Rady k nezaplacení: Vytápějte chytře tepelným a oběhovým čerpadlem

Tepelná čerpadla hrají klíčovou roli pro zajištění tepla a ohřevu vody v domácnostech. Jakou spojitost mají s oběhovými čerpadly? I když jsou oběhová čerpadla odlišná zařízení, spolu s tepelnými čerpadly přinášejí ekonomicky šetrné řešení pro vytápění i chlazení prostor. Jak fungují jednotlivě a jak společně?
Oběhová a tepelná čerpadla snižují náklady na energie za vytápění a ohřev vody | zdroj: Getty Images

Tepelné a oběhové čerpadlo pro úsporu na energiích

V dnešní době lidé přemýšlí, jak uspořit na energiích. Majitelé nemovitostí hledají technologické řešení, které jim výrazně sníží náklady na energie. Tepelné a oběhové čerpadlo se jeví jako vhodné řešení.

Tepelné čerpadlo vyrábí teplo i při extrémně nízkých teplotách

Tepelné čerpadlo odebírá teplo ze vzduchu, vody nebo země a přenáší ho do vytápěného prostoru. Zároveň může sloužit jako klimatizace v letním období: absorbuje teplo uvnitř domu a uvolňuje ho ven. Tepelné čerpadlo vyrábí teplo i při extrémně nízkých teplotách až do -30 °C. Napájí se elektřinou od distributora elektřiny nebo z vlastní fotovoltaické elektrárny, čímž se stává ekologickou variantou ke kotlům na fosilní paliva. Stát podporuje výměnu stávajícího topného systému za tepelné čerpadlo a poskytuje na něj dotaci do výše až 180 000 Kč.

Oběhové čerpadlo distribuuje teplo topnou soustavou

Co se děje poté, kdy tepelné čerpadlo zadrží teplo? Na řadu přichází oběhové čerpadlo, klíčová součást systému ústředního vytápění domu. Zajišťuje cirkulaci kapaliny v uzavřeném oběhovém systému a distribuuje teplo nebo chlad (v létě) po celém domě. Při výběru oběhového čerpadla je nezbytné zvážit objem topného systému, množství přečerpávané vody a počet radiátorů (u podlahového vytápění je důležitá i velikost plochy). Oběhové čerpadlo může disponovat inteligentními funkcemi pro maximální účinnost a úsporu energie. Automaticky vyhodnocuje nejefektivnější režim pro topnou soustavu a zohledňuje denní režim členů domácnosti. Současná oběhová čerpadla pomáhají domácnostem ušetřit až 80 % elektrické energie. Investice se tak rychle vrátí.

Nařízení Evropské komise platné od 1. ledna 2013

Moderní oběhová čerpadla jsou mimořádně úsporná. Je to zásluha Evropské unie, která stanovila, že od roku 2013 se mohou prodávat pouze čerpadla s energetickou třídou A.

Nařízení Evropské komise č. 622/2012 přineslo významné změny v oblasti mokroběžných čerpadel. Od ledna 2013 stanovila maximální hodnotu energetického indexu účinnosti (EEI) pro samostatná čerpadla v energetické třídě A na 0,27. Tato nová pravidla vyžadují také doplnění stávajících energetických tříd o přídavné označení EEI pro každé čerpadlo.

Od srpna 2015 byla maximální hodnota EEI snížena na 0,23, a to platí nejen pro samostatná čerpadla, ale i pro čerpadla integrovaná do nově instalovaných generátorů tepla nebo solárních stanic.

Další vývoj nastal v roce 2020, kdy tato nařízení začala platit i pro výměnu vestavěných čerpadel ve stávajících generátorech tepla. Normy se vztahují na všechna oběhová mokroběžná čerpadla v topných a klimatizačních soustavách.

Porovnání investic do tepelného a oběhového čerpadla

Tepelné čerpadlo:

  • Průměrná cena čerpadla vzduch-voda: 250 000 Kč
  • Návratnost: asi 4 roky
  • Úspora: 40 až 60 % oproti vytápění plynem a elektřinou
  • Životnost: 20 až 25 let

Oběhové čerpadlo:

  • Průměrná cena: 7 000 Kč
  • Průměrná cena inteligentního čerpadla: od 10 000 Kč
  • Návratnost: několik měsíců
  • Úspora: až 80 % elektrické energie
  • Životnost: asi 10 let

Vzhledem k těmto faktům se zdá, že tepelné a oběhové čerpadlo tvoří účinné řešení pro úsporu energií a ochranu životního prostředí. Domácnosti mohou dosáhnout energetické soběstačnosti, zejména v kombinaci s fotovoltaikou.

Zdroje:

https://www.carrier.com/residential/en/us/products/heat-pumps/what-is-a-heat-pump-how-does-it-work/
https://www.kdpumps.co.uk/what-is-a-circulating-pump/
https://www.bola.cz/poradna/co-to-jsou-obehova-cerpadla-a-proc-na-jejich-vyberu-zalezi
https://energocafe.cz/tepelna-a-obehova-cerpadla-dve-odlisne-technologie-ktere-se-efektivne-doplnuji/

Související článek

Prodloužená záruka na tepelné čerpadlo. Vyplatí se připlatit?

Tepelná čerpadla se dnes řadí mezi ekologické způsoby vytápění domácností. Tyto systémy využívají přírodní teplo z okolního prostředí (vzduchu, vody nebo země) a přeměňují ho ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz