Sdílení elektřiny a nové zákony: Jak to ovlivní komunitní energetiku?

Příští rok by měl být rokem, kdy by měl nastat nebývalý rozkvět komunitní energetiky. K tomu by měla dopomoci změna legislativy, se kterou je Česko bohužel velmi pozadu. Bude to tak skutečně?
Příští rok by měl být rokem komunitní energetiky. Bude tomu tak? | zdroj: Shutterstock

Implementace evropských směrnic se zpožděním

Energetika se mění. Od centralizovaného modelu, kdy elektřinu vyrábělo několik hlavních velkých zdrojů, se přistupuje k modelu decentralizovanému. Komunitní energetika přispívá k decentralizaci výroby elektřiny, v současné době ale nemá dostatečnou oporu v zákonech. Co se týká legislativy pro komunitní energetiku, je Česko značně pozadu. K úpravě zákonů a přijetí směrnic jsme se zavázali Evropské unii, což se v domluveném období nestalo: „Implementace těchto směrnic měly být  přijaté v České republice a v unijních zemích do roku 2020, respektive do roku 2021. Vzhledem k tomu, že je říjen roku 2023, pak Unii těžce dobíháme a ještě nemáme jasno, kdy přesně ji doběhneme. řekl advokát Martin Števko na své přednášce na Smart Energy Forum.

Novely energetického zákona

Základní rámec v České republice je daný energetickým zákonem a novelami LEX OZE 1 a připravovaným LEX OZE 2. První zákonná úprava otevřela komunitní energetice dveře, je platná od začátku roku. Umožnila sdílení v bytových domech a zároveň se zvýšil limit, od kterého je třeba mít licenci na výrobu elektřiny z původních 10 kW na 50 kW. Klíčovým momentem komunitní energetiky má být uvedení druhé novely energetického zákona, která je doposud v legislativním procesu. Díky novele se vytvoří speciální entity, které budou umožňovat sdílení elektřiny. Půjde o energetická společenství a společenství pro obnovitelné zdroje.

Sdílení elektřiny s oporou v zákonu

Zákon dále umožní sdílení energií – tedy odstraňuje zásadní bariéru k tomu, aby komunitní energetika existovala. Sdílení bude probíhat například v rámci samotného aktivního zákazníka. Někdo, kdo vlastní výrobnu, může elektřinu konzumovat na více místech. Pokud ji například vyrobí na chatě, pak ji může spotřebovávat i ve svém bytě. Samotné sdílení není fyzická záležitost, mezi odběrovými místy nevedou žádné kabely. Je to virtuální účetní operace, která probíhá v rámci zpracování fakturace.

Sdílení elektřiny v energetických společenstvích

Druhým modelem je sdílení v rámci energetického společenství. Členové v rámci toho společenství sdílejí vyrobenou elektřinu mezi sebou, anebo ji sdílejí z nějakého zdroje. V rámci posledního návrhu novely došlo k omezení na nejvýše 1000 odběrných míst uvnitř energetického společenství a současně k omezení na tři obce s rozšířenou působností nebo hlavní město Prahu. Pokud novela vejde v platnost tak, jak je navržena, do června roku 2026 bude třeba respektovat tato omezení.

Právnické osoby ve všech podobách

Podle novely zákona budou vznikat jednak energetická společenství a dále společenství pro obnovitelné zdroje. Zatímco energetické společenství se zaměřuje na elektřinu, u společenství pro obnovitelné zdroje jde nejenom o elektřinu, ale také o další zdroje. Jsou to vždycky právnické osoby ve všech možných podobách. Důležité je naplnění dobrovolné a otevřené účasti, což umožňují spolky a družstva. U společností s ručením omezením ho lze dodržet nastavením společenské smlouvy. Těžko si lze ale představit aplikaci tohoto prvku u akciové společností, kde je vystoupení vázané na převod akcií. Hlavním účelem není vytváření zisků, ale jsou to hospodářské, sociální a environmentální přínosy. Výraz energetické společenství v názvu smí používat jen a pouze uvedená společenství, která jsou založena za účelem sdílení elektřiny.

Distribuční poplatek

O tom, zda se bude za sdílenou elektřinu hradit distribuční poplatek, probíhala plamenná debata. Ve výsledku se nakonec distribuční poplatek hradit bude, a to v nesnížené výši. To je rozdíl oproti například Rakousku, kde je distribuční poplatek snížený a má jít o motor komunitní energetiky.

Související článek

Počet firemních fotovoltaik roste, domácích na střechách se postavilo méně

Je konec prudkému rozvoji sektoru domácích fotovoltaik? Podle údajů za první pololetí, které prezentovala Solární asociace, to tak vypadá. Na druhou stranu ale neklesá celkový ...