Průzkum: Za energie platí výrazně více než dříve 68 procent Čechů

Během loňské topné sezony si výrazně připlatilo za energie 68 procent Čechů, nejčastěji o 20 až 60 procent. Kolem 15 procent lidí pak zaznamenalo navýšení plateb o více než 100 procent.
Kvůli nárůstu cen energií většina Čechů změnila své životní standardy a začala šetřit | zdroj: Shutterstock

Česko tím patří k zemím s největším růstem cen za energie v Evropě. Vyplývá to z průzkumu společnosti Resideo v několika zemích střední a východní Evropy. Zdražování energií přimělo spotřebitele k úsporám, podle průzkumu šetří zejména na elektřině a topení.

Výrazně navýšení nákladů na energie v řádu desítek procent bylo podle průzkumu, který se uskutečnil na přelomu srpna a září na vzorku více než 500 majitelů domů v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku, patrné u téměř všech zemí regionu střední a východní Evropy. Nejvíce lidí podobné navýšení výdajů deklarovalo v Polsku, a to kolem 77 procent. Následovalo Rumunsko se 74 procenty a právě Česko s 68 procenty. Nadpoloviční většina lidí zaplatila za energie více i v Maďarsku nebo na Slovensku.

Česká republika navíc v průzkumu skončila ve srovnání s ostatními zeměmi s největším podílem maximálního zdražení, kdy 15 procent Čechů uvedlo, že během topné sezony jejich náklady stouply o 100 a více procent.

Kvůli nárůstu cen energií většina Čechů změnila své životní standardy a začala šetřit. Nejčastěji lidé podle průzkumu šetřili elektřinou, jejíž spotřebu snížilo 88 procent dotázaných. Kolem 68 procent respondentů také omezilo vytápění. Podobně na tom byl celý region střední a východní Evropy. Podle Stanislava Prokeše ze společnosti Resideo se dnes domácnosti mnohem více zajímají o možnosti úsporných řešení, která jim mohou výrazně snížit náklady a neplýtvat energií. „Češi mají sice podle průzkumu stále tendenci šetřit energii třeba tím, že si na sebe vezmou více oblečení, ale jde to i jinak. Stále více lidí to řeší modernizací stávajícího systému vytápění, tedy jeho efektivní regulací,“ řekl.

Kromě energií Češi šetřili i na dalších výdajích, například na nákladech za spotřebu vody 53 procent respondentů, zábavu (51 procent), potraviny (41 procent) nebo cestování (41 procent).

Letošní topnou sezonu už ovšem spotřebitelé podle průzkumu řeší o něco méně. Zvýšených nákladů na vytápění se v něm obávala méně než polovina respondentů.

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz