Šmejdi útočí: Zateplení domu kosmickými fóliemi a ztráta dotací

Kosmické nátěry, fólie vyvinuté vědci z NASA, falešné prodejní argumenty a polopravdy – s tím vším se mohou setkat lidé, kteří zvažují zateplení svého domu. Pokud narazí na podvodného prodejce, tzv. šmejda, mohou zaplakat nad špatnou izolací domu a dokonce přijít o dotace.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Prodejci lžou a mlží: Výčitky svědomí přebíjí touha po zisku

Firmy nabízející zateplení budov se neštítí doslova ničeho. Neznalí lidé pak mohou na jejich triky skočit a nechat si zateplit dům materiály, které mohou napáchat škody na jejich nemovitosti. Tyto prodejce bychom mohli rozdělit do dvou skupin: Na ty, kteří vyloženě lžou a na ty, kteří říkají jen „líbivé“ informace. „Zákazníkům sdělují polopravdy, zveličují benefity a některé informace naopak cíleně nesdělují. To se týká nejen izolantů, ale i prodeje fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel,“ uvedla architektka Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace.

I tomuto lidé věří: Klasické zateplení nahradí kosmické fólie

Někoho to pobaví, jiného zaujme: Firmy nabízejí kosmické fólie a nátěry, které údajně vyvinuli vědci z NASA. I s takovými bizarnostmi se můžete setkat v oblasti zateplení budov. Tyto superizolační materiály o síle několika milimetrů až centimetrů údajně dokážou nahradit izolanty o síle několika desítek centimetrů. Tito prodejci se opírají o smyšlené výzkumy a testy renomovaných institucí, kteří však s tímto nemají nic společného.

Místo kvalitní izolace prý stačí tenká fólie

Stálicemi v nabídce podvodných firem jsou reflexní fólie a izolační nátěry, které mají být stejně účinné jako 30 centimetrů izolace. Samozřejmě, že je to nesmysl. Navíc, i kdyby takový materiál existoval, stál by tolik peněz, že byste se nedoplatili. Objevují se reklamy se sliby, že fólie o síle 3 cm maximálně eliminuje tepelné ztráty. Marcela Kubů k tomu dodala: „Laboratorní testy nicméně prokázaly, že stavbu nejen že nezateplí, ale mohou navíc ohrozit zdraví, a to například tím, že materiál je vysoce hořlavý.“Kromě toho nejsou schopné tlumit hluk zvenčí ani propouštět vodní páru.

Energošmejdi přešli na energetickou účinnost budov

Za těmito nabídkami obvykle stojí tzv. energošmejdi, kteří se dříve zaměřovali na nevýhodné změny dodavatele energií. Nyní nabízejí předražené a neefektivní zateplení budov, kdy cílí především na seniory. Ti si často neuvědomují, že nevhodnou izolací mohou přijít o státní podporu v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám (pro důchodce Nová zelená úsporám Light). „Je to podvod. Lidem bude pořád zima a navíc nedostanou ani slibovanou dotaci, protože stát podmiňuje vyplacení instalací účinného energetického opatření, což fólie nesplňují. Fyzikální zákony jsou neúprosné: 38 cm vaty bude mnohonásobně izolovat lépe než pár centimetrů rádoby kosmické fólie, kterou údajně vyvinula NASA,“ doplnila Marcela Kubů.

Pro zateplení je potřeba:

  • Izolace na fasádu o síle nejméně 20 cm
  • Izolace do střechy o síle nejméně 30 cm
  • Izolace do podlahy o síle nejméně 12 cm

Zateplení vs. dotace: Co podvodní prodejci zkoušejí?

Pokud důchodci nesplní podmínky na zateplení, mohou přijít o dotaci ve výši až 150 000 Kč. Podvodní prodejci vám mohou nabídnout, že vám dotaci vyřídí, ovšem za poplatek. Přitom Národní síť Místních akčních skupin (MAS) vám vyřídí dotace zcela zdarma. Podle informací Tomáše Nováka z MAS jihočeského krajského sdružení si některé společnosti účtují provizi ve výši 5 až 10 % z přiznané dotační částky.

V neposlední řadě vám podvodné společnosti mohou slíbit dotaci v pevné výši 150 000 Kč, ale ve skutečnosti dostanete pouze částku odpovídající pracím na domě (až 150 000 Kč). Vnímáte ten rozdíl?

Minerální vata jako osvědčená klasika

Zapomeňte na všechny ty „zázračné“ NASA materiály. Podle Marcely Kubů je nejlepší volbou osvědčená minerální vata. „Minerální vata je kvalita, která vydrží po generace: navíc je nehořlavá, výborně tlumí hluk a propouští vodní páry. Laicky dýchá, takže je ideální i pro starší domy.“ Mezi lidmi je také populární foukaná pěna a polystyren.

Zdroje:
https://www.avmi.cz/post/pozor-na-nekale-praktiky-pri-zateplovani-budov
https://aquatherm-praha.com/prulom-ve-fotovoltaice-elektrinu-mohou-domacnosti-vyrabet-i-v-noci/

Související článek

Na Olomoucku má soláry jen každá desátá střecha

Podle průzkumu stavební spořitelny se na Olomoucku obnovitelným zdrojům příliš nedaří. Polovina majitelů rodinných domů se do instalace fotovoltaiky ani neplánuje pouštět. ...