První výhodný úvěr je tady. Nabízí úrok 3,19 %

Jako první představila úvěr k dotaci Oprav dům po babičce Komerční banka a Modrá pyramida. Úrok úvěru je nižší než garantovaný maximální úrok, který navrhlo Ministerstvo životního prostředí.
Ilustrační foto | zdroj: welcomia

O výhodný úvěr je možné žádat od 4. března 2024 a je určený příjemcům dotace z programu Oprav dům po babičce. Zvýhodněný úvěr od Komerční banky a Modré pyramidy nabízí nízký úrok 3,19 % a splatností až 25 let. „Co se týká fixace úrokové sazby, její výše (ve skupině KB aktuálně 3,19 %) platí po celou dobu splatnosti úvěru, tedy až 25 let,“ řekl Solárnímu magazín Pavel Zúbek, tiskový mluvčí Komerční banky. Jak předpokládal ministr životního prostředí Petr Hladík, úrok těchto úvěrů bude nižší, než je úrok garantovaný.

Při schvalování úvěru se bude prokazovat bonita stejně jako u jiných úvěrů: „Klienti budou předkládat standardní dokumenty, které jsou vyžadovány u běžných účelových úvěrů na rekonstrukci nebo výstavbu. Nad rámec těchto běžných dokumentů bude klient předkládat navíc rozhodnutí ministra o přiznání dotace z programu NZÚ Oprav dům po babičce, tj. dokument, kterým prokáže nárok na dotaci z tohoto programu,“ řekl Pavel Zúbek, tiskový mluvčí Komerční banky. Účelovost se bude prokazovat standardním způsobem jako u jiných úvěrů na bydlení: „Co se týče doložení účelovosti vynaložených prostředků, bude se prokazovat standardně dokládáním faktur či prostřednictvím fotodokumentace.“

Maximální výše zvýhodněného úvěru se rovná dvojnásobku klientovi přiznané dotace z dotačního titulu Oprav dům po babičce. Zvýhodněným úvěrem je možné financovat pouze způsobilé výdaje z hlediska žádosti o dotaci z programu Oprav dům po babičce, proto je maximální výše úvěru současně omezena i rozdílem mezi způsobilými výdaji a poskytnutou zálohovou dotací v programu Oprav dům po babičce. Půjčka na udržitelné bydlení je úvěr na ekologické a energeticky úsporné rekonstrukce až do výše 2,5 milionu korun bez nutnosti ručení nemovitostí.

Výhodně úročenou Půjčku na udržitelné bydlení s dlouhou splatností, určenou na spolufinancování investičního záměru, na který žadatel získal dotaci z programu Oprav dům po babičce, mohou příjemci této dotace získat od 4. března na pobočkách Modré pyramidy, KB poradenských místech i v pobočkách Komerční banky. Zde je možné se také dozvědět další informace k dotaci a od května budou mít i banky a spořitelny přístup do dotačního systému a budou moci za klienta o dotaci požádat.„Nabídka Půjčky na udržitelné bydlení s nízkým úrokem od 3,19 procenta představuje další rozšíření spolupráce stavebních spořitelen se státem, která umožní většině českých domácností komplexní rekonstrukce jejich domovů. I domácnostem, které nemají dostatečně vysoké úspory, umožní tento program investovat do energeticky úsporných opatření. Přispějeme tak ke zvýšení komfortu bydlení a snížíme domácnostem jejich pravidelné náklady na energie,“uvedl Michael Pupala, generální ředitel Modré pyramidy stavební spořitelny.

Dotační program Oprav dům po babičce podporuje komplexní renovace starších neúsporných domů. Podmínkou získání finančních prostředků je realizace důkladného zateplení. Renovaci lze dále doplnit o všechna další opatření jako ve standardním programu NZÚ. Záměrem dotace je upřednostnit renovace starších domů před novou výstavbou, proto jsou prostředky, které mohou přesáhnout i milion korun, poskytnuty ještě před zahájením prací. Program je adresován zejména rodinám s dětmi. Úspěšní žadatelé získají k standardním bonusům i rodinný bonus ve výši 50 tisíc korun za každé nezaopatřené dítě.

Související článek

Češi letos více mění dodavatele energií, přibývají i sankce za předčasné změny

Češi letos stále častěji mění svého dodavatele energií. V prvních dvou měsících letošního roku provedly tuzemské domácnosti 115 000 změn dodavatele elektřiny a plynu, což ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz