Průlom ve fotovoltaice: Elektřinu mohou domácnosti vyrábět i v noci

Vědecký objev v oblasti fotovoltaiky umožní domácnostem vyrábět elektřinu i v noci, ukázalo měření v laboratořích ČVUT. Potvrdil to i mluvčí vědeckého týmu a zakladatel portálu Refsite.info Petr Kotek, který byl hostem Solárního podcastu, který si můžete pustit zde.

1. apríl – Českému týmu vývojářů se podařilo vyvinout nový typ nanomateriálu schopného pohlcovat tzv. reliktní sluneční záření. Zbytkové fotony odrážené například Měsícem lze pomocí nanovláken efektivně přeměnit na elektrickou energii. Při aplikaci materiálu na současné panely lze zvýšit účinnost panelů ze současných 20 na 50 %. 

Reliktní záření

Převratný objev stojí na základech dřívějšího výzkumu reliktního záření vědeckými týmy NASA a Evropské kosmické agentury. Využití nanotechnologií nicméně navrhl český tým konstruktérů ze společnosti Eko Bio Lunasolar s.r.o. Ten si v minulosti již patentoval řadu úspěšných technologií v oblasti energetiky, například tepelné čerpadlo využívající biomasu.

Unikátní sprej

Nanomateriál, komerčně nazývaný NANO-LUNA, lze integrovat přímo do fotovoltaických panelů, nebo aplikovat na stávající panely prostřednictvím spreje SOLUN BOOSTER. Přestože množství elektřiny vyrobené v noci pomocí nanomateriálu je nižší než ve dne, poskytuje stálý a dostatečný zdroj energie, který pokryje základní potřeby každé domácností. Novinka byla nedávno představena na výstavě Aquatherm.

Revoluční průlom

Podle zástupců Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) se jedná o vskutku revoluční průlom, který umožní domácnostem co do běžné spotřeby elektřiny dosáhnout téměř 100% nezávislosti. „Zpočátku jsem byl velmi skeptický, ale po měření lunárního panelu jsem přehodnotil svůj názor,“ komentuje vědecké testování doc. Tomáš Matuška, vedoucí oddělení energetických systémů z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB).

Pokud se vám zdá oznámení jako aprílový žert, máte pravdu. Obdobné zázračné materiály, které znějí jako aprílový žert, se ale daří bezskrupulózním obchodníkům za přemrštěné ceny prodávat lidem každý den. A jsou často velmi úspěšní a vzdělaní jedinci, protože lidé stále chtějí věřit pohádkám o jednoduchých a účinných řešeních, které je nebudou stát moc námahy.

„Byť se jedná o apríl, nabídka nanomateriálu společnosti LUNA SOLAR byla napsána za použití stejných manipulativních technik, které využívají podvodníci. Při natáčení žertu na výstavě Aquatherm se u nás na stánku zastavovala řada návštěvníků a měla o nákup spreje SOLUN BOOSTER seriózní zájem,“ říká Petr Kotek, zakladatel portálu Refsite.cz, který poskytuje ověřené reference při výběru dodavatele fotovoltaiky, tepelných čerpadel aj. úsporných technologií.

Typickými příklady jsou různé „kosmické“ folie či nátěry, které byly údajně vědci z NASA navrženy tak, aby v tloušťce několika centimetrů či milimetrů izolovaly stejně jako klasické izolanty o tloušťce desítek centimetrů. Často se odvolávají na výzkumy, či testy renomovaných institucí, jako například testovací laboratoř ČVUT, která s námi natočila i část aprílového žertu.

Mnohem častěji se však lze setkat s tím, že prodejci vyloženě nelžou: „Zákazníkům sdělují polopravdy, zveličují benefity, a některé informace naopak cíleně nesdělují. To se týká nejen izolantů, ale i prodeje fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel,“ říká architektka Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace.

Následující přehled nejčastějších podvodných praktik a prodejních faulů připravila Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) ve spolupráci se serverem Refsite.cz. Jedná se o nejčastější falešné prodejní argumenty, se kterými se lze v praxi setkat.

