Sdílení elektřiny v bytovkách v roce nula. Kdy se rozjede komunitní energetika?

Česko má zákon na sdílení elektřiny, díky kterému by mohla vznikat energetická společenství a mohl by se výrazně zvýšit počet instalací na bytových domech. Kolik domů o tuto možnost požádalo?
Ilustrační foto | zdroj: Solární magazín

Rok 2023 – pouze desítky projektů

Projektů na sdílení elektřiny řešili distributoři v loňském roce zatím poměrně dost málo.V roce 2023 přijala ČEZ Distribuce na 78 žádostí na zajištění (zprostředkování) sdílení elektřiny v bytových domech. Možnost sdílet elektřinu v rámci bytového domu využilo na zásobovacím území ČEZ Distribuce 45 subjektů a jednalo se o menší bytové domy do 10 bytů,” uvádí ČEZ. Jednotkové případy hlásí také E.GD. „Za uplynulý rok byly zprovozněny na našem distribučním území tři projekty sdílení elektřiny v rámci bytových domů. Jedná se o lokality v jižních Čechách, na jihu Moravy a ve Zlínském kraji. Jinak jsme evidovali spíše různé dotazy zájemců na toto téma. Abychom klientům orientaci v této problematice co nejvíce ulehčili, připravili jsme pro ně webové stránky, na kterých najdou všechny potřebné informace o tom, co je potřeba udělat, aby bylo možné elektřinu v rámci bytového domu sdílet,” řekl Solárnímu magazínu Lubomír Budný, tiskový mluvčí E.GD. V Praze zatím podobný projekt neřešili. „V loňském roce se u nás nezapojil nikdo, ale zájem poměrně je. Několik bytových domů nyní řešíme. První sdílení zaregistrujeme v OTE pravděpodobně od prvního března. Půjde o 104 odběrných míst ve čtyřech vchodech jednoho panelového domu,” sdělil Solárnímu magazínu Karel Hanzelka, tiskový mluvčí PRE Distribuce.

Energetické datové centrum – funkční až od července

Ačkoliv je zákon na sdílení elektřiny již v platnosti, skutečné sdílení elektřiny bude možné nastartovat až poté, kdy bude fungovat Energetické datové centrum, které bude sdílení umožňovat. To by mělo fungovat od 1. července letošního roku. Jde o společný projekt distributorů a provozovatele přenosové soustavy, pro jehož vybudování byla poskytnuta dotace 800 milionů korun. V Energetickém datovém centru se budou moci bezplatně registrovat všichni ti, kdo budou elektřinu sdílet. Centrum jim musí poskytovat data a zajišťovat tak sdílení elektřiny předáváním informací.

Bude přístup k údajům bezplatný?

Energetické datové centrum se připravuje již delší dobu, údajně je velká vůle zmíněný termín dodržet a očekává se, že se tak i stane. Přesto panuje hned několik obav před tím, co by mohlo využívání centra a nástup komunitní energetiky zbrzdit. Do centra bude mít přístup mnoho různých subjektů, přitom se vývoj centra nijak nekonzultuje s budoucími uživateli a hrozí, že centrum nebude uživatelsky přívětivé. Ačkoliv má být registrace bezplatná, vyhláška o datovém centru připouští poplatky, což by mnohé uživatele od sdílení elektřiny odradilo. Energetické centrum bude zatím fungovat v přechodném modelu. Ten bude platit do 1. července 2026, a to v omezení pro společenství na 1 000 odběrných míst a výroben, maximálně na tři obce s rozšířenou působností, do jednoho odběrného místa nelze sdílet z více než pěti výroben a nelze kombinovat bez využití distribuční soustavy (bytový dům) s využitím distribuční soustavy. Centrum bude zatím umožňovat jen alokační klíče statickou metodou, kdy se část elektřiny nerozdělí, ale je třeba ji prodávat nevýhodně do sítě.

Související článek

Nová generace fotovoltaiky? Nenápadné panely splývají s fasádou i střechou

Fotovoltaické panely většinou na první pohled poznáte. Švýcarská společnost Solaxess vyrábí panely, které nijak nevyčnívají, ale na první pohled splývají se střechou nebo s fasádou. ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz