Skvělá zpráva pro balkonové fotovoltaiky. Pokuty za přetoky končí!

Balkonové fotovoltaiky jsou v Německu velmi rozšířené, mimo jiné díky tomu, že zde nehrozí pokuty za minimální přetok vyrobené elektřiny do sítě. Tato hrozba by nyní měla skončit i v České republice díky novému cenovému rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.
Česká fotovoltaická asociace přivítala nedávné cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, kterým končí pokuty za přetoky | Zdroj: Pexels

Co se tohoto rozhodnutí týče, většinou je o něm informováno především v souvislosti s cenou za distribuci elektřiny, která ovlivňuje všechny odběratele. Jde ale o rozhodnutí komplexní, které se zabývá všemi regulovanými složkami ceny elektřiny. Jednou z nich je i cena za přetoky, tedy za to, pokud z výrobny, která je připojená do distribuční sítě, elektřina „přeteče“ do distribuce. To nastává tehdy, pokud je výroba v domácnosti vyšší než spotřeba, elektřinu nelze uložit do baterie a celý systém není vypnut a dále vyrábí.

Obávané přetoky

Bohužel platí, že čím více fotovoltaických elektráren je připojeno do sítě, tím méně se vyplácí prodávat přetoky elektřiny. Majitelé fotovoltaik se s přetoky potýkají běžně, avšak musí je mít „povolené“ a jasně vědět, kolik elektřiny mohou do sítě dodávat. Pokud dojde k přetoku bez smluvního zajištění, hrozí majiteli pokuta.

Ještě donedávna byly pokuty za přetoky postrachem pro provozovatele balkonových fotovoltaik. Tito uživatelé si zpravidla vyrábějí elektřinu pouze pro vlastní potřebu a s dodávkou do sítě nepočítají. Přesto se mohlo stát, že malé množství vyrobené elektřiny do sítě přeteklo.

Za minimální přetok pokuta skoro dva tisíce korun

„V České republice jsou přetoky zakázané, i když směrnice EU říká, že fotovoltaika do 800 W nepodléhá žádným kategoriím a neovlivňuje fungování distribuční sítě. U nás se ale měří po fázích, nikoliv součtově, a tak jsou přetoky zakázané,“ řekl Michal Marček, který se věnuje prodejům fotovoltaických balkonových elektráren od roku 2016. V ČR jsou povoleny pouze drobné odchylky do 115 W během 15 minut, při jejich jednorázovém překročení činí pokuta 1700 Kč/kW.

Česká fotovoltaická asociace (ČFA) proto přivítala nedávné cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, neboť právě ten problém řeší. „Cenové rozhodnutí ERÚ č. 11/2024 ze dne 29. listopadu 2024, kterým se stanovují ceny za související službu v elektroenergetice a ostatní regulované ceny, vyřešilo dlouholetý problém nahodilých přetoků u výroben – mikrozdrojů s rezervovaným výkonem nula,“ informovaly zdroje ERÚ a ČFA.

Přetok až od 300 W

Pokud jde o přetoky u výroben elektřiny připojených v odběrných místech na hladině nízkého napětí se sjednanou nulovou hodnotou rezervovaného výkonu, cena za překročení rezervovaného výkonu je stanovena cenovým rozhodnutím ERÚ. Překročení se účtuje od naměřeného výkonu přesahujícího 300 W, a to za maximální čtvrthodinový elektrický výkon dodaný do distribuční soustavy, pokud zároveň celková dodávka elektřiny do distribuční sítě v daném kalendářním měsíci přesáhne 30 kWh. Pokuty tímto tedy skončily.

Zdroj: ČFA, ERÚ

Související článek

Jaké jsou největší výhody solární klimatizace? Chladíte a vytápíte téměř zadarmo, vysvětluje odborník Ondřej Vrla

Léto bez klimatizace může snižovat komfort, zároveň však jde o zařízení, které je energeticky velmi náročné. Solární klimatizace naopak využívá propojení mezi poptávkou po chlazení ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.