Reflexní fólie a izolační nátěry zateplí dům stejně jako 30 cm izolace

Tyto zázračné zateplovací technologie jsou již mnohokrát usvědčeným podvodem, přesto se stále prodávají. Žádná „superfólie“ nemůže mít stejné izolační vlastnosti jako 30 cm minerální vlny. Kdyby někdo tak skvělý materiál vyvinul, byl by extrémně drahý a pro zateplení větších ploch, například střech či fasád, by se finančně nevyplatil. Například tzv. aerogely, které mají skutečně nadstandardní izolační vlastnosti i při malých tloušťkách, jsou velmi drahé, a proto se aplikují jen na malých plochách, kde jejich využití má skutečný smysl.

Momentálně je formou agresivní a klamavé reklamy na trhu nabízena například fólie, která slibuje téměř nulové tepelné ztráty při tloušťce izolace pouhé tři centimetry. „Laboratorní testy nicméně prokázaly, že stavbu nejen že nezateplí, ale mohou navíc ohrozit zdraví, například tím, že materiál je vysoce hořlavý,“ dodává architektka Marcela Kubů. Hitem jsou i tepelněizolační nátěry, které slibují odstranění tepelných mostů a plísní bez nutnosti zateplení stavby.

Se střešní fotovoltaikou budete soběstační a ušetříte v zimě za topení

Největším faulem prodejců střešních fotovoltaických elektráren je slibování nereálných energetických úspor či výdělků za prodanou elektřinu. Se střešní fotovoltaikou lze opravdu výrazně ušetřit za energie, a i něco málo vydělat, ale je třeba tomu přizpůsobit chod domácnosti, tedy například prát, vařit a péct, když slunce svítí. 

„Rozhodně však nelze očekávat, že s běžnou střešní fotovoltaikou si lidé sníží výdaje na vytopení domácnosti v zimě. Výrobní kapacita elektráren v zimě je tak nízká, že nevystačí ani pro běžný chod domácích spotřebičů, natož napájení radiátorů. Pokud to prodejce slibuje, najděte si jiného, nejde o seriózní firmu,“ upozorňuje Petr Kotek, zakladatel portálu Refsite.cz.

Tepelné čerpadlo dobře funguje i v nezatepleném domě

Největším a nejčastějším faulem prodejců tepelných čerpadel je doporučení instalace čerpadla do nezateplených domů s původními radiátory. Někteří prodejci dokonce lidem tvrdí, že náklady na vytopení budou tak nízké, že nemá smysl utrácet za tepelnou izolaci domu.

Pravda je ale taková, že pokud dům není zateplený a má starou otopnou soustavou, tepelné čerpadlo se nemusí vyplatit. „Pořizovací náklady čerpadla jsou totiž vysoké, a výsledná úspora elektrické energie bude, vzhledem k nákladům, nízká. Pokud je i stará otopná soustava, může se stát, že v zimě poběží více bivalentní elektrokotel napájený z distribuční soustavy, než samotné tepelné čerpadlo. Zákazník tak nic neušetří, a ještě mu může být zima. Tepelné čerpadlo se většinou vyplatí tomu, kdo nyní vytápí elektřinou, a kdo si k tepelnému čerpadlu pořídí větší radiátory, nebo podlahové vytápění,“ vysvětluje Petr Kotek z Refiste.cz

Selský rozum na podvodníky nemusí stačit, obraťte se na odborníky

Moderní technologie jdou rychle vpřed, co bylo před pár lety nemyslitelné, je dnes realitou. Spoléhat se jen na selský rozum právě proto nestačí. Podvodníci to vědí, a proto šikovně mixují realitu s fikcí, takže i vzdělaný laik se může snadno nachytat, a zbytečně utratit i stovky tisíc korun za něco, co nemá deklarovanou užitnou hodnotu.

Priority by při zateplování měl určit nezávislý odborník, který posoudí, jaké opatření přinese nejvíce úspor. „Doporučujeme se obrátit na Energetická konzultační a informační střediska (EKIS), která poskytují poradenství zdarma a zároveň pomohou se získáním dotace,“ radí architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.

V případě výběru úsporných technologií můžete vybírat z ověřených firem na portálu Refsite.cz , nebo si ověřit návratnost řešení pomocí kalkulačky na www.VypoctiUsporu.cz: „Ta vypočítá orientační úspory a dobu návratnosti tepelného čerpadla,“ uzavírá Petr Kotek.

Související článek

Electree: Flexibilitu a úspory v elektřině najdeme i tam, kde by vás nenapadly

Dodavatel elektřiny už zdaleka nemusí být „pouze“ tím, u koho je možné si objednat dodávku elektřiny. Moderní dodavatelé učí své zákazníky využívat elektřinu chytře a ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz