Průzkum: Za energie platí výrazně více než dříve 68 procent Čechů

Během loňské topné sezony si výrazně připlatilo za energie 68 procent Čechů, nejčastěji o 20 až 60 procent. Kolem 15 procent lidí pak zaznamenalo navýšení plateb o více než 100 procent.
Kvůli nárůstu cen energií většina Čechů změnila své životní standardy a začala šetřit | zdroj: Shutterstock

Česko tím patří k zemím s největším růstem cen za energie v Evropě. Vyplývá to z průzkumu společnosti Resideo v několika zemích střední a východní Evropy. Zdražování energií přimělo spotřebitele k úsporám, podle průzkumu šetří zejména na elektřině a topení.

Výrazně navýšení nákladů na energie v řádu desítek procent bylo podle průzkumu, který se uskutečnil na přelomu srpna a září na vzorku více než 500 majitelů domů v České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku, patrné u téměř všech zemí regionu střední a východní Evropy. Nejvíce lidí podobné navýšení výdajů deklarovalo v Polsku, a to kolem 77 procent. Následovalo Rumunsko se 74 procenty a právě Česko s 68 procenty. Nadpoloviční většina lidí zaplatila za energie více i v Maďarsku nebo na Slovensku.

Česká republika navíc v průzkumu skončila ve srovnání s ostatními zeměmi s největším podílem maximálního zdražení, kdy 15 procent Čechů uvedlo, že během topné sezony jejich náklady stouply o 100 a více procent.

Kvůli nárůstu cen energií většina Čechů změnila své životní standardy a začala šetřit. Nejčastěji lidé podle průzkumu šetřili elektřinou, jejíž spotřebu snížilo 88 procent dotázaných. Kolem 68 procent respondentů také omezilo vytápění. Podobně na tom byl celý region střední a východní Evropy. Podle Stanislava Prokeše ze společnosti Resideo se dnes domácnosti mnohem více zajímají o možnosti úsporných řešení, která jim mohou výrazně snížit náklady a neplýtvat energií. „Češi mají sice podle průzkumu stále tendenci šetřit energii třeba tím, že si na sebe vezmou více oblečení, ale jde to i jinak. Stále více lidí to řeší modernizací stávajícího systému vytápění, tedy jeho efektivní regulací,“ řekl.

Kromě energií Češi šetřili i na dalších výdajích, například na nákladech za spotřebu vody 53 procent respondentů, zábavu (51 procent), potraviny (41 procent) nebo cestování (41 procent).

Letošní topnou sezonu už ovšem spotřebitelé podle průzkumu řeší o něco méně. Zvýšených nákladů na vytápění se v něm obávala méně než polovina respondentů.

Související článek

Provozovatelé fotovoltaik nově musí innogy platit poplatek. Kdy se přidají ostatní?

První dodavatel elektřiny, innogy, se rozhodl zatížit majitele fotovoltaiky speciálním poplatkem, který navyšuje cenu odebírané elektřiny. Ten odráží to, že lze u nich jen obtížně ...