosilních palivech a vytvořit neomezené a levné dodávky čisté energie.

Zdroje:
https://arka360.com/ros/future-of-solar-energy-predictions/
https://tamesol.com/future-of-solar-energy/

Související článek

Liberecký kraj radí zemědělcům, jak využít fotovoltaiku pro snížení nákladů

Jak by měli začít vyrábět elektřinu zemědělci? Liberecký kraj pořádal seminář, na kterém se zemědělce snažil naučit, kde všude lze umístit fotovoltaiku. Doporučují zde začít ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz